Dostęp do sieci będzie odbywał się w zasadzie w czasie rzeczywistym
Z raportu Ericsson Consumer Lab wynika, że sieć 5G umożliwi połączenia z internetem nawet 100 urządzeń mobilnych na każdy metr kwadratowy., co oznacza, że do smartfonów czy laptopów dołączą pojazdy autonomiczne, sprzęty domowe i wszelkie inteligentne ubrania. Zmianę najwyraźniej jednak odczuje sektor rozrywkowy. Oto 5 przykładów sposobów, w jaki technologia 5G może wpłynąć rozrywkę w niedalekiej przyszłości.
Sama technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G, a w Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź. Jeżeli plany wprowadzenia nowej technologii powiodą się, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 roku. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, na wszystkich autostradach i na najważniejszych drogach ekspresowych Od 2015 roku Ericsson zainstalował juz ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G. Instalacja stacji nowej generacji dotyczy także Polski, czekają na zdalne uruchomienie. Technologia jest gotowa, ograniczenia wypływają z uwarunkowań prawnych.
Po uruchomieniu sieci 5G nie będzie już potrzeby instalowania wielu aplikacji na smartfonach, bo dzięki szybkiej prędkości i wysokiej przepustowości transmisji danych będziemy korzystać z nich w chmurze. Tak samo jak ze wszystkich naszych danych, które automatycznie będą tam zapisywane. Zwalniający sprzęt po zainstalowaniu kolejnej apki czy ostrzeżenia o brakującej pamięci przejdą do lamusa.
W przypadku sieci 5G opóźnień praktycznie nie będzie, a już na pewno nie będą one zauważalne. Trwające kilka milisekund lub nawet mniej sprawią, że dostęp do sieci będzie odbywał się w zasadzie w czasie rzeczywistym. Wysoki ping w grach sieciowych, który jest zmorą wielu graczy i dotyczy szczególnie osób korzystających z dostępu bezprzewodowego, zniknie. Nigdy więcej lagów!
Wykorzystanie rozszerzonej czy wirtualnej rzeczywistości zyska nowy wymiar. Możliwe będzie nie tylko podróżowanie bez fizycznego przemieszczania się, oglądanie meczu z wrażeniem przebywania na stadionie, ale też przeniesienie się w centrum wydarzeń ulubionej gry, która nigdy wcześniej nie była tak angażująca. Wyobraźcie to sobie przy kolejnej rozgrywce Call of Duty!
Jednak nie samymi grami żyje człowiek. Transmisja meczu w jakości 4K, a nawet 8K? Bez problemu! Do tego dochodzi możliwość samodzielnego wyboru kamery, z której obraz chcemy mieć akurat na ekranie. Wygląda na to środowe wieczory już na zawsze będą zarezerwowane na spotkania z kumplami.
5G ułatwi popularyzację filmów w formatach 4K, 8K czy 360°, które w ramach streamingu będą dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych. Oglądanie materiałów wideo wysokiej jakości nie będzie już wymagało siedzenia w domu przed telewizorem lub komputerem podpiętym do stałego łącza. Jak wynika z raportu Ericsson ConsumerLab, w ciągu najbliższych 5 lat na oglądanie wideo na urządzeniach mobilnych poświęcimy 3 godziny tygodniowo więcej, z czego godzinę przy wykorzystaniu okularów AR/ VR.
Czy przemysł muzyczny jest gotowy na 5G?
Sergey Bludov
Senior Vice President – Media&Entertainment
DataArt
Kiedy ostatnio kupiłeś jakąkolwiek muzykę do swojej kolekcji? I mam tu na myśli nie tylko nośniki fizyczne, ale również płyty lub pojedyncze utwory, dostępne w sieci. Najprawdopodobniej było to dawno temu. Wraz ze wzrostem popularności streamingu, coraz więcej fanów wybrało dostęp do muzyki, zamiast jej posiadanie. Czy dostępność sieci internetowych o prędkości 5G ponownie zmieni branżę muzyczną?
