
Jeśli można coś ułatwić, dlaczego tego nie zrobić? Czasochłonne procesy, konieczne w działaniach każdej firmy, takie jak rekrutacje, wdrożenia, lojalizacje, można powierzyć specjalistom z zewnątrz. To nie tylko uwolni od problemu i pozwoli się skupić na zasadniczej działalności, ale również zaoszczędzi czas i pieniądze.
Współpraca z dobrym, wykwalifikowanym software house to cudowne remedium na nadmiar pracy w firmie i wygoda, którą daje możliwość uwolnienia zasobów wewnętrznych od obowiązków koniecznych, a nie związanych z istotą działań firmy. Ale przede wszystkim to szansa na współpracę z profesjonalistami, jeśli takich kompetencji nie mamy we własnym zespole
Zatrudnianie ludzi związane jest ze stałymi kosztami, w skład których wchodzą nie tylko ich wynagrodzenia, ale również miejsce, sprzęt, narzędzia. Kosztowna jest także weryfikacja kompetencji nowo zatrudnianych pracowników. Na dodatek ludzie przychodzą i odchodzą, a ten proces również generuje straty.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług zewnętrznych firm deweloperskich. Software house’y uwalniają od odpowiedzialność za czasochłonny proces rekrutacji i wdrożenia, zmniejszają kosztowe wymiary projektów, skracają czas realizacji.
Jak zaplanować współpracę z software house?Listę korzyści relacji agencja - software house jest długa, lecz jedna z nich wydaje mi się kluczowa - wartość ekspercka. Zanim usługa z obszaru digital zostanie wdrożona, przechodzi szereg etapów, od idei kreatywnej po implementację. Jest to proces obwarowany decyzjami z obszaru analityki, UX, doboru technologii, a nawet rozwiązań dotyczących hostowania. Każda z nich pociąga za sobą konsekwencje, wartości lub ograniczenia. Posiadanie partnera w całym tym procesie to nie tylko komfort psychiczny. To przede wszystkim bezpieczeństwo budżetowe, które gwarantują dobre decyzje w trakcie realizacji projektu. To rekomendowanie klientom elastycznego podejścia, takiego jak chociażby API First, które wymaga inwestycji, zrozumienia, ale bywa bezcenną decyzją w budowaniu rozwojowej usługi. Obopólne porozumienie z agencją budujemy na etapie warsztatów analitycznych, które są naturalnym narzędziem do tworzenia specyfikacji projektu i doskonałą alternatywą dla listy trudnych pytań generowanych na start. Przechodząc już do kwestii praktycznych, współpraca z software housem pozwala na korzystanie z zaplecza wykwalifikowanych specjalistów w różnych technologiach, bez konieczności budowania takiego zaplecza inhouse. W przypadku Netizens dodatkową wartość stanowi dział R&D i kompetencje pracujących w nim inżynierów. Połączenie wiedzy departamentów software, mobile i R&D pozwala na oferowanie agencjom holistycznego wsparcia IT. Łącznie z realizacją projektów IoT, czyli tworzeniem smart produktów - interaktywnymi instalacjami budującymi zaangażowanie z konsumentem, po zaawansowaną analitykę efektywnością działań reklamowych w świecie offline. Wachlarz naszych kompetencji jest szeroki, opowiadamy o nim podczas warsztatów technologicznych z agencjami. Formuła spotkania pozwala lepiej zrozumieć nasze usługi oraz oferować innowacje klientom na co dzień. Współpraca agencji i software house to dla mnie symbioza w świecie digital, komplementarność kompetencji z korzyścią dla klientów. Aneta Zabiegała, business development manager w Netizens |
Zalety outsourcingu
Poza wskazanymi już ekonomicznymi argumentami, przemawiającymi za software house’ami, kluczowy może być aspekt czasu. Oddelegowanie niektórych prac na zewnątrz pozwoli na zachowanie kontroli nad najistotniejszym obszarem działalności i da szansę na lepsze zarządzanie strategią firmy.
Przyjmowanie do pracy nowych kadr, szkolenie i organizowanie stanowisk samo w sobie wymaga zatrudnienia doświadczonego zespołu, wdrożonego w zakresy obowiązków i wymaganych umiejętności dla każdego z poszczególnych działów firmy.
Zarządzanie outsourcingiem firmy zewnętrznej jest znacznie prostsze. Cały proces realizacji projektu staje się zadaniem zleceniobiorcy, podczas gdy zleceniodawca musi jedynie wyznaczyć niewielki zespół, lub nawet jedną osobę, do koordynacji działań.
Pracownicy fachowych firm zajmujących się takimi przedsięwzięciami mają na ogół duże umiejętności i doświadczenie - potrafią nie tylko rozpoznać oczekiwania zleceniodawcy, ale również mają w ręku mechanizmy, które pozwalają w sposób idealny dopasować konkretnych ludzi do tych oczekiwań.
Wygodne jest to, że zatrudnianie firmy zewnętrznej i podwykonawców może odbywać się tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.
Ogromną zaletą outsourcingu jest wymiana wiedzy i doświadczeń - transfer taki działa w obie strony. Software house nabywa przecież doświadczeń na temat każdej branży, z jaką współpracuje i dzieli się nią w naturalny sposób, wskazując własne sposoby organizacji pracy w zespole, komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, kulturą organizacji pracy.
