Istotną częścią każdego serwisu internetowego są formularze. Mogą one pełnić różne funkcje... m.in. sprzedażową czy komunikacyjną.
Istotną częścią każdego serwisu internetowego są formularze. Mogą one pełnić różne funkcje... m.in. sprzedażową czy komunikacyjną. Dobrze zaprojektowany formularz kontaktowy pozwala użytkownikowi w sposób wygodny i bezpośredni złożyć zapytanie, wyrazić swoją opinię, itp. Zadaniem przemyślanego, tj. skutecznego formularza sprzedażowego jest przeprowadzenie klienta przez cały proces (składający się zazwyczaj z kliku etapów), który kończy się dokonaniem zakupu produktu lub usługi.
No właśnie, co właściwie oznacza „dobrze zaprojektowany formularz”? Temat jest szeroki:) aczkolwiek w analizie i ocenie tego można wykorzystać pomocne narzędzie, jakim jest Google Analytics.
Weryfikacje funkcjonalności formularza przy pomocy Google Analytics możemy przeprowadzić już na etapie beta-tetstów formularzy występujących w serwisie. Proces ten mógłby wyglądać następująco...
- Analiza wymagań.
- Projekt funkcjonalny.
- Stworzenie makiety, testy prototypu (analiza jakościowa).
- Uruchomienie wersji beta.
- Implementacja kodów potrzebnych do analizy w GA.
- Analiza formularzy przy wykorzystaniu Google Analytics.
W momencie uruchomienia wersji beta serwisu wraz z formularzami, jesteśmy już w stanie skorzystać z Google Analytics i dokonać analizy. Formularz jest testowany przez wybraną grupę testerów, których aktywność rejestrowana jest w Google Analytics. Do testów, w miarę możliwości, wybieramy grupę reprezentatywną dla naszego targetu – jest to najlepsza opcja. Mamy możliwość implementacji odpowiednich skryptów, które pozwolą nam na śledzenie stopnia wypełnienia formularza. Korzystając z Google Anlaytics możemy również dokonać analizy błędów, które są popełniane przez userów.
Analogicznie, możemy uruchomić wymienione analizy w formularzach funkcjonujących w serwisie dostępnym już od jakiegoś czasu w celu dokonania ich optymalizacji.
Proces dla istniejących formularzy mógłby wyglądać w następujący sposób...
- Wybór formularzy do analizy.
- Implementacja kodów potrzebnych do analizy.
- Analiza formularzy przy wykorzystaniu GA.
- Optymalizacja formularzy.
- Analiza formularzy przy wykorzystaniu GA.
Analiza (testowanie i wyciąganie wniosków) a następnie optymalizacja jest kluczowym elementem procesu – realizujemy go, aż osiągniemy pożądany/możliwy poziom jakości.
Analizy stopnia wypełnienia formularza
Opis kodów potrzebnych do implementacji znajdziemy w lokalizacji
http://www.e-nor.com/blog/index.php/web-analytics/optimize-form-length-with-input-analysis/
Analizy błędów popełnianych przez użytkowników
Analiza dotyczy pól objętych walidacją. Dla danego pola wprowadzamy kod błędu, który może być ładowany do adresu URL strony lub możemy skorzystać z kodowania w wirtualnym adresie strony. W przypadku, kiedy użytkownik wprowadzi niepoprawny wpis w walidowane pole, w Google Analytics zostanie zapisana informacja, że pole / pola sprawiły problem użytkownikowi. Jeżeli formularz zostanie przetestowany przez odpowiednio dużą (reprezentatywną) liczbę użytkowników, wtedy otrzymamy statystyczny obraz tego, które pola sprawiają największe trudności użytkownikom. Interpretacja danych i optymalizacja procesu w kierunku user friendly jest następnym krokiem.
Wynik zastosowania tej analizy jest szczególnie interesujący w przypadku rozbudowanych, złożonych formularzy, stosowanych np. w serwisach bankowych (to one najczęściej sprawiają kłopoty internautom). Ilość błędów popełnianych na poszczególnych etapach wypełniania formularza jest dla nas cenną informacją i wymiernie świadczy, o jakości i stopniu tzw. user friendly formularzy w serwisie.
Artykuł autorstwa: Tomasz Lewandowski, analityk danych w bluerank, certyfikat GAIQ
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Zgadzam się, że GA potrafi być bardzo przydatne w analizie formularzy. Nie zapominajmy też o przeglądzie tego co z formularzy zostało wysłane do serwisu (szczególnie w przypadku pytań otwartych, które nie podlegają walidacji). Przegląd tabelki z wartościami pól pozwala czasem od razu się zorientować, że jakieś pole było niezrozumiałe dla wypełniających.