
W sieci grzmi po wielkiej konferencji prasowej, podczas której szef Google i szef Polskiego rządu zapowiedzieli inwestycje giganta w naszym kraju.
Państwowy Fundusz Rozwoju (PFR) podpisał z Google memorandum o współpracy w zakresie wdrażania rozwiązań AI w naszym kraju. Do Polski przyjechał z tej okazji szef giganta i wystąpił nawet z premierem na konferencji prasowej. W sieci zawrzało, bo PFR z pierwotnego komunikatu usunął kwotę inwestycji - zaledwie 5 mln dolarów. Zaprotestowały też polskie firmy oferujące rozwiązanie chmurowe - że wspiera się firmy z zagranicy a nie dba o polskie i nasze bezpieczeństwo.
Związek Pracodawców Polska Chmura, zrzeszający polskie data napisał:
"Zapowiedzi ze strony rządu o pogłębionej współpracy z globalnymi gigantami technologicznymi, takimi jak Google, Amazon i Microsoft, budzą obawy o zbyt preferencyjne traktowanie zagranicznych podmiotów, co może odbić się negatywnie na polskich przedsiębiorstwach. Co więcej, takie działania mogą prowadzić do utraty suwerenności danych oraz osłabienia krajowych przedsiębiorstw technologicznych, co może wpłynąć na bezpieczeństwo narodowe oraz podważyć niezawisłość i uzależnić gospodarczo nasz kraj". (...) "Rozwój gospodarczy Polski powinien opierać się przede wszystkim na polskich przedsiębiorcach, którzy od lat inwestują w rozwój firm, za którymi idą miejsca pracy, podatki płacone lokalnie oraz działania na rzecz cyfrowej suwerenności kraju.
Marginalizacja polskiego sektora technologicznego stwarza zagrożenia związane z kontrolą i bezpieczeństwem danych – dane polskich obywateli, firm i instytucji, bez należytej staranności i analizy ryzyk coraz częściej przetwarzane są poza krajem oraz polską, a nawet europejską jurysdykcją, co stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego kraju.
Jako kluczowi reprezentanci branży technologicznej i eksperci z obszaru cloud computingu, telekomunikacji oraz przetwarzania danych, wyrażamy głębokie zaniepokojenie obecnym stanem rzeczy. W związku z tym apelujemy o pilne zwrócenie uwagi przez stronę rządową na znaczenie i rolę polskich przedsiębiorstw technologicznych w budowaniu polskiej gospodarki oraz związaną z tym rolę przechowywania danych na terenie kraju (pod polską jurysdykcją).
PFR z Google
Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Operator Chmury Krajowej (OChK) wydał natomiast komunikat, w którym chwali się, że razem z Google Cloud podpisał list intencyjny o współpracy w zakresie sztucznej inteligencji (AI).
"Wspólnie opracują strategiczny plan przyspieszonego rozwoju kluczowych sektorów polskiej gospodarki, oparty o zaawansowane wykorzystanie AI. Polski oddział Google poinformował także, że jest już największym centrum inżynieryjnym firmy w UE.
Strategiczne partnerstwo koncentruje się na szerokim wdrożeniu rozwiązań AI w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach, ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa, przyspieszenie krajowej transformacji energetycznej i zwiększenie efektywności w opiece zdrowotnej. Równocześnie sygnatariusze listu będą współpracować przy projektowaniu i wdrażaniu ambitnego ogólnokrajowego programu podnoszenia kompetencji, co pozwoli polskim firmom wykorzystać transformacyjną moc sztucznej inteligencji i przyczyni się do dalszego rozwoju polskiego ekosystemu technologicznego." - czytamy w dokumencie.
Dziękuję po pierwsze za podpisanie tego memorandum między Google, a Polskim Funduszem Rozwoju. Tworzymy ramy, które umożliwią większe zaangażowanie - także inwestycyjne Google w Polsce – powiedział premier Donald Tusk.
