10.12.2009 / PRportal.pl
 

NetSprint Site w nowym słowniku Getionary

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
PRportal.pl
 

NetSprint we współpracy z ekspertami GET IT wdrożył rozwiązanie wyszukiwawcze w nowej wersji słownika online Getionary (www.getionary.pl).Nowy system wyszukiwawczy Getionary działa w oparciu o NetSprint Advanced Search Platform. Projekt został zrealizowany na zlecenie firmy GET IT, która opracowała modyfikację wyszukiwarki uwzględniającą potrzeby lingwistyczne użytkowników serwisu oraz opracowała zasoby językowe dostępne na Getionary.

Dla potrzeb tego wdrożenia przygotowano wersję silnika wyszukiwawczego, specjalnie dostosowaną do przeszukiwania zasobów słownikowych (słownik polsko-angielski i angielsko-polski). Dzięki temu rozwiązaniu można tłumaczyć słowa w obie strony, gdyż przeszukuje ono polskie słowa i odnajduje ich angielskie odpowiedniki oraz przeszukuje angielskie słowa i dopasowuje do nich polskie tłumaczenia. Nowa wersja słownika pozwala użytkownikom nie tylko wyszukiwać pojedyncze słowa, ale także odnajdywać dokładne tłumaczenia fraz takich jak kot syjamski czy szkoła tańca.

Ciekawostką jest to, że silnik wyszukiwawczy został rozbudowany o tzw. stemmer, czyli mechanizm oparty na zasadach angielskiej morfologii, który wyszukuje inne formy gramatyczne anglojęzycznych wyrazów (np. inform, informing, informed, informs). Ponadto wyszukiwarka umożliwia użytkownikowi odnalezienie nieregularnych odmian fleksyjnych (np. see, saw, seen).

Po wpisaniu zapytania do słownika użytkownik otrzymuje wyniki w trzech grupach (w zależności od stopnia dopasowania odpowiedzi do zapytania):

1.    Dokładne dopasowanie do zapytania, co oznacza, że w słowniku znaleziono dokładnie taki wyraz lub frazę, o jakie zapytał użytkownik (np. zapytanie „kot”, odpowiedź „kot — cat”) oraz znaleziono frazę (grupę wyrazów) zawierającą dokładnie taki wyraz lub frazę, o jakie zapytał użytkownik (np. zapytanie „kot”, odpowiedź „kot syjamski — a Siamese cat”).
2.    Dopasowanie fleksyjne, co oznacza, że w słowniku znaleziono wyraz lub frazę w ich odmianach fleksyjnych (np. zapytanie „kot”, w odpowiedzi znaleziono „kotem”, „koty”, „kotami”, „kotom” itp.).
3.    Dopasowanie częściowe, które ma zastosowanie tylko w przypadku zadania przez użytkownika pytania o frazę; oznacza to, że użytkownik otrzymuje tłumaczenie każdego wyrazu składającego się na frazę oddzielnie (np. zapytanie „umowa o pracę”, odpowiedzi „umowa” i „praca”). Pomijane są tu krótkie słowa (tzw. stop-words), np. „o”, „z”, „w”, „nie” itp.

NetSprint Advanced Search Platform oferuje również mechanizm misspellingu, który poprawia wyrażenia wpisane przez użytkownika, zawierające błąd (np. umowz -> umowa).

Przykłady zastosowania oraz dodatkowe informacje na temat działania nowej wersji słownika Getionary można znaleźć również na blogu http://getionary.blogspot.com/ oraz w profilach firmy na Facebooku oraz Twitterze: http://twitter.com/getionary.

Rozwiązania NetSprint oparte na zaawansowanej platformie wyszukiwawczej NASP (NetSprint Advanced Search Platform) służą do zbierania, klasyfikowania i wyszukiwania danych, a także do ich kontekstowej prezentacji. NetSprint to pierwsza polska firma, która wprowadziła silnik wyszukiwawczy oraz stworzyła zaawansowany system reklamy kontekstowej.

Z korporacyjnych rozwiązań wyszukiwawczych NetSprint skorzystały już m.in. takie firmy jak Agito.pl, Bankier.pl, GET IT, Infor, IDG, sklep internetowy Kolporter.pl (użytkujący pierwsze w Polsce narzędzie wyszukiwawcze w sklepie mobilnym), Media Regionalne, Netia, PTK Centertel, Rzeczpospolita, Vobis, WP.pl, a także norweskie firmy: grupa medialna Edda Media oraz Opoint.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB

  Pracujemy na sukces naszych Klientów. Projektujemy zachwycające kreacje graficzne, użyteczne serwisy internetowe i...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.