11.09.2017 / Inne
 

Algorytm zidentyfikuje orientację seksualną na podstawie zdjęcia

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali algorytm określający orientację seksualną osób na podstawie zdjęć. Eksperymenty przeprowadzane na jednej fotografii dawały 81 proc. poprawnych wyników w grupie mężczyzn i 74 proc. - w grupie kobiet. Gdy wykorzystywano pięć fotografii, poprawność przewidywań rosła do 91 proc. dla mężczyzn i 83 proc. dla kobiet.

Michal Kosinski i Yilun Wang, autorzy badań, w eksperymentach używali zdjęć dostępnych publicznie w serwisach randkowych, gdzie zawarte były informacja na temat prawdziwej orientacji seksualnej badanych osób. Następnie zestawiali zebrane dane i analizowali informacje na temat rysów twarzy za pomocą technologii deep learning.

63551_1.jpg

Większa poprawność wyników odnotowywana wśród mężczyzn - według autorów - była powodowana "nietypowymi pod względem płci" rysami twarzy, a także sposobem stylizacji i ekspresji mimicznej. Algorytm analizujący fotografie wyróżniał takie ich cechy, jak węższa szczęka, dłuższy nos, a także większe czoło niż u mężczyzn heteroseksualnych. Z kolei kobiety o orientacji homoseksualnej cechuje przeciętnie większa szczęka oraz węższe czoło.

Kosiński i Wang przestrzegają jednak, że przed "błędną interpretacją lub nadinterpretacją wyników ich badań" i podkreślają, że nie mogą one być podstawą tezy, jakoby "wszyscy homoseksualiści mężczyźni byli bardziej kobiecy niż heteroseksualni" lub że nie ma homoseksualistów o bardzo "męskiej twarzy" (i odwrotnie w przypadku kobiet) ".

Apelują też, by wyniki badań traktować jako dowód na możliwości sieci neuronowych, a nie narzędzie. Typowanie orientacji seksualnej zagraża bowiem prywatności, a czasem i bezpieczeństwu ludzi, a  - pomijając fakt, że system nie jest w 100 procentach skuteczny - tego po prostu nie powinno się robić. 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.