Google ogłosił również, że rozszerzy swoje programy szkoleniowe w Polsce tak, by kolejny milion osób wyposażyć w umiejętności wykorzystania sztucznej inteligencji. Inicjatywa ma na celu m.in. wsparcie polskich przedsiębiorców umiejętnościami i wiedzą niezbędną w nowoczesnej gospodarce, w której sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę i stanowi element przewagi konkurencyjnej na światowym rynku. Według raportu Implement Consulting Group, generatywna sztuczna inteligencja może przy dynamicznym i szerokim jej wdrożeniu zwiększyć PKB Polski nawet o 55 miliardów euro, czyli +8%, w ciągu dziesięciu lat.
“Polska ma wyjątkową szansę dzięki sztucznej inteligencji. Przez dwie dekady naszej działalności tutaj dostarczaliśmy najlepsze produkty oparte na AI, pomagaliśmy Polakom rozwijać umiejętności pozwalające im odnosić sukcesy w cyfrowym świecie, współpracowaliśmy z przedsiębiorcami, sektorem publicznym i startupami. To w Polsce mamy największe centrum inżynieryjne Google w Unii Europejskiej i cieszymy się, że możemy teraz połączyć nasze wiodące doświadczenie w dziedzinie sztucznej inteligencji z polską ambicją rozwoju i zapleczem talentów, by wspólnie tworzyć fundamenty gospodarki opartej na AI” - powiedział Sundar Pichai, Prezes Google i Alphabet.
Warszawska przestrzeń Google for Startups i Centralny Dom Technologii PFR, miejsca współpracy deweloperów oprogramowania, przedsiębiorców i startupów - rozbudują swoją ofertę programów w zakresie sztucznej inteligencji. Google Cloud przekaże także polskim startupom wykorzystującym AI środki do wykorzystania na usługi chmurowe, a także udostępni dedykowane zasoby techniczne i szkolenia. Startupy zyskają dostęp do globalnej sieci ekspertów, inwestorów i partnerów Google Cloud, co ułatwi im rozwój i skalowanie działalności. Będą mogły podnosić kompetencje zespołów, korzystając ze szkoleń, warsztatów i indywidualnego mentoringu. Google zainwestuje też za pośrednictwem Google.org w dalsze wsparcie lokalnego ekosystemu AI.
Google działa w Polsce od 2005 roku.
Polska jest obecnie największym centrum inżynieryjnym Google w Unii Europejskiej. Biura Google w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zatrudniają ponad 2000 pracowników. Zespoły programistyczne i inżynieryjne pracują nad globalnymi projektami, od zaawansowanych technologii chmurowych i rozwiązań AI po ChromeOS i Pixel. W 2022 firma zainwestowała 700 milionów dolarów w zakup i rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB.
Od 20 lat Google angażuje się we wspieranie dynamicznie rozwijającej się polskiej gospodarki cyfrowej i długoterminowe inwestycje. Kluczowe inicjatywy firmy obejmują otwarcie specjalnej przestrzeni dla polskiej społeczności startupowej Google for Startups Campus Warsaw w 2015 roku, uruchomienie regionu Google Cloud w 2021 roku w ramach strategicznego partnerstwa z Operatorem Chmury Krajowej - stanowiącego pierwszą infrastrukturę chmurową od głównego globalnego dostawcy chmury publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej - oraz wielomilionowe inwestycje w 2023 roku w umowy PPA na zieloną energię z lokalnymi partnerami na projekty solarne i wiatrowe. Ponadto, Google intensywnie inwestuje w programy podnoszenia kwalifikacji w Polsce, w ramach których przeszkolił ponad pół miliona osób i wsparł ponad 100 tys. polskich firm. Google.org, filantropijne ramię Google, przekazało ponad 20 milionów dolarów w ciągu ostatnich pięciu lat (2020-2024) organizacjom non-profit w Polsce.
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»