Strona główna Filmwebu zmieniła się już jakiś czas temu.
Filmweb.pl, który swoją stronę główną zmienił już jakiś czas temu, teraz odświeżył wygląd podstron filmów i seriali dodając możliwość wystawiania not pojedynczym sezonom albo nawet odcinkom oraz całkowicie przeprojektował sposób wyświetlania opinii recenzentów i ocen użytkowników.
Serwis zdecydował się na oddzielenie tych dwóch sekcji i zaproszenie do współpracy znanych nazwisk m.in Tomasza Raczka czy Dawida Adamka.
Ponadto, ułatwiono też przeglądanie ocen wystawionych przez inne osoby. W bocznym pasku, dzięki zakładce „"Sprawdź oceny znajomych" można - po zalogowaniu się do do Facebooka - można podejrzeć, co oglądają znajomi.
Co o zmianach sądzą eksperci?
Zofia Smorowińska
UX Specialist
Symetria
Chociaż strona główna Filmwebu została zaktualizowana już jakiś czas temu, dopiero teraz doczekaliśmy się nowej odsłony dla kart filmów i seriali.
Pierwsze, co rzuca się w oczy na karcie filmu, to duże zdjęcie linkujące do zwiastuna tytułu oraz wyróżnione dwa rodzaje ocen. Widać, że Filmweb w nowej odsłonie stawia na opinie – zarówno swojej ogromnej społeczności jak i polskich krytyków filmowych. Ten drugi rodzaj ocen jest zupełnie nową funkcją w serwisie. I choć oceny ekspertów mogą być istotną wskazówką przy wyborze danego tytułu, brakuje wyjaśnienia kim jest dany krytyk (choćby w krótkiej formie, jak robi to Rotten Tomatoes) oraz informacji dot. tego kto i na jakiej zasadzie może zostać wybrany do pełnienia tej roli. Dodanie tych wskazówek z pewnością zwiększyłoby wiarygodność oceny.
Sam układ elementów na stronie został raczej odświeżony niż diametralnie zmieniony. Całość prezentuje się nowocześnie, a duże i wyraziste kafle wpisują się w obecne trendy. Niektóre z sekcji (wideo, obsada, ranking ról) dodatkowo wyróżniono poprzez różne kolory tła. To krok w dobrą stronę – zwiększa czytelność i przejrzystość serwisu, jednak warto byłoby go zastosować również do pozostałych sekcji, które w tym momencie oddziela tylko niewielki nagłówek. Na plus jest także lepiej wkomponowane w nowy layout miejsce na reklamę.
Wizualne zmiany wydłużyły jednak całą stronę, przez co dojście do sekcji, która nas interesuje, a jest umieszczona dość nisko (np. forum), wymaga wytrwałego scrollowania. Może to zniechęcać niektórych użytkowników. Brakuje tu rozwiązania, które ułatwiłoby przejście do danego obszaru, np. przypiętego menu z linkami, które kierowałyby do wybranej sekcji.
Dopiero po wejściu w szczegóły danej sekcji, w bocznym panelu otrzymujemy zestaw odnośników przenoszących do szczegółów konkretnego obszaru. W wersji mobilnej to podręczne menu zostało dodatkowo przypięte do prawej krawędzi ekranu, co jest dobrym kierunkiem, być może także do zastosowania na samej karcie filmu.
Zarówno na desktopie jak i mobile umieszczono pływający przycisk akcji (FAB – floating action button), który prowadzi do możliwości oceny filmu oraz podglądu ocen. Jego przeznaczenie jest na pierwszy rzut oka zupełnie niejasne. Choć element jest nieco bardziej intuicyjny w mobilnej wersji strony, gdzie użytkownicy są przyzwyczajeni do korzystania z FAB, na desktopie może być w najlepszym wypadku pomijany. Pojawia się też pytanie o zasadność utrzymywania stałego dostępu do funkcji ocenienia filmu.
Strona w wersji mobilnej prezentuje się całkiem dobrze. Tak jak na desktopie pozostaje tu jednak problem związany z koniecznością długiego scrollowania.
Mimo że jest kilka elementów do poprawy, wprowadzone zmiany oceniam na plus. Dotychczasowa karta filmu wymagała już odświeżenia, a zaproponowane rozwiązania są spójne ze stroną główną Filmwebu.
