Finanse, elastyczność i bezpieczeństwo - to skłania firmy do migracji.
Korzyści związane z przeniesieniem firmy do chmury można rozpatrywać w trzech aspektach dotyczących finansów firmy, elastyczności rozwiązania oraz bezpieczeństwa danych - wyliczają wdrożeniowcy rozwiązań chmurowych z firmy IT.integro. Do tego dodają cztery symptomy świadczące o tym, że korzyści z migracji do chmury przewyższają koszty. Dla wielu firm atrakcyjność chmury może polegać na tym, że nie muszą starać się o finansowanie na drogie inwestycje w IT - większość rozwiązań chmurowych łącznie z oprogramowaniem dostępnych jest w modelu abonamentowym.
Trzy argumenty za chmurą:
1. Chmura pełna oszczędności
Decydując się na migrację lub zakup usług chmurowych, przedsiębiorca jest w stanie osiągnąć oszczędności. Nie musi inwestować w drogą infrastrukturę, serwery, sprzęt czy oprogramowanie. Nie martwi się kosztami amortyzacji czy zużycia prądu. Oszczędza także czas pracowników IT, którzy mogą skupić się na innych zadaniach.
Korzystając z infrastruktury chmurowej, użytkownicy płacą jedynie za wykorzystane zasoby, nie nadwyrężając firmowego budżetu. Dodatkowo posiadają pełną kontrolę nad zużyciem, skalując zasoby według aktualnych potrzeb.
Chmura jest doskonałym rozwiązaniem dla początkujących firm. Jeszcze niedawno nie mogły one korzystać z nowoczesnego, wysokiej klasy oprogramowania. Teraz jest to możliwe. Dostępność ciekawych rozwiązań w abonamencie pozwala znacząco obniżyć koszty oprogramowania.
2. Gwarancja elastyczności
Elastyczność oraz dostępność zasobów jest ogromną zaletą modelu chmurowego. Jest doceniana przede wszystkim przez organizacje, które doświadczają sezonowych wzrostów produkcji i sprzedaży. Chmura zapewnia usługobiorcom skalowalność, która połączona jest z możliwością alokacji zasobów w momencie, kiedy pojawi się zapotrzebowanie. Dzięki temu przedsiębiorstwo może bez problemu sprostać nawet gwałtownym wzrostom popytu, uruchamiając nowe zasoby.
3. Wyższy poziom bezpieczeństwa
Kwestia bezpieczeństwa jeszcze do niedawna nurtowała przedsiębiorców. Ulokowanie danych firmowych w abstrakcyjnej chmurze budziło niepokój. Tymczasem to najbezpieczniejszy model, rzadko która firma jest w stanie sobie pozwolić na takie zabezpieczenia własnych serwerów, jakie mają firmy oferujące usługi chmurowe. Rozważając wybór chmury warto wziąć pod uwagę odporność na wszelkiego typu katastrofy, pożary czy powodzie. Dane, bez względu na zaistniałe okoliczności, są w chmurze bezpieczne i nie znikną wraz z kradzieżą komputera.
Jak rozpoznać najlepszy moment na migrację do chmury?
Decyzja o przejściu do chmury jest trudna. W szczególności, jeśli firma zainwestowała wcześniej w drogi sprzęt, serwery i oprogramowanie. Wówczas, mimo potencjalnych korzyści, nie podejmuje tego kroku ze względu na poniesione inwestycje.
Zmiany warto wprowadzić, gdy dotychczasowe rozwiązanie przestaje spełniać wymagania organizacji. Blokuje jej szybki rozwój, generuje niepotrzebnie koszty, ogranicza możliwości, a wady zaczynają przerastać korzyści.
1. Obecna infrastruktura blokuje rozwój firmy
Wraz z szybkim rozwojem, zwiększoną sprzedażą czy produkcją pojawia się potrzeba wprowadzenia nowych rozwiązań, dopasowanych do tempa wzrostu. Brak decyzji może skutecznie zahamować rozwój przedsiębiorstwa, narażając je na straty oraz upadek.
2. Serwerownia wymaga modernizacji oraz inwestycji
Do niedawna modernizacja infrastruktury w firmach wiązała się z potrzebą zakupu nowych serwerów czy infrastruktury sieciowej. Obecnie przedsiębiorcy może zadecydować o wymianie serwerów stacjonarnych na serwery w chmurze, które nie wymagają zakupu nowego sprzętu, oprogramowania czy kosztownej obsługi działu IT.
3. Pojawiają się problemy z funkcjonowaniem firmy w "gorących okresach"
Gdy organizacja straciła swoją efektywność w momentach wzmożonej sprzedaży (np. w okresie przedświątecznym), a posiadane zasoby nie wystarczają, należy poszukać rozwiązania bardziej elastycznego, pozwalającego na skalowanie potrzeb. Chmura pozwala w "gorących momentach" podnieść zapotrzebowanie, a po ich zakończeniu przywrócić je do poziomu standardowego.
4. Firma szuka oszczędności
Zakup i utrzymanie serwerów stacjonarnych wiąże się z dużymi kosztami stałymi. Jeśli firma wymaga oszczędności, inwestycja w infrastrukturę chmurową jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga dodatkowych nakładów na serwery bądź oprogramowanie.
CO W TEJ CHMURZE JEST? Mówiąc o rynku cloud computingu warto pamiętać, z jakiego rodzaju usług się on składa: - SaaS, czyli Software as a Service, z angielskiego oprogramowanie jako usługa, polega na udostępnianiu przez internet oprogramowania bez konieczności instalowania go na dysku komputera. Dostawca usługi dba o jego aktualizację i poprawność działania. SaaS może stanowić aż 62 proc. polskiego rynku. - IaaS, czyli Infrastructure as a Service, z angielskiego infrastruktura jako usługa. Dostawca zapewnia klientowi infrastrukturę, np. miejsce na serwerach. Nie dostarcza mu jednak fizycznie serwerów, ale oferuje odpowiednią przestrzeń na swoich urządzeniach. Dużą zaletą jest tutaj skalowanie w zależności od potrzeb. Np. sklep internetowy musi być gotowy na większy ruch podczas przedgwiazdkowych zakupów – dostawca usługi zapewnia mu wtedy większą wydajność infrastruktury. IaaS jest w 28 proc. odpowiedzialny za przychody z cloud computingu. - PaaS, czyli Platform as a Service, z angielskiego platforma jako usługa. Dostawca usługi oferuje wirtualne środowisko pracy składające się z różnych programów, aplikacji itp. Np. programista nie musi kupować licencji różnych programów, może stworzyć aplikację na dowolnym sprzęcie używając przeglądarki internetowej. Całe zaplecze jest w chmurze. Jeden złoty z dziesięciu jest wydawany w Polsce na PaaS. |
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»