Specjaliści od UX nie mają wątpliwości - nowa strona serwisu to zmiana na lepsze.
Filmweb.pl niezmiennie trzyma poziom. Nowa strona główna jest lepsza od poprzedniej, niemal w każdym detalu, ale jej największą zaletą jest białe tło. Zastąpiło ono poprzednie, ciemne, które nie dość, że utrudniało czytanie, to jeszcze brzydko odcinało się od designu podstron. Teraz problem zniknął.
Nie znaczy to oczywiście, że nie ma już żadnych innych. Choć stronie już teraz trudno odmówić przejrzystości, a zastosowanym rozwiązaniom pozytywnego przełożenia na użyteczność serwisu, niektóre z nich wciąż można by jeszcze ulepszyć.
- Sekcje są od siebie ładnie oddzielone, choć z drugiej strony nie widzę tu żadnego klucza, przez co wszystko trochę się rozmywa – niektóre sekcje znajdują się w całości na czarnym tle, inne na białym, ale są poprzedzone czarną belką z kategoriami, jeszcze inne są na białym tle i, mimo że istnieje możliwość wybrania kategorii, te znajdują się na białym tle - zauważa Iza Undrul, UX Specialist z agencji Symetria. - Poruszanie się po stronie głównej wymaga znacznie więcej przewijania i mniej cierpliwi użytkownicy mogą nie dotrzeć do sekcji, które ich interesują. Warto rozważyć dodanie jakiegoś rozwiązania, które ułatwi odnalezienie się na stronie głównej i łatwą nawigację pomiędzy jej sekcjami.
- Usunięto jeden z największych problemów, jaki dotychczas obserwowaliśmy – potężną niespójność strony głównej z resztą serwisu. Mieliśmy bowiem sytuację, gdzie strona główna posiadała (w przeciwieństwie do reszty serwisu) ciemne tło. Po tej zmianie, jako użytkownik, czuję się znacznie spokojniej i bardziej komfortowo. Na desktopie proponowałbym jedynie zwiększyć nieco ilość white space – absolutnie nie jest źle, ale fajnie, gdyby w tej ferii barw i zdjęć dać użytkownikowi jeszcze trochę oddechu pomiędzy sekcjami - dodaje Piotr Kaczor, IT Manager z Insigni.
Kontrowersje może jednak wzbudzać mobilna odsłona serwisu. Choć plusem z pewnością jest jego responsywność, to według specjalistki z Symetrii Filmweb.pl na mniejszych ekranach prezentuje się on po prostu źle. - Boxy są poucinane, w hamburgerze znajdują się tylko cztery kategorie (co się stało z Filmem, Serialami i Grami?), a elementy w poszczególnych sekcjach przewija się horyzontalnie.
Piotr Kaczor nie jest jednak tak surowy w swojej opinii, ale również zwraca uwagę na to, że poszczególne elementy strony na niewielkim wyświetlaczu mogą być przytłaczające, zwłaszcza że samego tekstu, który miał być wizytówką serwisu, mieści się tam niewiele. - Chętniej zobaczyłbym więcej treści bez przewijania strony wertykalnie i horyzontalnie.
Mankamenty zdecydowanie jednak nie przysłaniają całości, którą wszyscy eksperci zgodnie ocenili jako krok w dobrym kierunku. I choć każdy z nich poprawiłby albo dodałby w niej coś innego, wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele Filmwebu doskonale wiedzą, w którą stronę zmierzają. Poprzednia wersja serwisu jeszcze nie zdążyła się bowiem całkowicie zestarzeć, a już mamy nową. Zdecydowanie lepszą.
Źródło: Interaktywnie.com |
||
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ |
||
EKSPERT |
KOMENTARZ | |
Iza Undrul, UX Specialist, Symetria: |
||
Piotr Kaczor, IT Manager w Insignia: |
||
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy: |
||
Damian Gawlas, Senior UX Designer, Social Media London Style: |
||
Marcin Mościcki, Creative Director, hyperCrew: |
Iza Undrul, UX Specialist, Symetria
Nowa odsłona strony głównej Filmwebu z pewnością wzbudzi wiele skrajnych emocji, jak każdy redesign dużego serwisu internetowego. Ogólnie jednak oceniam tę zmianę na plus.
