Od wczorajszego popołudnia ICANN nie podlega już Departamentowi Handlu USA. Obecnie zarządza nią Rządowy Komitet Doradczy oraz sama ICANN we współpracy z rządami państw całego świata.
Od wczorajszego popołudnia ICANN nie podlega już Departamentowi Handlu USA. Obecnie zarządza nią Rządowy Komitet Doradczy oraz sama ICANN we współpracy z rządami państw całego świata.
ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów) odpowiedzialna obecnie za przyznawanie domen internetowych najwyższego rzędu, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS, nie podlega już wyłącznej kontroli rządu Stanów Zjednoczonych. Wielokrotne apele wystosowywane przez ciała zarządzające komunikacją elektroniczną w Unii Europejskiej zostały wzięte pod uwagę.
Jak podaje Komisja Europejska, obecnym organem zarządzającym Rządowy Komitet Doradczy ICANN (Governmental Advisory Committee, GAC) działający we współpracy z rządami wielu państw. Państwa Unii Europejskiej będą najprawdopodobniej reprezentowane wspólnie przez komisję ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.
Zmianę komentuje Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego: -Użytkownicy Internetu na całym świecie mogą teraz oczekiwać, że podejmując decyzje w sprawie nazw i adresów domen, ICANN będziedziałać w sposób bardziej niezależny i będzie ponosić większą odpowiedzialność za swoje działania, uwzględniając przy tym interesy wszystkich zainteresowanych podmiotów. Zewnętrzne organy kontrolne będą okresowo oceniać działalność ICANN. Jeżeli reforma ta zostanie wprowadzona w skuteczny i przejrzysty sposób, zyska szerokie poparcie zarówno wśród obywateli i przedsiębiorców, jak i w środowiskach rządowych.”
Zgodnie z podanymi dziś informacjami, obowiązująca w USA umowa o współpracy (Joint Project Agreement), która przewiduje jednostronny nadzór działalności ICANN przez Departament Handlu USA, nie zostanie przedłużona w dniu 30 września 2009 r. Zastąpi ją wspólne „zatwierdzenie zobowiązań” rządu USA i ICANN, które stanowi istotną reformę obecnych ustaleń dotyczących zarządzania.
Najważniejsze reformy ICANN obejmują większą niezależność od kontroli przeprowadzanych przez rząd jednego państwa oraz możliwość rozliczania ICANN z realizacji celów statutowych.
[Aktualizacja, 02.10.2009, godz. 17.00]
Andrzej Bartosiewicz, kierownik działu domen NASK, dla interaktywnie.com:
Zmiany te są jak najbardziej pozytywne, szczególnie w kontekście planowanego uruchomienia nowych domen. Natomiast to, co pozostało niezmienione, to nadzór rządu amerykańskiego nad funkcja IANA (która to funkcje sprawuje ICANN na podstawie - nadal - umowy z Departamentem Handlu), czyli zarządzania centralnym "repozytorium" domen.
Nadzór rządu amerykańskiego nad IANA gwarantuje, ze żadne "niespodzianki"
na serwerach "root" sie nie pojawia. Dla rządu amerykańskiego stabilność Internetu jest najważniejsza, i tak pozostanie nadal. Polityka i biznes natomiast trafia bezpośrednio do środowiska Internetu.
Zmiany w ICANN nie powinny mieć żadnego wpływu na przeciętnego użytkownika sieci. W szczególności nie będzie to miało znaczenia w kontekście domen narodowych. Pewien wpływ możne będzie obserwować natomiast w domenach gTLD (com, net, biz...).
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»