Wydatki na "wirtualną chmurę" w Europie i Azji są zdecydowanie niższe niż w Stanach Zjednoczonych - ponad 90% pieniędzy przeznaczanych na usługi takie, jak Amazon EC2 pochodzi z USA, zaś szersze korzystanie z możliwości cloud computing jest blokowane przez prawo UE i sytuację w Chinach (spór z Google) - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę The 451 Group opublikowanych przez serwis Information Week.
Analitycy z firmy The 451 Group sprawdzili, jak wirtualna chmura jest wykorzystywana w Europie czy innych częściach świata, a jak w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że 57% wydatków na "cloud computing" generowanych jest przez USA, w przypadku Europy jest to 31%, a 12% w przypadku Azji. Jeśli zaś idzie o wydatki na usługi takie jak Amazon EC2 (Elastic Computer Cloud) czy Rackspace pozwalające na wykorzystanie olbrzymiej infrastruktury tych firm - 93% pieniędzy przeznaczanych na te cele pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a jedynie 6% z całej sumy wydaje Europa i tylko 1% - Azja.
Jak informuje serwis Information Week, kilku z dostawców usług (m.in. Rackspace, Terremark czy Sawis) chce pozyskać więcej nowych klientów chmur w Europie, jednak fakt, iż nie rozwinęli oni jeszcze dostatecznie na naszym kontynencie swoich centrów danych (data center), opóźnia cały proces. Jak podkreśla jeden z analityków The 451 Group, William Fellows, biorąc pod uwagę fakt, iż 99% europejskich firm w Europie to małe i średnie przedsiębiorstwa, usługi zewnętrznego cloud computingu mogłyby być z powodzeniem oferowane przez operatorów telekomunikacyjnych.
Co zatem zdaniem specjalistów firmy nie pozwala póki co na pełny rozwój i wykorzystywanie możliwości chmury w Europie i Azji? Przeszkodą według nich jest ustawa USA Patriot Act, która daje rządowi Stanów Zjednoczonych prawo do żądania danych bez sądu od obywateli nie-amerykańskich, którzy zostaną uznani za zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa. Akt ten w Unii Europejskiej stoi w opozycji wobec dyrektywy o ochronie danych osobowych. W 2006 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że porozumienie wynegocjowane z US Department of Homeland Security jest zbyt szeroko interpretowane i łamie dyrektywy UE.
W sytuacji, gdy dane w ten sposób uzyskane miałyby znaleźć się na niezależnym serwerze dostawcy, rodzi się wątpliwości co do ich prywatności, ciągłości dostępu do plików i ich bezpieczeństwa. Oczywiście, obawy te dotyczą wszystkich danych, ale w przypadku tych wrażliwych, to granice państwowe wyznaczają prawo i możliwości. Innym, przede wszystkim azjatyckim, problemem, który również uniemożliwia istnienie ogólnodostępnego i ponadgranicznego cloud computing jest spór pomiędzy Google a Chinami i to, jak chiński rząd reaguje na działania giganta.
Całkowite wydatki na cloud services wyniosły 500 milionów dolarów w 2009 roku. W 2013 roku mają natomiast opiewać na sumę 13 mld dolarów.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»