Górna belka z menu stała się bardziej przejrzysta. Z menu głównego zniknęły Zwiastuny i Forum, a w zamian za to pojawił się Magazyn, którego podstrona trochę przytłacza. Na stronie Magazynu zamiast menu horyzontalnego, pojawia się hamburger, co jest pewną niekonsekwencją i na desktopie może dezorientować.
Nowy font na stronie głównej jest bardziej czytelny, ale pomimo że Caps Locki to dobry wybór w nazwach sekcji czy kategorii, razi mnie użycie wielkich liter w menu rozwijanym. No i w końcu doczekałam się większej ilości bieli, co znacznie uprzyjemnia przeglądanie.
Sam rozkład treści na stronie uważam za krok w dobrą stronę. Sekcje są od siebie ładnie oddzielone, choć z drugiej strony nie widzę tu żadnego klucza, przez co wszystko trochę się rozmywa – niektóre sekcje znajdują się w całości na czarnym tle, inne na białym, ale są poprzedzone czarną belką z kategoriami, jeszcze inne są na białym tle i, mimo że istnieje możliwość wybrania kategorii, te znajdują się na białym tle.
Ze względu na wielkość elementów znajdujących się w poszczególnych sekcjach, poruszanie się po stronie głównej wymaga znacznie więcej przewijania i mniej cierpliwi użytkownicy mogą nie dotrzeć do sekcji, które ich interesują. Warto rozważyć dodanie jakiegoś rozwiązania, które ułatwi odnalezienie się na stronie głównej i łatwą nawigację pomiędzy jej sekcjami. Kolejną konsekwencją tego, że obrazki są znacznie większe niż poprzednio jest to, że nawet na desktopie użytkownik widzi zawartość tylko jednej sekcji w danym momencie. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie jesteśmy przytłoczeni zbyt dużą ilością informacji na raz, a z drugiej może to prowadzić do frustracji.
Przykładem jest sekcja Newsy, w której musimy przewinąć stronę, żeby zobaczyć więcej niż dwie informacje. Na pewno dobrym rozwiązaniem pozwalającym na zamieszczenie większej ilości treści jest możliwość przełączania się na przykład pomiędzy kategoriami Newsów czy Rankingów. Warto jednak upewnić się, że w danej kategorii znajdują się odpowiednie elementy. Przykładowo, wybierając kategorię Newsy serialowe, pokazuje mi się news o produkcji „Anabelle 2”, która z tego co wiem, serialem nie jest.
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest to, że klikając w jakiś element na stronie głównej jesteśmy przeniesieni do bliżej nieokreślonego miejsca w serwisie. Żadna kategoria menu głównego nie jest podświetlona, nie ma okruszków ani żadnego innego mechanizmu, który wskazywałby, w którym miejscu obecnie się znajdujemy.
Wydawałoby się, że nowa odsłona strony głównej Filmwebu to ukłon w stronę użytkowników urządzeń mobilnych, jednak na telefonie prezentuje się to źle. Boxy są poucinane, w hamburgerze znajdują się tylko cztery kategorie (co się stało z Filmem, Serialami i Grami?), a elementy w poszczególnych sekcjach przewija się horyzontalnie.
Ogólnie nową stronę główną oceniam pozytywnie. Jest wiele elementów do poprawy, ale myślę, że serwis podąża w dobrym kierunku. Marzeniem ściętej głowy jest mechanizm drag and drop. Ja akurat jestem użytkownikiem, który odwiedza stronę główną, żeby zobaczyć zwiastuny, premiery oraz newsy. Przy tak długiej stronie głównej serwisu, wspaniale byłoby móc sobie ustawić kolejność wyświetlanych sekcji.
