Wątpliwości pozostały, ale ostateczną decyzję podejmie już Parlament Europejski.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie ostatecznej wersji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Kontrowersyjne artykuły: 13, który wprowadza obowiązek prewencyjnego weryfikowania treści pod kątem praw autorskich oraz 11, dotyczący tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych (mylnie nazywany "podatkiem od linków") zostały w nim uwzględnione. O przyjęciu bądź odrzuceniu nowych zasad za kilka tygodni zdecyduje Parlament Europejski.
The agreement just reached on the #copyright directive protects European creativity. Musicians, actors, writers, journalists, audiovisual, will be entitled to fair remuneration from web giants too.
— Antonio Tajani (@EP_President) 13 lutego 2019
Jakie zmiany mogą nas czekać? Na pewno kontrowersyjne. Platformy internetowe - przede wszystkim takie jak Google i Facebook - w których treści tworzone są przez użytkowników, będą zobowiązane do „dołożenia wszelkich starań”, by zadbać o respektowanie przez nich praw autorskich na całym świecie. Jak? Adekwatnie, czyli nie wiadomo. Krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę, że o ile duże serwisy - jak YouTube - może i mogą sobie pozwolić na zastosowanie technicznych rozwiązań prewencyjnie monitorujących treści pod względem praw autorskich (choć Susan Wojcicki, CEO YouTube'a, twierdzi, że nie bardzo), o tyle mniejszych na to nie stać. Zresztą, problemem nie są jedynie koszty, ale i możliwości. Prawa autorskie - z czym duży problem ma np. Spotify - nie są bowiem zapisane w jednej centralnej bazie danych, co bardzo utrudnia ich prewencyjną weryfikację.
Kolejna kontrowersja dotyczy opłat licencyjnych, które będą warunkowały korzystanie z dłuższych artykułów informacyjnych innych wydawców. I znowu - krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę, że efektem ubocznym jego wprowadzenia może być centralizacja internetu. Nie przewidziano bowiem żadnych wyjątków dla małych wydawnictw czy blogerów, którzy z uwagi na niewielką skalę działalności i mniejsze możliwości finansowe mogą zostać wyłączeni z negocjacji handlowych toczonych miedzy gigantami takimi jak Google z jednej strony i Axel Springer z drugiej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»