Elementy klimatyzacji samochodowej to niejedyne miejsce, w którym czaić się mogą bakterie Legionella. Tym groźnym mikrobom całkiem dobrze pomieszkuje się na wycieraczkach szyb samochodowych i w przewodach spryskiwaczy. Profilaktyka – wbrew pozorom – jest zadziwiająco prosta i tania. Wystarczy, by ze spryskiwacza leciał płyn do szyb, a nie jedynie czysta woda. Zawarte w płynie środki chemiczne dezaktywują [...]
Elementy klimatyzacji samochodowej to niejedyne miejsce, w którym czaić się mogą bakterie Legionella. Tym groźnym mikrobom całkiem dobrze pomieszkuje się na wycieraczkach szyb samochodowych i w przewodach spryskiwaczy.
Profilaktyka – wbrew pozorom – jest zadziwiająco prosta i tania.
Wystarczy, by ze spryskiwacza leciał płyn do szyb, a nie jedynie czysta woda. Zawarte w płynie środki chemiczne dezaktywują i zabijają mikroorganizmy. Do takich wniosków doszli naukowcy z brytyjskiej Agencji Ochrony Zdrowia, którzy stwierdzili, iż w żadnym z aut, których szyby były spryskiwane płynem, nie natrafiono na bakterie Legionella. Natomiast mikroorganizmy te znajdywano w 20% aut, w których do spryskiwania szyb używano jedynie wody.
Sposób na wąglika
Pewnie zastanawia Was, jak to możliwe, by wycieraczki szyb samochodowych mogły być rezerwuarem bakterii Legionella. To proste: jest na nich mnóstwo szczelin i zacisznych zakamarków, w których zbiera się wilgoć i zanieczyszczenia. To wystarczy, by bakterie choroby legionistów zasiedliły i tę niszę. Do zakażenia dochodzi, kiedy nieświadom zagrożenia kierowca spryskuje szyby wodą bez dodatku płynu i wdycha wpadające do auta powietrze zawierające wodny aerozol z bakteryjnym wsadem. To wystarczy, by mikrob przedostał się do ustroju i wywołał poważne zapalenie płuc, które w ok. 10 – 15% przypadków może kończyć się śmiercią.
Komputerowo sterowane bakterie
Angielscy badacze obliczyli, że zawodowi kierowcy są pięciokrotnie bardziej narażeni na zakażenie. W grupie ryzyka znajdują się osoby po 50 roku życia i przeważnie mężczyźni. Wynika to pewnie z tego, że panowie częściej jeżdżą z uchyloną szybą, przez którą mogą przedostawać się do wnętrza auta drobiny aerozolu ze spryskiwaczy. Ryzyko zakażenia wzrasta przy długich podróżach i podczas przejeżdżania przez tereny przemysłowe – szczególnie, gdy podczas jazdy szyby są uchylone. I szczególnie, kiedy trasa wiedzie przez tereny, na których często występują mgły, pojawia się wilgotny, poprzemysłowy aerozol lub w wilgotnym powietrzu krąży masa kurzu i pyłu. Najniebezpieczniejsze są drobiny aerozolu, których wielkość nie przekracza 5 mikrometrów – a o takie właśnie drobiny nietrudno, kiedy podczas jazdy autem ciecz wydostająca się ze spryskiwaczy rozbijana jest na maleńkie cząstki pod wpływem pędu powietrza.
Indywidualna klimatyzacja dla spoconego pracownika
Jeśli więc po podróży samochodem, podczas której używało się spryskiwaczy i wycieraczek, zacznie kogoś łamać w kościach, pojawi się ból głowy, wysoka gorączka, kaszel i kłopoty ze strony układu nerwowego, niekoniecznie musi to być efekt niewinnego przeciągu…
Fot.: Ehoman
Źródło: gadzetomania.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»