Piotr Kaczor, IT Manager w Insignia:
Nowa strona główna Filmwebu idealnie wykorzystuje to, czym grają filmy i seriale, a więc obraz. Przewijając serwis, w zasadzie od pierwszych pikseli aż do samego dołu, mamy istną feerię zdjęć, plakatów oraz grafik promocyjnych najnowszych produkcji kinowych i telewizyjnych. To wygląda bardzo ładnie i na prawdę kusi do kliknięcia. Świetna szansa nie została tu więc ani trochę zmarnowana! Dodatkowo usunięto jeden z największych problemów, jaki dotychczas obserwowaliśmy – potężną niespójność strony głównej z resztą serwisu. Mieliśmy bowiem sytuację, gdzie strona główna posiadała (w przeciwieństwie do reszty serwisu) ciemne tło. Po tej zmianie, jako użytkownik, czuję się znacznie spokojniej i bardziej komfortowo :)
Na desktopie proponowałbym jedynie zwiększyć nieco ilość white space – absolutnie nie jest źle, ale fajnie, gdyby w tej ferii barw i zdjęć dać użytkownikowi jeszcze trochę oddechu pomiędzy sekcjami.
W przypadku mobile mam wrażenie przesadnie wielkich rozmiarów elementów. Na dużych rozmiarów smartfonie mamy bowiem relatywnie niewiele treści na ekranie, a i sam pasek menu jest bardzo duży. Oczywiście nie możemy przesadzić ze zmniejszeniem, ponieważ jest to, bądź co bądź, relatywnie niewielki ekran w porównaniu do desktopu. Chętniej natomiast zobaczyłbym więcej treści bez przewijania strony wertykalnie i horyzontalnie.
Ciekaw jestem, czy za zmianą strony głównej pójdzie też zmiana pozostałych części serwisu – na ten moment wydaje się, że zostały wyłącznie nieznacznie rozszerzone, a przecież warto byłoby poprowadzić nową, czytelniejszą typografię i pozostałe elementy interfejsu dalej!
Zacieram ręce i czekam w niecierpliwości! Zapowiada się dobrze!
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:
Znam Filmweb od jego najwcześniejszych początków, bo zaczynałem swoją "karierę" w biznesie filmowym, gdzie zajmowałem się reklamą w digitalu u jednego z dystrybutorów filmowych (a jeszcze wcześniej zajmowałem się produkcją filmową). W związku z tym jest mi bardzo miło obserwować, jak rozwinęło się to przedsięwzięcie.
Filmweb zawsze był jakościowy (design, UX) i crowdsourcingowy. I dzięki temu tak fajnie się rozwinął. Poprzednia wersja serwisu nie krzyczała wprawdzie o update, ale mrugała okiem, że już czas. I jest. I podoba mi się. Wszystko jest jak trzeba. Funkcjonalność została w dużym stopniu ta sama, ale zmieniła się grafika - zgodnie z trendem i zdrowym rozsądkiem. Lubię nową długą stronę główną. Siatka jest OK. Jest więcej informacji, ale strona zyskała na czytelności. Efekty animacyjne hooverów są różnorodne, nietrywialne i fajne.
Na mobile też jest lepiej, ale rotatory trochę dziwnie wyglądają - na pierwszy rzut oka jakby strona nie była RWD - ale jest. Od czasu do czasu zaglądam do rankingu filmów, wyszukując to czego jeszcze nie widziałem, a co warte jest obejrzenia. I wygląd zarówno UX, jak i wygląd rankingu dla mnie jest na plus (tu chyba tylko zaszła zmiana w grafice). Jedną z niewielu wad Filmwebu jest przeładowanie reklamami, co w zestawieniu z wyrazistymi i przykuwającymi wzrok plakatami filmów czy okładkami płyt, gier powoduje i powodowało zawsze u mnie pewną kakofonię. Ale bez reklam takie przedsięwzięcie nie udałoby się. Więc nie można w tym względzie za bardzo marudzić. To czego mi brakuje w Filmwebie, to żeby każdy z opisanych tam filmów dało się obejrzeć online. Trzymam kciuki za dalszy rozwój serwisu :)
Damian Gawlas, Senior UX Designer, Social Media London Style:
Porównując nową odsłonę witryny Filmweb.pl z jej poprzednią wersją, widzimy ogromny przeskok w trendach projektowania i wykonywania stron internetowych, który miał miejsce na przełomie kilku lat.
