26.04.2011 / Mobile / Komentarze

A propos "braku pojęcia o bankowości mobilnej..."

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Lucjan Exner
Dodał: Lucjan Exner
InMobi / Sales Manager CEE
 

Ciekawy artykuł dotyczący korzystania (a raczej nie korzystania) z bankowości mobilnej aż się prosi o szersze skomentowanie. Czy ktoś się zastanowił nad przyczyną tego stanu rzeczy? Dlaczego Polacy tak rzadko korzystają serwisów bankowych przez telefon?

Zaryzykuję tezę, że o najlepszym produkcie konsument musi się dowiedzieć. I dowiedzieć się tego w taki sposób, żeby wzbudzić w sobie chęć posiadania tegoż produktu.

Co z tego, że banki budują swoje serwisy i aplikacje mobilne, skoro mało o nich wiadomo?

Kto, oprócz grupy zainteresowanych branżą, wie, że większość banków posiada swoje strony mobilne (w tym serwisy transakcyjne), a niektóre z nich nawet aplikacje?

Przecież były kampanie... Były. Niektóre nawet dalej są. Ale czy media są właściwe dobrane? Kto z heavy userów mobilnego internetu - a przecież to jest grupa docelowa mobilnych rozwiązań - pobierze aplikację na swój smartphone na skutek kampanii outdoorowej? Albo adresowanej do wąskiego grona odbiorców jednego czy drugiego portalu horyzontalnego?

Bez dobrej kampanii wspierającej, szeroko emitowanej w  mobilnym internecie ciężko będzie o szersze zainteresowanie potencjalnych odbiorców usługami mobilnymi. I to nie tylko bankowymi. To de facto dotyczy wszelkich aplikacji i innych produktów wykorzystujacych mobilny internet. To nałogowi użytkownicy  mobilnego internetu są ambasadorami rozwiązań mobilnych w swoich środowiskach, namawiają innych do korzystania z konkretnych stron czy aplikacji, które wcześniej przetestowali. To użytkownikom iPhone, Androida czy tabletów trzeba powiedzieć poprzez ich ulubione medium "wejdź" / "pobierz" / "spróbuj". Jednym kliknięciem.

Inaczej zapomną o przeczytanym na ulicy / w prasie czy usłyszanym gdzie indziej komunikacie.

Tak, jak e-sklepy doskonale promuje się w internecie, tak samo rozwiązania mobilne trzeba mocno wspierać w mobilnym internecie.

W innym wypadku  będzie się pojawiać więcej artykułów o czymś, co w Polsce nie działa a powinno...

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Komentarze (1)
 1 / 1 
bankkowość mobilna
1. bankkowość mobilna 21.12.2011 / 12:12
myslę ze polacy zaczna korzystac z bankowosci mobilnej, to tylko kwestia czasu tak samo jak bylo z bankowoscia internetowa.
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
Digital We
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.