3.07.2018 / Inne / Prawo
 

Organizacje pozarządowe zabierają głos w sprawie reformy prawa autorskiego

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
źródło: Pexels
źródło: Pexels

Dwudziestego czerwca Komisja Prawna (JURI) Parlamentu Europejskiego przyjęła propozycję Dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, która w debacie publicznej wzbudza coraz większe kontrowersje. Kwestia jest na tyle ważna, a zarazem polaryzująca, że wymaga uwagi całego Parlamentu Europejskiego, głosującego na posiedzeniu plenarnym.  

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PROPONOWANYCH ZMIANACH >>>>

Dlatego też polskie organizacje pozarządowe wystosowały dzisiaj list do posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego, ​prosząc o głosowanie 5 lipca za odebraniem mandatu negocjacyjnego Komisji Prawnej JURI.  

Pomimo tego, co prezentują niektóre media, europejski legislator nie stoi przed prostą decyzją, czy wprowadzić filtry i wynagrodzić twórców, lub ich nie wprowadzić i wzmocnić internetowych gigantów. Na szali są również prawa podstawowe obywateli korzystających z internetu - mówi Alek Tarkowski, prezes Fundacji Centrum Cyfrowe. Zdaniem organizacji podpisanych pod listem zapominają o nich politycy, traktujący reformę prawa autorskiego jako grę interesów ekonomicznych.  

Pod listem podpisało się 9 organizacji pozarządowych, działających na rzecz praw człowieka i dostępu do wiedzy: 

 • Creative Commons Polska  
 • Fundacja ePaństwo  
 • Fundacja Panoptykon 
 • Fundacja Culture Shock  
 • Fundacja Pole Dialogu  
 • Fundacja Centrum Cyfrowe 
 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka 
 • Sieć Obywatelska Watchdog Polska 
 • Wikimedia Polska (Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska dostępne TUTAJ)

- Wszystkie podpisane pod listem organizacje widzą dużą wartość w otwartym internecie i regulacji uwzględniającej prawa użytkowników. Dlatego prosimy polityków o głosowanie za przeprowadzeniem debaty o reformie prawa autorskiego na posiedzeniu plenarnym. Pozwoli to wszystkim posłom zabrać głos, i jeszcze raz przedyskutować najbardziej kontrowersyjne przepisy - mówi Natalia Mileszyk, prawniczka z Fundacji Centrum Cyfrowe. 

LIST OTWARTY w sprawie europejskiej reformy prawa autorskiego  

Szanowne Posłanki, Szanowni Posłowie do Parlamentu Europejskiego,  

Dwudziestego czerwca Komisja Prawna (JURI) Parlamentu Europejskiego przyjęła propozycję Dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, która zagrozi kreatywności, edukacji, a także znacznie ograniczy swobodę wypowiedzi i ekspresji w internecie. ​Kwestia jest na tyle ważna, a zarazem kontrowersyjna, że wymaga uwagi całego Parlamentu Europejskiego, głosującego na posiedzeniu plenarnym. Dlatego prosimy o głosowanie ​przeciwko mandatowi negocjacyjnemu Komisji Prawnej podczas nadchodzącej sesji plenarnej 5 lipca 2018. Piszemy do Państwa w trosce o prawa użytkowników internetu, którymi sami jesteśmy. Przyszłość twórczości, dzielenia się i dostępu do informacji jest zbyt istotna, by zakończyć tę debatę już teraz.  

Komisja JURI poparła (piętnaście do dziesięciu głosów) wersję artykułu 13, który nakładałby na komercyjnych pośredników internetowych obowiązek monitorowania treści przesłanych przez użytkowników, w celu zapobiegania naruszeniom praw autorskich. Rozwiązanie poparte przez JURI jest bardzo radykalne - komisje LIBE oraz IMCO przyjęły znacznie bardziej ograniczoną wersję artykułu 13, która miałaby znacznie mniejszy negatywny wpływ na prawa użytkowników i dostęp do informacji.  

Niewielką różnicą głosów (trzynaście do dwunastu) Komisja Prawna poparła również wprowadzenie artykułu 11, który wprowadza nowe prawo pokrewne na rzecz wydawców prasy. Prawo to zostało poparte mimo przytłaczającego akademickiego konsensusu o jego szkodliwości dla wolności informacji, a także nieskuteczności proponowanych rozwiązań. 

Komisja Prawna nie poparła również żadnych propozycji mających na celu przyznanie większych praw użytkownikom, takich jak rozsądna propozycja europejskiego wyjątku na rzecz wolności panoramy czy treści generowanych przez użytkowników (​user generated content). Wreszcie przyjęto przepisy umożliwiające zastąpienie wyjątku edukacyjnego rozwiązaniem licencyjnym, co w polskich realiach oznacza dodatkowe, znaczące koszty dla systemu edukacji i utrudnienia dla nauczycieli. Co prawda JURI przyjęła pewne udoskonalenia przepisów prawa autorskiego związanych z edukacją, dostępem do utworów w sektorze dziedzictwa kulturowego oraz badaniami, jednak nadal proponowane rozwiązania nie dostosowują w pełni prawa autorskiego do wyzwań przyszłości.  

W Polsce istnieją liczni twórcy i użytkownicy, którzy udostępniają treści w internecie. Reprezentujemy w szczególności środowiska, które, wykorzystując wolne licencje, dzielą się swoją twórczością, pozwalając na ich swobodne wykorzystanie. ​Wszyscy niżej podpisani widzimy dużą wartość w otwartym internecie i regulacji uwzględniającej prawa użytkowników - dlatego prosimy o poparcie pomysłu, by debatę o reformie prawa autorskiego przeprowadzić na posiedzeniu plenarnym.  

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.