Zamiast całkiem ciemnej strony od razu rzuca nam się w oczy białe tło poszczególnych sekcji, oczywiście nadal zamiennie stosowane z kolorem czarnym. Każdy nagłówek sekcji jest teraz o wiele bardziej widoczny, wyśrodkowany oraz dużymi literami i od razu wiemy, czego dotyczy sekcja poniżej (w poprzedniej wersji, oznaczenia poszczególnych sekcji były ledwo dostrzegalne).
Oczywiście najważniejszą zmianą na plus jest responsywność strony. Poprzednio na potrzeby urządzeń mobilnych dedykowana witrynę z przedrostkiem "m." Teraz strona będzie od razu działała na wszystkich urządzeniach.
Nie ma potrzeby zaznaczać, która część witryny została lepiej rozwiązana w porównaniu do poprzedniej wersji, ponieważ każdy element na stronie wygląda i działa po prostu lepiej. Zaczynając od nagłówka, gdzie menu jest przejrzyściej ułożone, nie ma tam takiego ścisku, jak to miało miejsce w poprzedniej wersji. Wyróżniony artykuł z dużym zdjęciem w tle na całą szerokość przeglądarki wygląda o wiele lepiej niż poprzedni layout ograniczony bardzo wąskim zakresem szerokości.
Do tego dochodzą ciekawe efekty aktywności elementów, podświetlenia i powiększanie zdjęcia, ruchome teksty po najechaniu kursorem na dany element. Nowa odsłona działa również dużo sprawniej, ładuje się bardzo szybko i działa płynnie.
Podsumowując, decyzja o odświeżeniu witryny z uwzględnieniem najnowszych trendów projektowych oraz RWD – to była bardzo dobra decyzja.
Marcin Mościcki - Creative Director, hyperCREW:
Nowa strona główna Filmwebu jest ładniejsza niż poprzednia. Duże zdjęcia i duże przestrzenie sprawiają, że stała się ona dużo czytelniejsza. Jeśli taki był cel zmian, to został on spełniony w stu procentach. I nawet jeśli trzeba teraz trochę ją poprzewijać, to i tak jest to zmiana in plus. Jeżeli w tym kierunku pójdzie design poszczególnych działów i stron – z punktu widzenia przejrzystości będzie świetnie.
Po względem architektury informacji strona główna bardzo się nie zmieniła, treści podawane są w podobnej kolejności, tylko po prostu bardziej estetycznie. Przy tak zbudowanej modułowej stronie bardzo mnie dziwi brak możliwości ustawienia własnej kolejności modułów z treściami – aż się o to prosi. Wtedy nikt nie musiałby aż tyle przewijać do tej treści, którą chce zobaczyć od razu, ale są duże szanse, że na ostatnim miejscu w tej hierarchii znalazłby się moduł z konkursami i ankietami, z punktu widzenia wagi informacji moim zdaniem kompletnie bez znaczenia.
Na komórce stronę główną przegląda się natomiast wyśmienicie. Może będę w mniejszości, ale naprawdę jest i intuicyjnie i czytelnie i po prostu samo przeglądanie jest bardzo przyjemne. Nic a nic mi nie przeszkadza poziome przewijanie miniaturek w każdym (!) module, poziome przewijanie menu i to, że strona jest aż tak potwornie długa. To mobile i przewinięcie naprawdę nie jest problem.
Stronę główną oceniam na 5 i mimo że mi się podoba, to dalej, jak zapewne większość użytkowników, nie będę z niej korzystał – będę szukał filmów bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki... :)
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»