6.02.2015 / Social media
 

Tradycyjne social media mniej atrakcyjne dla młodych internautów

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
© SSilver- Fotolia.com
© SSilver- Fotolia.com

W polskim internecie maleje odsetek młodzieży korzystającej z wiodących mediów społecznościowych, a także skłonność do korzystania z wielu platform tego typu – oto najważniejsze wnioski z kolejnej edycji badania przeprowadzonego przez IRCenter.

Najpopularniejszymi serwisami pozostają Facebook i YouTube. Stanowią one główną przestrzeń dyskusji osób korzystających z mediów społecznościowych. Co szósty internauta korzysta z Facebooka codziennie, co trzeci odwiedza YouTube kilka razy w tygodniu. Użytkownicy pozostałych serwisów korzystają z nich kilka razy w ciągu miesiącu.

W 2014 roku tylko 8 proc. internautów korzystało z pięciu serwisów społecznościowych miesięcznie, podczas gdy rok wcześniej robiło to 18 procent. Pomimo nieustająco wysokiej popularności największych platform, internauci coraz częściej podejmują decyzję o rezygnacji z aktywnego korzystania z wielu serwisów równocześnie. Tendencja ta jest szczególnie silna w przypadku blogów i Twittera, z których coraz częściej rezygnują osoby młode.

W tradycyjnych mediach społecznościowych stopniowo zachodzi zmiana pokoleniowa. Miejsce młodych (18-24 lata) mieszkańców największych miast, zajmują „młodzi dorośli” (24-34 lata), mieszkający w miastach do 200 tys. mieszkańców. To grupa osób, dla której kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych mają rekomendacje znajomych. Pozwala to sądzić, że pozycja serwisów, z których korzystają, pozostanie silna. Co ciekawe, w media społecznościowe wkracza też coraz więcej osób starszych (55+). Preferowane przez nich serwisy to Instagram (+5 proc.) i Facebook (+3 proc.).

Młodzi internauci, dla których tradycyjne platformy społecznościowe okazują się być mniej atrakcyjne, deklarują wzrost częstotliwości korzystania z internetu mobilnego (20 proc.). Jednocześnie na przestrzeni ostatnich trzech lat można zaobserwować dynamiczny wzrost zainteresowania serwisem Snapchat, a także Whatsapp i Vine.

W porównaniu do 2013 roku, w 2014 aż 11 proc. internautów mniej deklarowało czytanie blogów minimum raz w miesiącu. Zdecydowaną większość z nich stanowią młode kobiety (18-24 lat), mieszkające w największych ośrodkach miejskich w kraju. Ich miejsce zajmują starsi mężczyźni (+10%).

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.