Natalia Przygrodzka
content designerka
zjednoczenie.com
Filmweb działa niemal od zarania internetu, jaki dziś znamy. Startował w 1998 roku razem z Google. Od zawsze pełnił funkcję platformy, gromadzącej fanów kina, dając im możliwość wypowiedzi. W skali interaktywności serwis zawsze wypadał bardzo dobrze, pozwalając użytkownikom występować z poziomu swoich kont i zdobywać prestiż w środowisku filmwebowym. Wszelkie zmiany godzą w przyzwyczajenia tych najbardziej zaangażowanych użytkowników, lecz są koniecznie, by odpowiadać na potrzeby odbiorców z pokolenia Z.
Widać to na podstronach poświęconych filmom i serialom, które po zmianie kładą większy akcent na formy audiowizualne i wizualne. Proste i czytelne listy poświęcone obsadzie zostały zamienione w slider z galerią zdjęć. Do zwiastunów filmu możemy przejść z poziomu górnego banera, a także w połowie scrollowanej strony. Większe okno video zachęca do odtwarzania i może zwiększyć przychody z reklam.
Widać, że twórcy starali się pogodzić funkcję forum filmowego z bazą wiedzy na temat filmów. Na topie strony, tuż pod standardowym opisem fabuły, odnajdziemy recenzję specjalisty. Jest to nowość na stronie. Liderzy opinii są przewodnikami po świecie filmu - reszta użytkowników może śledzić ich aktywność: dodane recenzje, nadane gwiazdki czy listę “chcę zobaczyć”. Łatwo jest także podejrzeć “staty usera” pozostając na scrollowanej stronie. Takie rozwiązanie wspiera społeczność, a jednocześnie gwarantuje wyselekcjonowane, jakościowe treści. Pozostałe oceny i opinie zamieszczone są w dolnej części strony i zajmują stosunkowo dużo miejsca, dając przestrzeń do wymiany myśli. Patrząc na stronę całościowo, można dostrzec wyrazisty podział na sekcje, który pozwala łatwiej poruszać się po informacjach i recenzjach.
Reasumując - użytkownicy będą potrzebować czasu, by przywyknąć do nowego układu, jednak jest bardziej intuicyjny i przejrzysty, dlatego powinno to nastąpić dość szybko. Największą zmianą jest opcja szybkiego zapoznania się z dobrze wyeksponowanym zwiastunem oraz galerią zdjęć z filmu.
Natan Jabłoński
Art Director
Kamikaze:
Muszę przyznać, że nowy serwis Filmweb wygląda całkiem dobrze. Podoba mi się sposób, w jaki zaprojektowana została strona główna. Duże przestrzenie, czytelne nagłówki i wyraźny podział między sekcjami pozytywnie wpływa na wrażenia podczas oglądania strony. Dzięki powiększeniu tekstów poprawiono czytelność strony. Mimo, że treści w serwisie jest dużo, to na stronie głównej nie mamy wrażenia przeładowania.
Doceniam w jaki sposób zaprojektowane są strony: baza filmów, premiery i zapowiedzi czy filmweb poleca.
W premierach możemy w szybki i czytelny sposób wyszukiwać nowe filmy. Podczas scrollowania wyszukiwarka przypina się do górnej krawędzi ekranu, przez co nie musimy wracać na górę strony.
Zmianie uległa też podstrona z filmem. Dodanie zwiastuna w tle to ciekawy pomysł tylko szkoda, że aby go uruchomić musimy wejść na inną podstronę. Sama podstrona jest moim zdaniem dobrze zaprojektowana. Nie jest to rewolucja, ale ewolucja w dobrą stronę.
Niestety przeglądając serwis, miałem wrażenie, że nie wszystkie strony są przeprojektowane.
Jedną z takich podstron jest podstrona artykułu. Treści brakuje wyraźnego podziału. Bocznej kolumnie brakuje nagłówków, podziałów i wyraźnego zaakcentowania, co jest linkiem, a co nie. Wszystkie elementy są zbyt blisko siebie, przez to mamy uczucie ścisku na stronie. Tym samym podstrona nie zachęca do czytania.
Kolejną podstroną, którą warto poprawić, jest ta z wyświetlaniem filmów wideo. Tutaj mam wrażenie, że można to było zrobić lepiej.
Oceniając serwis, mam wrażenie, że Filmweb idzie w dobrym kierunku, jednak zostało jeszcze sporo pracy do zrobienia. Trzymam kciuki za kolejne zmiany na stronie, bo jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»