14.02.2019 / Prawo
 

Koniec dyskusji nad zmianami w dyrektywie o prawie autorskim

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Europa
Europa

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie ostatecznej wersji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Kontrowersyjne artykuły: 13, który wprowadza obowiązek prewencyjnego weryfikowania treści pod kątem praw autorskich oraz 11, dotyczący tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych (mylnie nazywany "podatkiem od linków") zostały w nim uwzględnione. O przyjęciu bądź odrzuceniu nowych zasad za kilka tygodni zdecyduje Parlament Europejski. 

 

Jakie zmiany mogą nas czekać? Na pewno kontrowersyjne. Platformy internetowe - przede wszystkim takie jak Google i Facebook - w których treści tworzone są przez użytkowników, będą zobowiązane do „dołożenia wszelkich starań”, by zadbać o respektowanie przez nich praw autorskich na całym świecie. Jak? Adekwatnie, czyli nie wiadomo. Krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę, że o ile duże serwisy - jak YouTube - może i mogą sobie pozwolić na zastosowanie technicznych rozwiązań prewencyjnie monitorujących treści pod względem praw autorskich (choć Susan Wojcicki, CEO YouTube'a, twierdzi, że nie bardzo), o tyle mniejszych na to nie stać. Zresztą, problemem nie są jedynie koszty, ale i możliwości. Prawa autorskie - z czym duży problem ma np. Spotify - nie są bowiem zapisane w jednej centralnej bazie danych, co bardzo utrudnia ich prewencyjną weryfikację. 

Kolejna kontrowersja dotyczy opłat licencyjnych, które będą warunkowały korzystanie z dłuższych artykułów informacyjnych innych wydawców. I znowu - krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę, że efektem ubocznym jego wprowadzenia może być centralizacja internetu. Nie przewidziano bowiem żadnych wyjątków dla małych wydawnictw czy blogerów, którzy z uwagi na niewielką skalę działalności i mniejsze możliwości finansowe mogą zostać wyłączeni z negocjacji handlowych toczonych miedzy gigantami takimi jak Google z jednej strony i Axel Springer z drugiej.

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.