942 mln złotych na reklamę online. Później będzie słabiej

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
fot. SXC.hu/svilen001/CC
fot. SXC.hu/svilen001/CC

Wartość rynku reklamy internetowej w Polsce w pierwszej połowie 2011 roku wyniosła 942 milionów złotych, co - w porównaniu do 741 milionów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2010 roku - oznacza wzrost o 201 milionów złotych. Według raportu IAB AdEx 2011H1 potwierdza się tendencja wzrostowa wartości rynku reklamy internetowej.

Jej dynamika utrzymuje się na poziomie, który osiągnął maksymalny wzrost zaobserwowany w zeszłym roku, choć IAB szacuje, że tempo wzrostów może nieco wyhamować.

źródło: IAB Polska

- Spodziewamy się jednak, że począwszy już od trzeciego kwartału wyniki będą zdecydowanie słabsze. Piętno na nich odciśnie bowiem kolejna fala kryzysu ekonomicznego, która powoduje, że część firm ogranicza budżety reklamowe - mówi Piotr Kowalczyk, prezes zarządu IAB Polska. - Mimo to można się spodziewać, że trend polegający na wciąż rosnącym udziale internetu w całym torcie reklamowym, powinien być kontynuowany. Internet od dłuższego już czasu jest tym medium, które napędza wzrost całej branży mediowej w Polsce. W pierwszej połowie 2011 internet odpowiadał za 62,5% wzrostu całego rynku reklamowego.

Najważniejszym kanałem jest nadal reklama graficzna z 40-procentowym udziałem w torcie w pierwszym półroczu 2011. Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiednio: marketing w wyszukiwarkach (SEM - 34 procent), ogłoszenia (18 procent) oraz e-mail (7 procent). Wszystkie typy reklam odnotowały wzrost - wynika z raportu IAB AdEx.

źródło: IAB Polska

Zwiększono także wydatki na reklamę wideo, która zanotowała indeks wzrostu na poziomie 66 procent rok do roku. Ponadto, udział nakładów na reklamę behawioralną wynosi niecały 1 procent, zaś reklama efektywnościowa (model CPA) ma nadal około 9 procent udziału w rynku.

Finanse, motoryzacja oraz telekomunikacja to sektory wciąż generujące prawie 40 procent wydatków na reklamę online. Artykuły FMCG, zgrupowane na podstawie poniższej klasyfikacji, stanowią łącznie niemal jedną siódmą (14 procent) tortu, podczas gdy dobra trwałe zajmują ponad dwukrotnie więcej (35 procent).

źródło: IAB Polska

W porównaniu do pierwszego półrocza zeszłego roku w sektorach produktowych zauważalne są największe wzrosty w wydatkach na reklamę produktową: chemii gospodarczej (produkty do użytku domowego), farmaceutyków oraz odzieży. Wszystkie te kategorie zwiększyły nakłady o ponad 60 procent więcej niż w pierwszym półroczu 2010. Duży wzrost zanotowały także wydatki na handel.

IAB AdEx jest projektem cyklicznym służącym do badania wydatków na reklamę internetową. Projekt realizuje IAB Polska wspólnie z PwC.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.