Dlaczego warto i jak współpracować z software house?We współczesnym świecie biznesu, gdzie tempo rozwoju i zmian technologicznych jest zawrotne, a jednocześnie narzędzia internetowe stają się coraz bardziej złożone, istotne dla wielu firm jest to, by nadążać za tymi zmianami, dostosowywać się do nich, a przede wszystkim z nich korzystać. Można to robić na kilka sposobów: zatrudniając w firmie własnych developerów (duży koszt rekrutacji i utrzymania), współpracując z pojedynczymi programistami - freelancerami (brak gwarancji jakości, dyspozycyjności i supportu), lub podejmując współpracę z software house, czy studiem programistycznym. Ostatnie z tych rozwiązań ma kilka kluczowych cech:
Software house’y specjalizują się w pracach programistycznych, więc z zasady tworzą środowisko składające się z osób o dużym doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach. Potrafią wyselekcjonować kandydatów o najlepszych umiejętnościach, a w dobrym zespole takie umiejętności są rozwijane. Działa tu zasada naturalnej selekcji - w firmach o takim charakterze z reguły pracują najlepsi programiści.
Programista to jeden z najlepiej opłacanych zawodów, a co za tym idzie koszt rekrutacji i zatrudnienia dobrego developera wysoki. Firmy starające się zbudować swój własny zespół programistów narażone są na taki stały koszt, niezależnie, czy ci mają aktualnie zadania. Outsourcing prac programistycznych do specjalistycznych firm programistycznych pozwala na redukcję kosztów, ich większą kontrolę i elastyczność w realizacji budżetów.
Software house’y z konieczności muszą wypracować sobie sprawny proces realizacji projektów i komunikacji z klientem. W przeciwnym razie przetrwanie na tak konkurencyjnym rynku nie jest możliwe. Doświadczone firmy programistyczne mają wypracowane sprawne metody działania, począwszy od etapu zrozumienia potrzeb i celów klienta, poprzez opracowywanie specyfikacji, analizę adekwatnych rozwiązań, proces realizacji, zbieranie informacji zwrotnych, kompleksowego testowania i wdrażania projektu. Klient oszczędza czas i pieniądze. Dobre software house’y działają kompleksowo, nie zajmują klientowi więcej czasu, niż to konieczne (zbieranie informacji, feedback). Dzięki czemu może on skupić się na swoich celach i wewnętrznych procesach. Marcin Stawowiak, execuitve manager, Smultron Software Lab |
Jak współpracować
Jednak, aby dojrzeć zalety software house w pełnym wymiarze, trzeba do kooperacji podejść rozważnie i metodycznie. Na przykład, dobrym wstępem do wspólnego zadania może być przeprowadzenie warsztatów określających zakres projektu.
Znaczące będzie wyznaczenie project managera, odpowiedzialnego za zarządzanie działaniami, kontakt zewnętrzny i wewnętrzny, nadzór nad pracami projektowymi, realizację harmonogramu i weryfikację postępu prac.
Jednym z pierwszych działań jest ustalenie kanałów komunikacji, z jakich będą korzystać wszystkie osoby zainteresowane - odpowiedzialni za przedsięwzięcie pracownicy firmy, przedstawiciele zewnętrzni i zaangażowani w projekt czasowi pracownicy. Oprócz klasycznych sposobów wymiany myśli, takich jak telefon, e-mail, SMS, dobrze spróbować i innych narzędzi komunikacji - skype’a, czy chętnie wprowadzanego w firmach slacka, umożliwiającego przesyłanie plików i tworzenie grup wymiany informacji.
Tworzenie partnerskich relacji
Współpraca z software house pozwala przede wszystkim na skrócenie dystansu, który dzieli założenia biznesowe, po stronie klienta, od finalnego produktu, wdrożonego przez dostawcę. Kluczowe dla przeprowadzania udanych wdrożeń jest ciągłe budowanie partnerskich relacji, w których zamawiający pozostaje centralnym podmiotem projektu, czynnie jednak związanym z każdym etapem realizacji. Bezpośrednia współpraca B2B wymaga od software house’u adaptacji pewnych kompetencji, typowych dla agencji marketingowych czy digitalowych – komunikacja musi być transparentna, bliska biznesowi klienta, ale również dobrana indywidualnie tak, aby zamawiający czuł się bezpiecznie i komfortowo w relacji z przedstawicielami zespołu pracującego bezpośrednio nad kodem.
Dobór metodyki realizacji projektu jest elementem indywidualnym, dopasowanym do zarówno odgórnych wymagań po stronie klienta, jak i charakteru samego projektu, pod kątem funkcjonalnym i budżetowym. Dopracowany harmonogram i kosztorys typu fixed price dobrze sprawdzą się w projektach, gdzie klient ma już pełną wiedzę na temat efektu, jaki chce osiągnąć, dla których odpowiednio szczegółowy dokument specyfikacji pozwala na development produktu zgodnego z pierwotnymi założeniami.
W przypadku realizacji wieloetapowych, gdzie znana jest jedynie wizja, czy koncepcja projektu, ale również opartych na wielu połączonych ze sobą elementach technologicznych (aplikacje mobilne, aplikacje serwerowe, sklepy internetowe, systemy klasy CRM i ERP czy usługi zintegrowane, w tym z dostawcami trzecimi), przekonujemy klientów do modeli elastycznych, pozwalających na łatwe zarządzanie budżetem, elementami i funkcjami systemu. Wykorzystanie najlepszych, wybranych praktyk metodyki prowadzenia projektu Agile i transparentności modelu rozliczeń time&materials, pozwala naszym partnerom na kontrolę nad celami biznesowymi (sprzedażą), budżetem i harmonogramem realizacji poszczególnych funkcji, ograniczając przypadki braku zrozumienia dla przebiegu prac w zespole developerskim... >>> Pełny tekst przeczytasz w raporcie Interaktywnie.com "Software House" [POBIERZ PDF]
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »