Kilka lat temu namawiałam firmy call center na zainteresowanie się mediami społecznosciowymi pod kątem monitoringu zachowań konsumentów w tychże mediach.
Integracja social media z call center. Jak mierzyć ROI?
Kilka lat temu namawiałam firmy call center na zainteresowanie się mediami społecznosciowymi pod kątem monitoringu zachowań konsumentów w tychże mediach. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych powstało zjawisko, które określiłam jako era call center proaktywnego, czyli podążającego za konsumentami do sieci. Polega to na monitoringu postów internautów w sieci, analizie opinii na temat marki i aktywnym udziale call center w udzielaniu informacji, rozpatrywaniu reklamacji i pośrednio sprzedaży poprzez media spolecznosciowe. Na fali tego trendu powstała polska aplikacja do monitoringu social media brand24.pl, która jest istotnym narzędziem w procesie obsługi klienta w sieciach.
Jednak mam wrażenie, ze polskie firmy ciągle nie doceniają tego trendu. Monitoring social media jest wykorzystywany głownie przez działy marketingu, a tymczasem przeniesienie niektórych funkcji call center- chociażby informacyjnych- do social media ma wiele zalet. Zmniejsza się liczba kontaktów telefonicznych, firma może zbudować społeczność ambasadorów firmy (zastępujących konsultantów telefonicznych) udzielających w sieci odpowiedzi na podstawowe pytania, zapobiega się eskalacji niektórych problemów poprzez monitoring online negatywnych wypowiedzi. A przede wszystkim obniża się koszty call center. Być może brak zainteresowania działów obsługi klienta tym kanałem komunikacji z klientami wynika z niewiedzy na temat obliczania zwrotu z inwestycji w social media.
Jak obliczać ROI? W tym przypadku porównujemy wartość obsługi w social media vs. telefoniczna obsługa klienta. Większość analityków skupia się na mierzeniu wzrostu przychodów. Intensyfikacja działań w social media powinna przynieść zmniejszenie wolumenu rozmów telefonicznych w call center, co z kolei powoduje obniżenie kosztów działania call center. Dlatego nie mierzymy wzrostu przychodów, lecz o ile spadły nam koszty telefonicznej obsługi klientów dzięki udostepnieniu nowego kanału kontaktu. Wolumen rozmów telefonicznych zostanie zmniejszony bezpośrednio (poprzez zadanie pytania w social media i otrzymanie odpowiedzi) lub pośrednio (poprzez znalezienie odpowiedzi w social media i zaniechanie rozmowy z call center). Szacując ROI w social media customer service bierzemy pod uwagę następujące wskaźniki:
Oszczędności:
- Bezpośrednia redukcja kontaktów
- Pośrednia redukcja kontaktów
- Redukcja AHT (average handling time, czyli średniego czasu obsługi kontaktu)
- FTR (first time resolution, czyli rozwiązanie problemu w jednym kontakcie)
- Wzbogacanie bazy wiedzy o klientach, zapytaniach, FAQ (zmniejszenie kosztu dzięki pozyskiwaniu informacji o zachowaniach konsumentów z sieci)
Koszty :
- Pracownicy dedykowani obsłudze social media (moderatorzy, wsparcie techniczne, analitycy zachowań klientów)
- Wdrożenie technologii (aplikacja monitoringu social media, koszty dodatkowych licencji CRM, integracja z bazą wiedzy czy CRM)
W tym artykule nie będę się wgłębiać w formuły stosowane do obliczania kosztów i oszczędności. Jest to dosyć skomplikowane i być może nie dla wszystkich interesujące, natomiast na koniec ważna uwaga. Wskaźniki efektywności działań social media różnią się od tzw. KPI (Key performance indicators) w call center. Ważne by równocześnie monitorować zmiany we wskaźnikach call center i w social media.
Tak jak w każdym call center w zależności od specyfiki branży i związanej z tym obsługi klienta mamy do czynienia z rożnymi KPI’s, tak w social media mamy również do wyboru wiele wskaźników. Od nas samych zależy, które w naszym przypadku będą najbardziej wartościowe dla organizacji.
Sugerowane wskaźniki call center i social media mające wpływ na ROI.
Przykładowe wskaźniki efektywności call center w kontekście korelacji z SM:
- wskaźniki satysfakcji klientow
- zmniejszenie lub wzrost wolumenu rozmów w danym okresie
- FCR (first call resolution) ratio
- AHT (średni czas obsługi kontaktu)
- Wolumen kontaktów (telefony, maile, chat etc)
Wskażniki social media:
- Sentyment (czyli poziom pozytywnych, neutralnych i negatywnych wypowiedzi na temat marki/firmy)
- Liczba konwersacji (komentarzy, postów, tweetów)
- Poziom zaangażowania internautów
- Liczba zaangażowanych internautów (wszyscy w społeczności vs. aktywni)
- Wpływ zaangażowanych internautów na opinie, wzrost społeczności skoncentrowanej wokół marki
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»