Paweł Haltof i Jarosław Rzepecki, eksperci grupy roboczej IAB "usability", prognozują najważniejsze kierunki rozwoju internetu w tym roku.
Patrząc w przyszłość, wybraliśmy pięć kluczowych trendów, które zmienią internet. Wygląda na to, że rok 2011 będzie przełomowy dla rozwoju usability i user experience w Polsce. Fenomen iPada wyznacza nowe kierunki mobilności i interakcji dotykowych, które – chcąc nie chcąc - musimy przyjąć za obowiązującą normę.
Globalizacja pozwala śledzić wszystko i wszystkich, nawet na drugim końcu świata. Siła nowych serwisów tkwi w doskonałych interfejsach. Wersje na iPada czy aplikacje na iPhone'a stają się punktem startu. Zmienia się rola projektanta i badacza. Trudno rozróżnić, gdzie kończy się jeden zawód, a gdzie zaczyna drugi. Przyszłością są zawody interdyscyplinarne łączące w sobie umiejętność zaplanowania, rozrysowania pomysłu, ale również zbadania jego efektywności i poprawy problemów.
Oto najważniejsze trendy, które zmienią oblicze internetu:
1. Wzrost jakości user experience
Wszystko wskazuje na to, że wreszcie ten rok będzie przełomowy dla usług mobilnych. Statystyki już na początku 2011 r. pokazują, że Polaków korzystających z internetu w telefonach i tabletach możemy liczyć już w milionach. Urządzenia te dostarczają użytkownikom niespotykanej wcześniej jakości user experience, a zmiany te zapoczątkował iPhone. Oznacza to, że mobilne rozwiązanie i klasyczne WWW oferowane przez marki muszą nadążyć za tymi standardami, gdyż użytkownicy mobilni są przyzwyczajani do świetnie zaprojektowanych interfejsów, a ich oczekiwania rosną. W praktyce wymagać to będzie zweryfikowania, jakie user experience dostarczają produkty interaktywne, które marki tworzą je z myślą o swoich konsumentach.
2. Rozwój projektów landing pages
Jednym z elementów decydujących o ostatecznym wyniku kampanii reklamowych w sieci są landing pages (strony, na które kierowane są osoby zainteresowane konkretną sprawą, produktem lub usługą, bez konieczności przechodzenia przez linki ze strony głównej danej firmy), które w ostatnim czasie w wyniku wielu niezależnych badań upodobniły się do siebie. Nowym kierunkiem w walce o jak najwyższy wskaźnik konwersji będzie połączenie elementów perswazji w komunikacji, architektury informacji oraz designu ofert online, który pozwoli uzyskać marketerom przewagę konkurencyjną.
3. Odwrócenie kolejności projektowania witryn, najpierw wersja mobilna, potem klasyczna
Najczęściej mobilny serwis WWW powstaje w wyniku drastycznego redukowania wersji klasycznej. Strona mobilna powinna być naszym zdaniem projektowana jako pierwowzór, a nie stanowić wydmuszkę ze strony dla PC. Przy zachowaniu takiej kolejności architektura informacji, nawigacja i projekt interakcji zostaną od podstaw dostosowane do możliwości i ograniczeń urządzeń mobilnych. Dopiero to wydanie zostanie rozwinięte do możliwości tabletów i komputerów o ekranach ponad 11-calowych. W ten sposób w procesie projektowania element redukcji zostaje zastąpiony rozwojem, co w efekcie końcowym daje dwa lub nawet trzy funkcjonalne serwisy, które się wzajemnie wspierają w realizacji tych samych celów biznesowych.
4. User experience w formach reklamowych i Facebooku
Rok 2011 rozpoczął się od ekspansji nowych form reklamowych. Najnowsze bannery mogą pomieścić w sobie na przykład całą grę. Reklamy przestały być płaskie, a zyskały prawdziwie interaktywną formę. Wraz z komplikacją ich interfejsów architekci informacji i "użytecznościowcy" mają coraz więcej pracy. Promocje sprzedażowe czy konkursy na bannerze wymagają wyjątkowo dobrego rozplanowania na bardzo małej powierzchni. Dodatkowo standardem staje się projektowanie aplikacji facebookowej, a co za tym idzie optymalizacja jej wysokiej użyteczności. Bez wysokiej użyteczności nikt nie polubi naszej aplikacji.
5. Klasyczne badania użyteczności umierają
Nigdy już badania użyteczności nie pojawią się same, bez wysokiej klasy specjalisty od projektowania rozwiązań. Sfera badań na stałe zwiąże się z projektowaniem. Badacz wspiera projektanta, podając mu wskazówki i kierunki rozwoju interfejsu. Projektowanie wymaga rozumienia przyczyn zmian, bez tego nie podejmiemy słusznych decyzji. Coraz więcej badań na rynku stawia na analizy jakościowe, jako szybsze i lepsze. Jednak nawet takie analizy, bez wysokiej klasy eksperta będą bezużyteczne.
Autorami tekstu są eksperci grupy roboczej IAB Polska "usability" – Paweł Haltof, digital strategy & research director w Artegence/Yuux oraz Jarosław Rzepecki, information architecture team leader w Hypermedia/Isobar.
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Trzeba pamiętać że wersja mobilna to nie tylko telefon, ale też urządzenia mobilne, dostęp mobilny. Faktycznie popularyzacja mobilności może trwać i dekadę, ale już teraz Google przewiduje że w 2012 liczba dostępów mobilnych do internetu przekroczy ten stacjonarny. Pisząc o mobilności widzimy przyśpieszenie, szczególnie w zamówieniach dla międzynarodowych marek. Oni są już uświadomieni, Places, Fouresqure, Gruppon oraz iPhone i Android tylko w tej popularyzacji pomagają.
Najpierw wersja mobilna :) Dobre, ja nie sądzę, żeby rok 2011 w ogóle był rokiem kiedy ktoś poza paroma firmami będzie rozważał robienie wersji mobilnych, a żeby ona była priorytetem to jeszcze minie parę lat. To nastąpi, na pewno, ale nie w tym roku.