2.01.2014 / Mobile
 

Jest szansa na szybszy internet w Polsce?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. SXC.hu/elessar_x/CC
fot. SXC.hu/elessar_x/CC
Właśnie rozpoczęła się walka o nowe częstotliwości. Dzięki temu, rozwój internetu w naszym kraju może znacznie przyśpieszyć. Magdalena Gaj - prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosiła właśnie aukcję na rezerwację częstotliwości. Uczestnicy pierwszej tego typu aukcji w Polsce będą konkurowali o 5 rezerwacji z pasma 800 MHz oraz 14 rezerwacji z pasma 2,6 GHz.

Polski konsument jest specyficzny na tle europejskiego. Cechuje go wyjątkowo duża chęć korzystania z internetu mobilnego. Dziś - także dzięki przeprowadzonemu przez Prezesa UKE wcześniejszemu przetargowi na częstotliwości pasma 1800 MHz, operatorzy mają już w swojej ofercie mobilny internet w technologii LTE. Jak dotąd w Polsce dla LTE najintensywniej wykorzystywane jest właśnie pasmo 1800 MHz, ale także 2,6 GHz.

- Częstotliwości z tzw. osiemsetki, które są przedmiotem ogłaszanej aukcji stanowią zasoby unikatowe, ponieważ ich zakres jest ograniczony, a liczba podmiotów potencjalnie zainteresowanych ich wykorzystaniem jest duża - powiedziała Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.


- Pozwalają one na zapewnienie tego samego co inne częstotliwości, np. z pasm 1800 MHz, czyli szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale na zupełnie innych terenach. Są to tzw. częstotliwości pokryciowe, które pokryją zasięgiem olbrzymie, trudno dostępne powierzchnie kraju, tam gdzie mieszkańcy obecnie nie mają dostępu do szybkiego internetu - dodała Prezes UKE.

Globalne prognozy dla rynku telekomunikacyjnego w zakresie mobilnego dostępu do internetu wskazują, że w 2018 roku urządzenia takie jak komputery, tablety oraz routery z mobilnym dostępem do Internetu będą konsumowały miesięcznie średnio ok. 11 GB danych, a smartfony ok. 2,5 GB. Dla porównania w 2012 roku statystyczny smartfon zużywał co miesiąc ok. 450 MB danych przesyłanych z użyciem mobilnego Internetu, a laptop, czy tablet - ok. 2,5 GB (dane na podstawie Ericsson Mobility Report). Podobne tendencje na rynku globalnym wskazuje prognoza CISCO w zakresie rocznego transferu danych w sieci IP szacowana w 2017 roku na 1,4 zettabajtów (1 zettabajt = tryliard bajtów lub bilion gigabajtów). Sama wartość wzrostu przekroczy wówczas 4-krotnie szacowaną całkowitą wielkość transmisji w całym mobilnym Internecie w roku 2012.

Prognozowane i widoczne już dziś tendencje na rynku ICT powodują konieczność uwolnienia dodatkowych zasobów częstotliwości na potrzeby bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej. Powstanie nowoczesnych sieci w standardzie LTE, pozwoli osiągnąć większe pojemności sieci, mniejsze opóźnienia transmisji danych - szczególnie istotne dla nowoczesnych e-usług oraz większe pokrycie terytorialne i zasięg wewnątrz budynków.

- Aukcja i związane z nią częstotliwości to największe wyzwanie przed jakim stoimy - mam na myśli nie tylko urząd, rynek, ale także wszystkich Polaków. Praktycznie każdy z nas posiada dziś telefon komórkowy, ponad 4 mln obywateli naszego kraju korzysta z mobilnego internetu - powiedziała Prezes UKE Magdalena Gaj. - Wyniki aukcji i to, w jaki sposób te częstotliwości zostaną następnie wykorzystane, wpłynie na jakość naszego życia.

Jednocześnie po raz pierwszy w Polsce mamy do czynienia z aukcją na rezerwację częstotliwości i zarówno sprzedający – regulator, jak i kupujący - przedsiębiorcy telekomunikacyjni, muszą oswoić się z tą metodą. Zgodnie ze Strategią regulacyjną Prezes UKE konsekwentnie zmierza w obranym kierunku: przekazania rynkowi pasma, które umożliwi upowszechnienie usług LTE w Polsce.

Ustalając ostateczną wersję dokumentacji Prezes UKE wziął pod uwagę nadesłane stanowiska przedsiębiorców i izb gospodarczych, jak również opinie zgłoszone na spotkaniach roboczych w urzędzie z przedstawicielami rynku. Na tych spotkaniach omawiano również zgłaszane przez część rynku propozycje budowy jednej sieci LTE.

- Dziś nie wykluczam żadnej opcji - to rynek powinien zdecydować, jaki model jest dla niego najbardziej korzystny - potwierdziła Prezes UKE Magdalena Gaj. - Dokumentacja zawiera elementy sprzyjające takiej współpracy, ale także zapisy chroniące rynek i konsumenta przed budowaniem monopoli. Aktualnie mogę mówić jedynie o technicznych aspektach budowy sieci LTE.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.