4.01.2019 / Wyszukiwarki
 

SEO/SEM. Co działo się w 2018 roku i co przyniesie rok 2019?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© frank peters - Fotolia.com
© frank peters - Fotolia.com

Rok 2018 zapisze się w pamięci specjalistów SEM przede wszystkim jako rok rebrandingu Google Adwords, ale w największej wyszukiwarce na świecie działo się dużo więcej. Po pierwsze - automatyzacja. Automatycznie można już targetować kampanie, kreować reklamy je a także - ustalać stawki; po drugie - wzrost znaczenia Featured Snippets - w tym Direct Answers - w wynikach wyszukiwania. Kiedyś Google samo odpowiadało na pytania tylko podstawowe (Co? Gdzie? Kiedy?), ale teraz zyskało już trochę wiedzy ogólnej i zamierza się nią dzielić. 

Jedno jest pewne - działania marketingowe w wyszukiwarce będą coraz droższe i coraz bardziej wymagające - mimo rosnącego znaczenia machine learning. Specjaliści zajmujący się SEM będą bowiem musieli stale patrzeć maszynom na ręce, umiejętnie lawirując między defaultowymi ustawianiami, a ręcznym zarządzaniem tak, by osiągnąć efekt najlepszy dla klienta, a nie dla Google. Z jednej strony nie mogą więc przechodzić obojętnie obok proponowanych rozwiązań, bo wiele z nich zwyczajnie przyspiesza i ułatwia pracę; z drugiej - powinni je dla każdej branży osobno testować i każdorazowo oceniać ich skuteczność.

Praca nad optymalizacją kampanii w wyszukiwarce będzie wymagała nie tylko wysokich kompetencji analitycznych (choć one są podstawą), ale także sporej kreatywności i znajomości zachowań użytkowników wchodzących w skład grupy docelowej. 

Google, zresztą już od lat, realizuje bowiem strategię "user-centric" (a także Google-centric), co widać jednak najlepiej w tym, co dzieje się z wynikami organicznymi. A te konsekwentnie się kurczą, z jednej strony wypierane przez reklamy i Zakupy, z drugiej - przez Direct Answers. Bezpośrednie odpowiedzi na pytania użytkowników nie ograniczają się już jedynie do przeliczania jednostek czy podawania lokalnego czasu. Google zna np. podstawowe przepisy kulinarne.

- Najłatwiej zmianę zauważyć na zapytaniach ogólnych związanych z potrawami - już na stronie wyników wyszukiwania otrzymamy informacje o składnikach, jakich potrzebujemy.  Świąteczny przykład? “Sałatka jarzynowa” :) - pisze Benedykt Protasiuk, SEO Manager z Sempai, ilustrując przykład odpowiednim screenem.  

66764_1.png

Google - podobnie jak Facebook - chce, by użytkownicy spędzali w wyszukiwarce jak najwięcej czasu (bo czas to pieniądz), więc suflowanie gotowych odpowiedzi jest naturalnym sposobem na zatrzymanie ich uwagi, ale też - odpowiedzią na ich potrzeby. Użytkownicy, zwłaszcza mobilni, chcą bowiem szybkich i precyzyjnych wskazówek, a każde dodatkowe kliknięcie to sekunda spóźnienia, które może powodować ich zniecierpliwienie. 

Bacznie przyglądać należy się także wyszukiwaniu głosowemu. Co prawda, już w 2018 roku wielu ekspertów prognozowało ten trend, po czym okazało się, że zmiany postępują wolniej niż zakładali, ale kierunek jest wyraźny. Wyszukiwanie głosowe jest najbardziej naturalnym dla człowieka sposobem interakcji także z maszyną, więc... Nawet jeśli w 2019 roku masowego wykorzystania głosu nie uświadczymy, nie należy go lekceważyć, by przygotować się na zmiany, które w końcu nadejdą. 

 

Co jeszcze czeka branżę SEO/SEM w 2019 roku i jakie zmiany były najważniejsze w 2018? Poniżej przeczytasz opinie specjalistów. 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
66765_krzysztof-marzec-devagroup.jpg

Krzysztof Marzec, CEO, DevaGroup:

Wymagana jest większa specjalizacja parametrów technicznych, wiedza UX i odpowiednie podejście do tworzenia treści, ale jest to ewolucja. Natomiast to, że wyniki organiczne prędzej, czy później oberwą od Google, to pewnik.

66766_adam-ciesla-2-.jpg

Adam Cieśla, SEM manager, Sempai

W galopującym tempie postępują między innymi zmiany w zakresie kreacji. “Dynamiczne”, “elastyczne”, “rozszerzone” - wszystko idzie w kierunku pozostawienia automatom władzy, w zakresie tworzenia przekazów reklamowych i ich kierowania.

66769_benedykt-protasiuk-teh.png


Benedykt Protasiuk, SEO Manager, Sempai

SEO robi się usługą coraz droższą, a dostarczenie efektów w krótkim terminie - coraz trudniejsze (w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe).

 66770_piotr-gabalewicz-2-.jpg

Jakie zmiany w algorytmie Google (SEO) były najważniejsze?

Piotr Gabalewicz, Head of SEO Performics:  Istotnych zmian było 12, z czego aż 9 zostało oficjalnie potwierdzonych, a 8 doczekało się nazwy nadanej przez samego Google bądź społeczność SEO-wą. Do najważniejszych należą: Snippet Length Drop, Zero-result SERP, Mobile-First Index, Medic Update – Your Money Your Life. 

 66773_sebastian_barys.jpg

Jaka przyszłość czeka działania w wyszukiwarce?

Sebastian Baryś, Senior SEO Specialist, Performics: Wyszukiwarki stają się coraz bardziej inteligentne. Google odpowiada dziś na coraz więcej zapytań bezpośrednio na stronach z wynikami wyszukiwania. Dodatkowo, liczba wyszukań głosowych stale rośnie. W 2018 roku Google mocny nacisk położyło w kwestii mobilności i prędkości. 

 66771_bartek.png

Na jakie możliwości reklamowe w Google warto zwrócić uwagę w 2019 roku? 

Bartłomiej Szpilski, CRM & Marketing Automation Expert Performics: Już dziś należałoby rozpocząć przygotowania do ery wyszukiwania głosowego, aby gdy wybije godzina zero, nie znaleźć się w ogonie stawki. 

 66772_barbara-drapala.jpg

Co było w 2018 największą rynkową porażką i będzie wyzwaniem w kolejnych latach?

Barbara Drapała, Head of Social Media, Performics: Mimo że nie było wielu aktywnych użytkowników na G+, niektóre agencje reklamowe często rekomendowały wykorzystanie tego kanału, gdyż wierzyły, że content tam zamieszczony będzie lepiej pozycjonowany w wyszukiwarce. Ten kto nie znał tego zabiegu, już go nie przetestuje.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.