Jesteśmy świadkami przejścia od modelu posiadania na własność do modelu posiadania dostępu. Ewolucja ta jest przede wszystkim rezultatem coraz częstszego korzystania z usług mobilnych, jak również sieci 3G i 4G. Niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim znaczny wzrost przychodów dla branży w połączeniu z coraz większymi możliwościami artystów do publikowania szerokiej gamy treści na skalę globalną.
Ale co będzie dalej? No cóż, oczekuje się, że sieci 3G i 4G zostaną zdecydowanie wyparte przez komercyjne wdrożenie sieci 5G i być może stanie się to już w przyszłym roku. Dzięki obietnicom, że będą w przybliżeniu 64 razy szybsze niż 4G, sieci 5G spowodują zmiany, prowadzące do niekończących się innowacji oraz nowych możliwości w przemyśle muzycznym.
Czy dostępność sieci internetowych o prędkości 5G ponownie zmieni branżę muzyczną? Czy dzięki technologii, branżą zatrzęsie po raz kolejny? I czy obecna infrastruktura muzyczna może dotrzymać kroku takiej rewolucji?
Rynek muzyczny ma się bardzo dobrze
Ponieważ sprzedaż nośników fizycznych gwałtownie spadła, dało się odczuć pewne obawy w przemyśle muzycznym. Zmniejszające się przychody zmuszają artystów do częstego wyruszania w trasę, aby jakoś przetrwać, podczas gdy wytwórnie fonograficzne i inne firmy związane z tą branżą, stanęły w obliczu braku możliwości do powrotu do czasów świetności, kiedy to sprzedaż była wysoka a marże bardzo duże.
Wzrost popularności streamingu sprawił, że cała branża na nowo rozkwitła. Część obaw o jej przyszłość zniknęła, a zastąpiła je wizja znacznego wzrostu w relatywnie krótkim czasie. Najnowszy report IFPI (Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) wskazuje na wzrost przychodów o 9,7 proc. w 2018 roku w skali globalnej. To zarówno czwarty rok dodatniej dynamiki z rzędu, oraz najwyższy wynik od 1997 roku, kiedy federacja zaczęła śledzić rynek.
Nie ma wątpliwości, że za te wyniki odpowiedzialny jest streaming, z którego całkowity przychód wzrósł aż o 34 proc. w 2018 roku, a cały świat cyfrowy stanowił 58,9 proc. globalnego rynku. Jednocześnie, podczas gdy transmisja strumieniowa coraz bardziej dominuje w przychodach z nagrań muzycznych, trasy koncertowe pozostają głównym źródłem przychodów większości artystów. W najnowszym raporcie Global Entertainment and Media Outlook obejmującym lata 2018–2022, PwC przewiduje, że przychody z muzyki na żywo wrosną średniorocznie o 3,3 proc., osiągając niewiarygodną kwotę 30,55 mld USD do końca tego czteroletniego okresu.
Czy praktyka pobierania plików z internetu jest znowu powszechna?
Wróćmy do sugestii z początku artykułu. Prawdopodobieństwo, że fani muzyki będą pobierać utwory muzyczne z internetu, szybko maleje. Przesyłanie strumieniowe jest szybsze i tańsze, czego skutkiem jest gwałtowna zmiana preferencji konsumentów w ciągu ostatnich kilku lat.
Ale chwileczkę! Czy wraz z pojawieniem się na rynku sieci 5G, ogromny wzrost prędkości spowoduje powrót do pobierania muzyki, i tym samym odejście od przesyłania strumieniowego? Korzystając z sieci 5G zamiast 4G, przewiduje się, że przeciętny konsument zaoszczędzi ponad 3 godziny pobierając 10,000 utworów do biblioteki muzycznej, oszczędzając w sumie około 23 godziny miesięcznie w ramach wszystkich swoich internetowych rozrywek, takich jak muzyka, telewizja, filmy i gry. Mieliśmy już okazję zaobserwować, że większość firm telekomunikacyjnych inwestuje w spółki typu content partnership. Przykładem jest Verizon Wireless, który zaoferuje swoim klientom usługę Apple Music bez dodatkowych kosztów, pozwalając każdemu z nich na oszczędność rzędu 120 dolarów rocznie.
