Nowy wizerunek "made-in-China"?
Jarek Waśkiewicz
Właściciel
 

Wizerunek największego eksportera na świecie od lat cierpi z powodu powszechnej opinii które są dalekie od pozytywnych. „Made-in-China” – jednorazówki, łatwo się psuje, szajs – można usłyszeć wiele podobnych głosów, choćby w Polsce. Chyba nadszedł czas aby to zmienić?

Jak podaje dziś USA Today:

„Made in China, made with the world” to najnowsze hasło kampanii reklamowej dla produktów z Chin, przygotowanej przez agencję DDB Guoan, filii amerykańskiego DDB.

„Przezwyciężenie uprzedzeń Zachodu będzie bardzo długim procesem, wymagającym od nas cierpliwości i tolerancji, przy jednoczesnym użyciu większej ilości narzędzi komunikacji” powiedział dla China Daily profesor Renmin University - Yu Guoming.

Przez ostatnich sześć tygodni USA, Europę i Azję obiegły 30 sekundowe spoty pokazujące parę tańczących nastolatków na przystanku autobusowym, bawiących się MP3. Z hasłem w tle „Made in China with software from Sillicon Valley”. Inny spot pokazywał osobę uprawiającą jogging w butach sportowych – z hasłem “Made in China with American sports technology” (zobacz spoty kampanii).

"Sęk w tym aby zakomunikować klientom, opinii publicznej że chińskie produkty nie są wcale w 100% chińskie, gdyż wiele z nich jest opracowywanych w kooperacji z innymi krajami" – powiedział Rick Zheng, account Director DDB Guoan – to" pomoże stworzyć obiektywnie pozytywny wizerunek produktów „made-in-China”.

Grudniowe badania Horizon Research Consultancy przeprowadzone w pięciu głównych miastach Chin wykazały, że podrabiane i słabej jakości produkty są drugą (zaraz po korupcji – 59%) największą „plamą na wizerunku Chin”.

Po wyżej wymienionej, 6 tygodniowej globalnej kampanii kolejnym krokiem będzie naświetlenie produktów Premium „designer or created in China” – dodaje Liu Libin z The China Advertising Association of Commerce.

Chiny wzięły się za bary z problemem wizerunku na skalę globalną. Polska z kolei w moim przekonaniu potrafi wytwarzać świetne produkty, mogące z powodzeniem konkurować na całym świecie. Chiny dają sobie czas na zmianę wizerunku do 10 lat – w skali globalnej.

My w Polsce od lat mamy nasze „Dobre bo Polskie” i jeszcze kilka innych, które mają stać ‘na straży’ świetnych produktów, polecanych, uznanych, wspierając ich wizerunek. Czy jednak łatwiejsze okaże się zmienić i wypromować dotychczasowo negatywne „made-in-China” niż dobrej jakości, smaczne, zdrowe produkty „made-in-Poland”? Z tego co obserwuję wydaje mi się, że Chiny znajdą na siebie lepszą strategię i znowu zaleją świat swoimi produktami, tyle że tym razem będą one wysoce pożądane. A nasze?

 

 

Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: biznes, chiny, pr, public relations, wizerunek


Masz ciekawe info? Podziel się nim z innymi!
Komentarze (1)
 1 / 1 
Sebastian Winkiel
1. Sebastian Winkiel 26.01.2010 / 14:36
Zaraz zaraz, chwileczkę. Współpraca firm z całego świata z Chinami to jakby nie patrzeć ciche przyzwolenie na to co się tam dzieje. To zgoda na to aby w zamian za ludzkie cierpienie produkować swoje produkty taniej. To nieludzki marketing, który sprzedaje nasze wartości i w cwany sposób próbuje mnie, Ciebie i wszystkich wkręcić w pozytywny wizerunek dla pieniędzy. Ja się na to nie zgadzam. I ten artykuł powinien głośno o tym problemie mówić a nie szachować jakąś drętwą gadką o nowoczesnym podejściu MORDERCZEGO systemu do marketingu. "Dobre bo Polskie" = "Dobre bo wyprodukowane bez cierpienia niewinnych ludzi w WOLNEJ Polsce". Jak kupowałem laptopa zwróciłem uwagę czy było tam MADE IN JAPAN. Marketerzy hipokryci, pseudo redaktorzy, Pan Jarek Waśkiewicz niech lepiej dokończy swój najnowszy artykuł z pierwszym zdaniem wielce mówiącym "13 kochanek i uzależnienie od seksu i prostytutek Tigera Woodsa?" mega ciekawe...
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2021 interaktywnie.com. All rights reserved.