29.08.2016 / Oceny serwisów / Usability
 

Nowa strona ZUS-u to śmiały krok w dobrą stronę, ale kilka niedociągnięć warto by poprawić

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 

Strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do tej pory nie zachwycała designem, ale też nikt się tego po niej nie spodziewał. Ogromna ilość informacji, mnogość grup docelowych i wymagający charakter zamieszczanych tam treści sprawiał, że uczynienie jej przyjazną dla użytkowników było ogromnym wyzwaniem. ZUS udowadnia jednak, że warto było je podjąć. "Beta" nowej strony urzędu, mimo że nieidealna, jest dobrze oceniana przez specjalistów od UX. 

- Na pierwszy rzut oka widać znaczący progres w stosunku do poprzedniej wersji - stwierdza Anna Roth z agencji interaktywnej Crafton. - Unowocześnienie warstwy wizualnej sprawia, iż serwis jest przejrzysty w odbiorze oraz zachęca do eksploracji treści. Widać duży nakład pracy związany z opracowaniem nowej architektury informacji. Szeroki zakres treści został podzielony na logiczne kategorie, a duże dropdown menu pozwala na szybkie odnalezienie poszukiwanych zagadnień. Z pewnością jest to jeden z elementów, który przełoży się na większą satysfakcję użytkowników podczas korzystania z serwisu.

Jak na stronę, na którą składa się 1,5 tys. podstron to spore osiągnięcie, tym bardziej, że wszystkie powinny być czytelne i użyteczne dla osób z starszych i z różnego typu niepełnosprawnościami. ZUS (na szczęście) nie ma najmniejszych ambicji, by zachwycać innowacyjnymi rozwiązaniami, koncentrując się prostocie, funkcjonalności i użyteczności... choć w tej ostatniej kwestii mogłoby być lepiej.

Bartek Goldyn, creative director z agencji Woopa uważa, że  jest to strona, której niestety trzeba się uczyć. - Brakuje w niej idei, myśli przewodniej, poprowadzenia użytkownika. Brakuje zwykłego wyjścia do ludzi. Nasze mamy, ciocie, czy dziadkowie, którzy chcieliby z niej korzystać, będą zagubieni - ocenia ekspert. - Drobne graficzne elementy i zabiegi są używane w niewłaściwy sposób i to powoduje, że jestem zagubiony. Rzeczy, do których przez lata byliśmy przyzwyczajani na najróżniejszych stronach internetowych, w interfejsach aplikacji czy systemach operacyjnych, tutaj są wykorzystywane inaczej.

Problematyczne jest na przykład zmiana języka. - Chodzi w niej najwyraźniej o przejście na stronę z dokumentami w języku angielskim lub niemieckim, a nie zmianę języka na stronie (czego spodziewałby się użytkownik, który wybiera język z listy) - mówi Goldyn, a Andrzej Sarzała z Peppermint dodaje: -  Po kliknięciu w inną wersją językową zobaczymy tłumaczenia poszczególnych artykułów, ale pozostałe elementy witryny pozostają w polskojęzycznej wersji. Dla obcokrajowca - kompletna dezorientacja. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z opcji “tłumaczenia strony” i dodanie switcha w treści artykułu, który tłumaczyłby samą treść. 

Niedociągnięć jest zresztą więcej - czat pozostawia wiele do życzenia, a mapa placówek nie została zintegrowana z listą jednostek - ale, według wszystkich ekspertów wszystkie są do naprawienia. Jeśli urzędnicy dobrze wykorzystają miesiąc, w którym "beta" będzie funkcjonowała równolegle ze starą stroną i poprawią te błędy, ZUS będzie jedną z lepszych stron informacji publicznej w kraju. 

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ
60590_andrzej_sarzala_peppermint.jpg

Andrzej Sarzała, senior web developer w Peppermint

Nowa strona została powiększona i pozbawiona zbędnych teł. Z kolei dodanie dużej, czytelnej ikonografii sprawiło, że strona stała się bardziej intuicyjna. Poprzedni serwis ZUS był przeładowany skrótami tekstowymi, które utrudniały odnalezienie konkretnych informacji. 

 

60597_bartek_goldyn_woopa.jpg

Bartek Goldyn, creative director w agencji Woopa:

Beta.zus.pl jest jak świeżo ulepiony golem, poskładany z lepszych lub gorszych, lecz nie do końca pasujących do siebie elementów. Mam nadzieję, że jest przewidziana rzeźba i coś dobrego z tego materiału uda się ulepić. 

Anna Roth (fot. Crafton)

Anna Roth, Head of UX, Agencja Interaktywna CRAFTON:

Udało się pozostawić za sobą wizerunek przestarzałej instytucji państwowej. Może serwis nie wzbudza zachwytu, ale jest przejrzysty i poprawny. Dopracowanie kilku elementów poprawi użyteczność oraz przełoży się na zadowolonych z obsługi online odbiorców. 

 60596_marcin_krupa_graphic_designer_-_coordinator.jpg

Marcin Krupa, Graphic Designer & Coordinator w agencji Biuro Podróży Reklamy:

Biorąc pod uwagę, że nie lada wyzwaniem jest przebudowanie tak obszernej strony pod kątem poprawy użyteczności, podjęta przez twórców próba w mojej ocenie została zaliczona. Portal jest łatwy w obsłudze, czytelny i intuicyjny. To dobra przemiana.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.