Więc w którą stronę zmierzamy? Czy fani muzyki wykorzystają możliwości sieci 5G do pobierania utworów, czy może jednak to streaming pozostanie preferowanym wyborem? Kiedy zapytałem o to moich obserwujących na Twitterze, to chociaż 64 proc. stwierdziło, że będą częściej korzystać z przesyłania strumieniowego, to 36 proc. wyraziło zamiar pobierania większej ilości utworów muzycznych dzięki szybszemu łączu. To pokazuje, jak duży jest potencjał pobierania muzyki, kiedy 5G na stałe zagości w naszym otoczeniu.
Coś jeszcze innego?
Kiedy tylko sieci 5G staną się komercyjnie opłacalne, zwiększenie szybkości i poprawa jakości otworzą możliwości wprowadzenia innowacji i nowych produktów, które nie są możliwe przy wolniejszych połączeniach. Przykładem mogą być wirtualne koncerty. Ta koncepcja już teraz jest bardzo zaawansowana. Zaledwie kilka miesięcy temu, podczas wydarzenia Epic Games’ Fortnite, można było obejrzeć występ światowej sławy producenta elektronicznej muzyki tanecznej i DJ-a Marshmello, który obejrzało jednocześnie około 10 milionów użytkowników, mimo że całość trwała zaledwie 10 minut.
Dla muzyków, technologia 5G umożliwi zdalną współpracę na zupełnie innym poziomie. Chociaż istnieje już szereg narzędzi do zdalnego zapisu, duże opóźnienia i zawodność obecnych połączeń internetowych stwarzają wiele wyzwań i znacznie zmniejszają możliwości odniesienia sukcesu. Dzięki niezwykle małym opóźnieniom i ogromnemu zwiększeniu prędkości, technologia 5G otwiera nowe płaszczyzny, na których muzycy i producenci mogą ze sobą współpracować, nie będąc w tej samej przestrzeni fizycznej. Zaczynając od prób przed występami i pisania piosenek, a kończąc na nagrywaniu, występach i nauczaniu, jesteśmy na progu eksplozji zdalnej współpracy, w której technologia 5G zmienia niewyobrażalne wcześniej połączenia w realistyczne możliwości.
Kiedy myślimy o rzeczywistości rozszerzonej (AR), produkty na sklepowych półkach prawdopodobnie nie są pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl. Niemniej jednak, wykorzystanie AR do ich sprzedaży towarów możliwe. Na przykład, American Express Music wypuściła na rynek aplikację mobilną AR Experience o nazwie Outside In. Fani są oprowadzani przez samego Justina Timberlake’a, mogą słuchać jego opowieści o utworach z nowego albumu artysty. Słuchając utworu “Breeze Off the Pond”, użytkownicy mogą podziwiać bogatą scenerię Montany używając różnych ikonek. Korzystając z systemu AR, fani zyskują przywilej zakupu ekskluzywnych towarów marki Timberlake, takich jak t-shirty i koszulki flanelowe. Korzystanie z łączonych rzeczywistości, daje artyście szansę pokazania świata twórczego oraz umożliwia fanom poznanie ich ulubionego artysty, jak również zdobycie w przyszłości kolejnych przedmiotów do kolekcji poprzez zakup ekskluzywnych produktów.
Podczas gdy technologia 5G ma możliwość wprowadzenia radykalnych ulepszeń oraz rozwoju świata muzyki i rozrywki, stawia jednak wiele wyzwań. Śledzenie nowych formatów i opracowywanie przepisów dotyczących praw autorskich w zmieniającej się branży muzycznej wymaga dużej staranności i zdolności technicznych. Muzycy będą musieli mieć bardziej szczegółowe kontrakty i umowy aby skutecznie kontrolować i w inny sposób wpływać na sposób wykorzystywania i dystrybucji ich muzyki. Poza tym, obecna infrastruktura muzyczna wymaga w przyszłości dostosowania i rozbudowy, tak by dotrzymać kroku szybkim postępom wynikającym ze znacznie szybszej prędkości sieci. Chociaż sieci 5G nie są jeszcze dostępne, stanie się to już niedługo, i cały przemysł muzyczny musi stanąć na wysokości zadania, aby kompleksowo przygotować się nadejście tej technologii.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»