Czyżby doszło do nieformalnego porozumienia grup?
Zarząd Grupy INTERIA.PL podejrzewa, że mogło dojść do zawarcia nieformalnego porozumienia przez konkurencyjne dla Grupy INTERIA.PL podmioty rynkowe, zmierzającego do ograniczenia konkurencji na rynku portali internetowych.
Celem porozumienia może być ograniczenie możliwości zarobkowych Grupy INTERIA.PL poprzez wielokrotne wpływanie na metodologię badania Megapanel PBI/Gemius tak, aby obniżyć pozycję rynkową Grupy INTERIA.PL i doprowadzić do nowego podziału przychodów reklamowych między zainteresowane podmioty.
Grupa INTERIA.PL informuje, że w przypadku kontynuowania tego typu działań podejmie niezbędne kroki prawne oraz zgłosi ten fakt do odpowiednich urzędów, zajmujących się ochroną zasad konkurencji - czytamy w oświadczeniu.
Przypomnijmy, jak teraz obliczane są wyniki badania Megapanel i dlaczego zostały zmienione. Otóż wcześniej wielu wydawców w ramach grup witryn, zliczało ruch z domeny, którą grupa wyłącznie wydzierżawiła, nie mając tak naprawdę realnego wpływu na działanie całej strony, od tekstów po moderację forum, kończąc na zmianach wyglądu danego serwisu. To częsta praktyka, która sprawiała, że poprzednie wyniki badania Megapanelu PBI/Gemius były dla nich korzystniejsze, bo dawały więcej realnych użytkowników.
Za kwiecień tego roku, w wynikach popularnego rankingu, są już nowe zasady tworzenia grup witryn (serwisów danego wydawcy), aplikacji internetowych, które prezentowane są w ramach zestawienia. Do tej pory, grupowanie opierało się na nazwach abonentów domen wpisanych w ogólnodostępnej bazie WHOIS, co powodowało, że wyniki badania nie były miarodajne. Ze względu na te zmiany, branża musiała czekać kilka tygodni dłużej na wyniki niż dotychczas. Efektem tego są najnowsze dane za miesiąc kwiecień i maj.
Pobierz ebook "E-book: E-commerce w 2026 roku"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Alpaki często mylone są z lamami. Nas nie pomylisz z nikim innym. To my …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
