Zobacz, co pomoże Ci w planowaniu treści, przygotowaniu grafik i formatowaniu publikacji.
Chociaż mogłoby się wydać, że Content Marketer do pracy potrzebuje tylko klawiatury, edytora tekstu i kawy, to dostępne w sieci narzędzia coraz częściej stają się dla niego nieocenioną pomocą.
Kiedy pisarz nie ma weny
Chyba nie ma twórcy, który chociaż raz w swojej karierze nie spotkał się ze ścianą. Na szczęście do jej przesuwania mamy cały wachlarz narzędzi.
1. Google Trends
Jeśli nie masz pewności, czy temat, który chcesz poruszyć na pewno jest na topie, sprawdź to z Google Trends. Po wpisaniu frazy, dostajesz dostęp do danych, które rozwieją Twoje wątpliwości. Zobaczysz, jak często dane słowo jest wyszukiwane, w których miejscach oraz przez jakich użytkowników. Jeśli temat nie okaże się aktualnie zbyt popularny, zwróć jeszcze uwagę, kiedy powiązanych z nim wyszukiwań jest najwięcej. Jeśli widzisz nadzieję - zmień datę publikacji.
2. Quora
Jeśli pracujesz nad tekstem, do którego stworzenia niezbędne są wartościowe insighty, koniecznie odwiedź Quorę. Ten serwis skupia użytkowników chcących wymienić się poglądami i przedyskutować pewne tematy na merytorycznym poziomie. Właśnie ta autentyczność dyskusji pomoże Ci wejrzeć w potrzeby użytkowników i lepiej ich zrozumieć. A od tego już tylko krok do stworzenia naprawdę wartościowych treści, które userzy z chęcią skonsumują.
3. Answer The Public
Niezwykle pomocne dla twórców wszelkiej maści wpisów - zwłaszcza tych tworzonych z myślą o pozycjonowaniu. Wystarczy wpisać słowo kluczowe, wokół którego kręcić ma się tekst, bądź które ściśle wiąże się z daną branżą, a narzędzie wygeneruje cały wachlarz wyszukań powiązanych z tym słowem. Wyniki otrzymujesz w formie wizualizacji, tabel, a więc przedstawione dane są naprawdę przystępne. Narzędzie pozwala Ci się zorientować, w jakim kontekście userzy poszukują informacji, co z kolei powinno być dla Ciebie wyznacznikiem tematów na wpisy i artykuły. Skoro wiesz, czego szukają ludzie, daj im odpowiedzi. Proste.
4. Blog Title Generator
Z tego narzędzia najlepiej korzystać przy tekstach anglojęzycznych, ale jeśli naprawdę nie masz pomysłu na tytuł tekstu, warto spróbować - wynik zawsze możesz spolszczyć. Jak działa to narzędzie? Wystarczy wpisać wybrane słowo kluczowe, zdefiniować jego kategorię, aby otrzymać naprawdę długą listę sugestii.
Kiedy brakuje grafika
Jak wiadomo, zdjęcia często znaczą więcej, niż tysiące słów. więc dobrze, jeśli jako Content Marketer będziesz miał pod ręką narzędzia, które pomogą Ci w stworzeniu prostych grafik. Mogą one być samodzielną treścią lub urozmaiceniem Twoich treści. Warto im się przyjrzeć, bo nigdy nie wiesz, kiedy w biurze zabraknie grafika.
1. Canva
Jeśli nigdy nie korzystałeś z tego narzędzia, to czas nadrobić zaległości. Canva to przyjazna aplikacja pozwalająca na tworzenie prostych grafik do social media, ale też ulotek, prezentacji, plakatów. Narzędzie nie wymaga umiejętności designera, choć przyda się trochę wyczucia stylu. Trochę, bo program oferuje mnóstwo bezpłatnych szablonów, które niezwykle ułatwiają pracę nad projektem.
2. Piktochart
Jeśli swój wpis na blogu chciałabyś wzbogacić o infografikę, na której umieścisz podsumowanie, skorzystaj z aplikacji Piktochart. Podobnie jak Canva, narzędzie zawiera plan darmowy i oferuje bezpłatne szablony, dzięki którym infografikę stworzysz w kilka minut. Ten format świetnie sprawdza się również w przypadku prezentowania danych liczbowych - jeśli zależy Ci na tym, żeby odbiorca naprawdę zaangażował się w taki przekaz, forma graficzna będzie najlepszym wyborem.
