Badanie wykazało, że liderzy IT korzystają z usług wielu dostawców usług w chmurze, dzięki czemu obniżają koszty i mają większą kontrolę nad swoimi danymi.
Model multicloud na dobre zagościł w korporacyjnych systemach IT – takie są wnioski z badania przeprowadzonego przez firmę 451 Research, oddziału biura analitycznego S&P Global Market Intelligence, na zlecenie Oracle Cloud Infrastructure.
W badaniu zebrano informacje od 1500 respondentów z firm zatrudniających ponad 1000 pracowników w Ameryce Północnej lub ponad 500 w innych regionach - na temat tego, w jaki sposób korzystają oni z chmury w swoich organizacjach. Przeczytaj pełny raport tutaj.
COVID-19 impulsem do zmian
W ostatnich latach chmura stała się niemal synonimem informatyki korporacyjnej, ponieważ przedsiębiorstwa poszukują większej elastyczności biznesowej i lepszej wydajności operacyjnej. Chociaż tendencje te istnieją już od jakiegoś czasu, ponad 90% respondentów zgodziło się, że pandemia COVID-19 była silnym stymulatorem większego zainteresowania i inwestycji w technologię chmurową.
Gdy organizacje stanęły w obliczu nowych wyzwań, takich jak zwiększony poziom pracy zdalnej, czy konieczność współpracy z nowymi partnerami biznesowymi i dostawcami, przyjęły strategię wielochmurową, aby uzyskać elastyczność i skalowalność, których potrzebowały w nowej rzeczywistości.
- Model korzystania z produktów jednego dostawcy przestał być aktualny w obszarze zastosowań chmurowych. Zamiast tego, multicloud jest dziś rzeczywistością korporacyjnych środowisk technologicznych, ponieważ organizacje starają się uzyskać odpowiednią kombinację rozwiązań i możliwości, których potrzebują do efektywnego działania. Multicloud pozostanie z nami na zawsze, a przedsiębiorstwa wybierają ten model ze względu na korzyści, jakie zapewnia w wielu zastosowaniach biznesowych i operacyjnych, takich jak elastyczność prowadzenia działalności lub dostęp do najlepszych w swojej klasie technologii - powiedziała Melanie Posey, dyrektor ds. badań w dziale Cloud & Managed Services Transformation firmy 451 Research.
Jak wynika z badania 98% ankietowanych przedsiębiorstw korzysta lub planuje korzystać z co najmniej dwóch dostawców infrastruktury chmurowej, a 31% korzysta z czterech lub więcej. 96% stwierdziło, że korzysta lub planuje korzystać z co najmniej dwóch dostawców aplikacji w chmurze (model Software-as-a-Service), a 45% korzysta z aplikacji w chmurze od pięciu lub więcej dostawców.
Strategia wielochmurowa umożliwia działom IT lepsze zaspokojenie specyficznych potrzeb technologicznych różnych zespołów w całej organizacji. Suwerenność danych i optymalizacja kosztów stymulują popyt na strategie wielochmurowe.
Strategia wielochmurowa - decydujące czynniki
Dwa najważniejsze czynniki decydujące o strategiach wielochmurowych w przedsiębiorstwach to suwerenność danych (41%) i optymalizacja kosztów (40%). Inne czynniki stymulujące strategie oparte na wielu chmurach to elastyczność biznesowa i innowacyjność (30%), najlepsze w swojej klasie usługi i aplikacje w chmurze (25%) oraz obawy związane z uzależnieniem od dostawcy chmury (25%).
Strategie multicloud dają przedsiębiorstwom większą kontrolę nad tym, gdzie i jak ich dane są przechowywane i wykorzystywane, a jednocześnie zapewniają firmom optymalizację kosztów operacji w chmurze.
Strategia na przyszłość
Nadmiarowość danych (54%) to najbardziej oczekiwany przypadek użycia w przyszłości, a następnie mobilność danych (49%) i optymalizacja kosztów w chmurach publicznych (42%). Działy IT planują również wykorzystanie strategii wielochmurowych w celu ograniczenia ryzyka dla środowiska IT (40%) oraz zwiększenia ekspansji geograficznej lub wolumenu świadczenia usług (38%). Fakt, że działy IT planują strategie multicloud, pokazuje, że postrzegają ten model jako sposób na wyprzedzanie swoich potrzeb technologicznych, a nie tylko jako taktykę reagowania na kryzysy.
- Multicloud jest już z nami na dobre - niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwa są na to gotowe, czy nie. Fuzje biznesowe mogą z dnia na dzień zmienić nawet najbardziej tradycyjne strategie IT w środowisko wielochmurowe. Niezależnie od tego, czy zespoły IT rozpoczynają od zera swoje plany wielochmurowe, czy też mają już wdrożenie, ale chcą dodać najlepsze w swojej klasie usługi w chmurze, rozproszona chmura OCI może pomóc w tych działaniach. Wraz z niedawnym wprowadzeniem MySQL HeatWave na platformie AWS i Oracle Database Service dla Microsoft Azure, klienci mają jeszcze więcej możliwości, aby móc odnosić sukcesy w strategiach wielochmurowych - powiedział Leo Leung, wiceprezes Oracle, szef działu OCI i Oracle Technology.
Rozproszona chmura OCI
Rozproszona chmura OCI oferuje klientom korzyści płynące z chmury z większą kontrolą nad rezydencją, lokalizacją i uprawnieniami danych. Obejmuje:
- Model multicloud: Możliwości OCI w zakresie multicloud, takie jak Oracle Database Service dla Microsoft Azure i MySQL HeatWave, dają klientom wybór najlepszego dostawcy chmury dla ich aplikacji i baz danych.
- Chmura hybrydowa: OCI świadczy lokalnie usługi w chmurze hybrydowej za pośrednictwem Oracle Exadata Cloud@Customer i zarządza infrastrukturą w ponad 60 krajach.
- Chmura publiczna: obecnie OCI obsługuje 41 regionów OCI w 22 krajach, a planowanych jest 9 kolejnych, w tym dwa suwerenne regiony chmury dla UE.
- Dedykowana chmura: OCI zapewnia klientom dedykowane regiony, w których mogą uruchamiać wszystkie usługi chmurowe Oracle w ich własnych centrach danych, a program Oracle Alloy umożliwia partnerom dostosowanie usług chmurowych do potrzeb ich klientów.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»