Najwięcej pracy dla projektantów można znaleźć w dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu. Oferty dotyczą zarówno agencji interaktywnych, niewielkich studiów UX, jak i korporacji typu Allegro, Sabre czy Google.
Z okazji Światowego Dnia Użyteczności opublikowany został raport Kariera w UX, kierowany do ludzi rozpoczynających swoją karierę zawodową. Pomimo dynamicznego rozwoju branży interaktywnej młodzi ludzie nadal nie wiedzą o istnieniu takich zawodów jak projektant interakcji czy badacz użyteczności.
Analiza 31 ofert pracy w branży UX Polsce z 2011 roku pokazała, że najwięcej pracy dla projektantów można znaleźć w dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu. Oferty dotyczą zarówno agencji interaktywnych, niewielkich studiów UX, jak i korporacji typu Allegro, Sabre czy Google. Pracodawcy oczekują, że specjalista UX będzie potrafił:
- zdefiniować wymagania projektu (przygotować specyfikację),
- określić potrzeby użytkowników (w tym tworzyć persony i scenariusze użycia),
- opracować strukturę i nawigację aplikacji czy serwisu (architekturę informacji i projekt interakcji),
- przygotować makiety oraz interaktywne prototypy interfejsu.
Branża UX w Polsce jest jeszcze młoda i brakuje specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Dlatego maksymalny staż wymagany wśród analizowanych ogłoszeń to 3 lata. Większość z pracodawców, jeśli wymaga doświadczenia na podobnym stanowisku, zwykle jest to zaledwie 1 rok. To wszystko oznacza, że nawet kilkumiesięczna praktyka w dobrej firmie może być przepustką do ciekawych ofert pracy.
Na potrzeby raportu kilkunastu specjalistów UX podzieliło się swoimi oczekiwaniami względem młodych projektantów interakcji. Najbardziej pożądanymi cechami ich zdaniem są chęć rozwoju, dociekliwość, krytyczne i analityczne spojrzenie oraz pasja do tematyki user experience. Ważne w codziennej pracy okazują się także komunikatywność, otwartość i kreatywność.
Edukacja schodzi na dalszy plan, co częściowo wynika z bardzo ograniczonej oferty studiów kierunkowych w Polsce. Zdaniem rozmówców w branży UX ważna jest interdyscyplinarność, dlatego zarówno studia społeczne, humanistyczne, marketingowe jak i ścisłe dostarczają przydatnej wiedzy.
W raporcie można także znaleźć wskazówki, w jaki sposób zdobywać i poszerzać kompetencje we własnym zakresie oraz jak rozpocząć karierę w tej niszowej branży.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Przy okazji WUD Silesia rozmawiałam z Agą (Szóstek). Wie dużo o samych korzeniach UX. Sam termin User Experience ma może z pięć lat (odkąd został zdefiniowany i dookreślony), więc wymaganie od osób zainteresowanych karierą w UX doświadczenia x-letniego sprawia, że chcemy zatrudniać tylko i wyłącznie samych specjalistów - a na rozwijającym się rynku to jest niemożliwe. Nasz ostatni konkurs na Waszym blogu pokazał na przykładzie wyróżnionej Agi Malickiej, że wcale nie trzeba być doświadczonym UXem żeby mieć potencjał rozwoju :)
Z tym wymaganiem odnośnie doświadczenia to jest lekka przesada, bo pracodwacy chyba sobie nie zdają sprawy, ze po latach studiów dziennych nie ma szans na start z 5letnim doświadczeniem. A praktyka wcale nie jest tak mile widziana, bo to przecież nie stałe zatrudnienie.