3. Prezi
Zapomnij o PowerPoint! Kiedy następnym razem będziesz pracował nad prezentacją, skorzystaj z Prezi. To narzędzie potrafi zdziałać cuda i sprawi, że Twój materiał zachwyci użytkowników. Z aplikacją stworzysz designerskie prezentacje, które w niczym nie przypominają nudnych slajdów. Do dyspozycji masz darmowe szablony, podzielone ze względu na rodzaj prezentacji, a także dużo materiałów szkoleniowych, które pomogą w tworzeniu bardziej skomplikowanego contentu. To, co sprawia, że prezentacje w Prezi są tak atrakcyjne, to również sposób nawigacji i zarządzania treścią. Slajdy dosłownie płyną między sobą, możesz je dowolnie przybliżać i oddalać, pokazując inne wątki prezentacji. Brzmi tajemniczo? Czas na Twoje testy.
4. TinyPNG
Jeśli tworzysz wpis na bloga lub artykuł, zawsze warto wzbogacić go o grafiki, zdjęcia. Pamiętaj jednak, że nie mogą mieć one wpływu na szybkość ładowania strony. W przeciwnym razie, większość Twoich potencjalnych odbiorców zrezygnuje z lektury, jeszcze zanim zdąży zobaczyć wpis, szczególnie na smartfonie. Nim więc ozdobisz swoją publikację, skorzystaj z TinyPNG, które pozwoli Ci na zmniejszenie “wagi” grafik. Nie obawiaj się o jakość zdjęcia - po kompresji zmieni się tylko finalna wielkość pliku.
Kiedy potrzebujesz recenzji
Tutaj panuje tylko jedna zasada - zasada ograniczonego zaufania.
1. LanguageTool
Z tym narzędziem sprawdzisz poprawność swojego tekstu. Bardzo dobrze wyłapuje błędy ortograficzne i częściowo - interpunkcyjne, jednak nie radzi sobie z błędami gramatycznymi ani ogólną logiką treści. Właśnie dlatego wynikowi nie powinieneś wierzyć na 100%.
2. Jasnopis
To narzędzie określi stopień skomplikowania Twojego tekstu. Po wklejeniu treści, otrzymasz nie tylko ogólny wynik trudności, ale też informacje, które pomogą Ci go zoptymalizować. Za długie zdania, zbyt skomplikowane fragmenty, niezrozumiałe wyrazy - wszystko to będzie zaznaczone jak na dłoni i proszące się o poprawę.
3. World Counter
Jeśli potrzebujesz szybko sprawdzić, jak długi jest Twój tekst, to Worldcunter prawdę Ci powie. Wystarczy tylko wkleić copy, a narzędzie pokaże Ci nie tylko ilość znaków i wyrazów, ale zaznaczy także słowa, których używasz w tekście najczęściej.
Kiedy potrzebuje zaplanować działania
Jeśli poza Content Marketerem jesteś także Social Media Ninja. na pewno zarządzasz wieloma kanałami social media, a publikacja ad-hoc rzadko wchodzi w grę. Jeśli postów jest więcej niż godzin pracy i szukasz narzędzi, które pomogą Ci je zaplanować, możesz skorzystać z tych poniżej.
1. Hootsuite
Dzięki Hootsuite możesz z jednego miejsca zarządzać różnymi kanałami marki - wystarczy skonfigurować je z narzędziem, by zobaczyć je wszystkie na pulpicie. Program pozwala na automatyczne planowanie postów, analitykę i monitorowane kanałów w poszukiwaniu treści, które możesz udostępnić, a także na wiele innych interesujących działań. Dużą zaletą jest aplikacja mobilna, która pozwala Ci działać również z poziomu smartfona.
2. Buffer
Aplikacja działa podobnie, jak Hootsuite. Masz możliwość planowania postów, a także dostęp do szeregu innych narzędzi, które mogą poprawiać efektywność Twoich działań w social media. Co ważne, Buffer oferuje plan bezpłatny, który pozwala na moderowanie 3 kanałów.
Jak widzisz, w sieci znajdziesz wiele narzędzi, które pozwolą usprawnić Twoją pracę. Korzystaj z nich rozsądnie i zwiększaj siłę działania swoich tekstów. Powodzenia!
Magda Żarnecka, Junior Marketing Specialist, OSOM STUDIO
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»