
Jeżeli spojrzymy na serwis typu Web 2.0 jako na przedsięwzięcie komercyjne jego nadrzędnym celem jest generowanie zysku dla właścicieli.
Powszechnie znane są przypadki dużych serwisów zagranicznych, które do tej pory nie znalazły pomysłu na monetyzację ogromnej liczby użytkowników. Ich wartość jednak wyceniana jest na miliony dolarów ze względu na zyski spodziewane w przyszłości.
Czym jest zysk dla właściciela sklepu internetowego, a czym dla marketera?
W przypadku sklepu internetowego przychody pochodzą w większości bezpośrednio ze sprzedaży towarów i usług za jego pośrednictwem, a zysk można łatwo mierzyć na poziomie samego serwisu.
W przypadku gdy głównym zadaniem serwisu jest wsparcie akcji marketingowej, prowadzonej tradycyjnymi kanałami lub w środowisku nowych mediów, zysk generowany przez serwis musi być rozpatrywany w szerszym kontekście i decyduje, jako jedna ze składowych, o ostatecznej stopie zwrotu z całej akcji marketingowej.
Jednym z podstawowych narzędzi pozwalających na zwiększenie zysku z serwisu internetowego rozumianego zarówno jako zysk bezpośredni, jak i zwrot z kampanii marketingowej jest optymalizacja.
Pozwala ona zwiększyć szybkość działania serwisu, a tym samym, podnosząc komfort dla użytkowników, wpłynąć na zwiększenie ich liczby i wydłużenie czasu spędzanego w witrynie.
Dzięki działaniom optymalizacyjnym uzyskujemy również większą stabilność i bezawaryjność serwisu, a także możemy przeciwdziałać barierom jego rozwoju.
Zwiększenie szybkości, bezawaryjności i zapewnienie możliwości wzrostu serwisu wraz z przyrostem liczby użytkowników, powodują zwiększenie przychodów, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z rozwojem infrastruktury.
W wielu przypadkach, optymalizacja serwisu internetowego, pozwala również na mocne ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem serwerów oraz wykorzystaniem łącza internetowego.
Przykładowo, jedną z metod ograniczenia kosztów łącza internetowego jest stworzenie rozproszonego systemu serwerów, gdzie część serwisu internetowego jest hostowana poza granicami Polski. Łącze internetowe jest tam kilkanaście razy tańsze.
Zapraszam do zapoznania się z materiałem filmowym z mojego wystąpienia w ramach ostatniego spotkania branży internetowej Barcamp 7.1 we Wrocławiu.
Za cel postawiłem sobie przybliżenie w przystępny i lekki sposób podstawowych metod i korzyści z optymalizacji, ze szczególnym naciskiem na wymierne efekty biznesowe.
Napisz komentarz
myśląc kategoriami autora lepszy efekt zwrotu daje całkowita likwidacja biura i rozproszenie nie serwerów tylko pracowników.
ale to nie jest najlepszy pomysł optymalizacyjny.
znacie lepsze ?
"...bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z rozwojem infrastruktury."
A następnie rozwiązania:
"...jest optymalizacja."
-optymalizacja jest najczęściej związana z kosztami niestety
"...stworzenie rozproszonego systemu serwerów, gdzie część serwisu internetowego jest hostowana poza granicami Polski. Łącze internetowe jest tam kilkanaście razy tańsze."
tu nie wiem, ale chętnie się dowiem: czy na pewno zakup kilku dedykowanych serwerów za granicą jest tańszych niż jeden w Polsce?? Wydaje mi się że nie bardzo... Tu raczej też mamy związek z kosztami
Prawda jest taka, że rozwój zawsze kosztuje. Nie twierdze że nie jest opłacalny :) ale 1 cytat niestety mija się z prawdą
Michał,
odpowiadając na Twoje pytanie:
oraz na komentarz:
Zestaw metod optymalizacji, które można zastosować w przypadku konkretnego serwisu musi być dobierany indywidualnie.
Stworzenie rozproszonego systemu serwerów jest tylko jedną z wielu metod optymalizacji i ma sens jedynie w przypadku gdy:
- koszt przesyłu danych stanowi istotną część kosztów utrzymania serwisu,
- posiadamy więcej niż jeden serwer,
- serwis zawiera elementy, które mogą być serwowane z większej odległości bez odczuwalnego dla użytkowanika obniżenia szybkości działania serwisu;
Przykładowo, w większości przypadków jest możliwe przeniesienia za granicę statycznych elementów multimedialnych takich jak filmy czy zdjęcia, nie zalecam natomiast przenoszenia bazy danych, która wymaga szybkich odpowiedzi.
Zakładajac, że mamy dwa serwery zlokalizowane w Polsce i jeden z nich serwuje treści, które mogą być serwowane z za granicy bez straty jakości, a drugi takie które powinny pozostać w Polsce, możemy zrezygnować z jednego z nich, na korzyść wynajęcia serwera za granicą "bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z rozwojem infrastruktury". Liczba serwerów nie ulega zmianie, a koszt łącza internetowego jest kilkanaście razy tańszy. Powyższy materiał filmowy szerzej przedstawia tą i inne przykładowe metody optymalizacji, zawiera on również odpowiedź na Twoje pytania.
i chyba tego wyjaśnienia założeń brakowało na początku artykułu :)
Panie Radosławie, mógłby się Pan bardziej postarać. Tytuł sugeruje, że będzie Pan pisał o sposobach na zwiększenie wartości serwisu internetowego. A Pan napisał tylko o optymalizacji. Innych metod już Pan nie zna?
Z całym szacunkiem, ale mam poczucie, że nie spełnił Pan obietnicy danej w tytule.
Jeżeli chcemy być tak precyzyjni to zwiększenie stopy zwrotu nie zawsze będzie oznaczało zwiększenie wartości, to dwa różne pojęcia.
W mojej ocenie obietnica zawarta w tytule polegała na przedstawieniu skutecznego sposobu zwiększenia stopy zwrotu z serwisu - takim sposobem na pewno jest optymalizacja.
Nie obiecywałem, że podam zamknięty katalog sposobów. Sama optymalizacja jest tak rozległym tematem, że w prezentacji mogłem przedstawić jedynie zarys podstawowych metod i korzyści.