Projektowanie stron www w Chinach zmienia się jak kalejdoskop. Od mody na wierne naśladowanie koreańskich webdesignerów do zastosowania własnych innowacyjnych rozwiązań i projektowania zorientowanego na użytkownika (ang. user-centered design).
Smashing Magazine porozmawiał o trendach w projektowaniu stron www z sześcioma znanymi webdesignerami z Chin. Wśród nich byli m.in. założyciele UCDChina, szef Baidu (największej wyszukiwarki w Chinach) oraz projektant z Google China.
Chiński webdesign nie jest jeszcze całkiem "światowy". Jest ogromny i może utrzymać się nawet bez dotarcia do rynków międzynarodowych, a świadczy o tym fak, że wiele chińskich stron www (np. UCDChina.com) nie posiada angielskich wersji, nawet w nawigacji.
Strony internetowe kierowane do chińskich odbiorców muszą być zgodne z ich estetyką. Dlatego zawierają mnóstwo kulturowych symboli i elementów kaligrafii. Doskonałym tego przykładem jest strona Pizza Hut, która używa mnóstwo chińskich elementów i posługuje się charakterystyczną dla tego kraju kolorystyką: ciepłe czerwienie i żółty to barwy symbolizujące święta państwowe.
Czynnikiem wpływającym na wygląd stron www w Chinach jest fakt, że 70 proc. użytkowników Internetu nie skończyło 30 roku życia. Celem chińskich witryn jest zaspokojenie ich potrzeb, stąd taka feria barw na witrynach.
Porównując stronę Google, która z założenia jest nastawione na prostotę, widać wyraźne tendencje do ubarwiania, które dominują w Chinach.
Chińska wersja przeglądarki Google jest żywsza pod względem graficznym niż oryginał. Zawiera drobne elementy animacji i gotowe hasła-linki, które mają ułatwić wyszukiwanie. Wynika to z kolejnej tendencji panującej w chińskim Internecie. Jest nią maksymalne przesycanie interfejsów stron dużą ilością słów, po kliknięciu na które internauta zostaje przekierowany do witryn zawierających interesujące go informacje. Ma to na celu ułatwienie, szczególnie ludziom starszym, wpisywanie na klawiaturze skomplikowanych chińskich znaków.
Wiele chińskim firm wykorzystuje technologie Flash do promocji. Firma produkująca kosmetyki, Shanghay Vive, wykorzystała Flasha do kreowania marki, jako produktów kojarzących się przede wszystkim z elegancją.
Nastawienie społeczeństwa chińskiego na rozrywkę powoduje, że dużo firm umieszcza na swoich stronach promujące markę gry we flashu (ale to akurat tendencja spotykana na całym świecie). Wykorzystują to m.in. Lepton, M&Ms oraz China Mobile.
Jednak wszechobecna jeszcze 2 lata temu moda na naśladowanie Koreańczyków, projektowanie głównie we Flashu i tworzynie stron atrakcyjnych, ale „zagraconych” wizulanie, powoli słabnie. Chińczycy poszukują w Internecie także treści. Same efekty wizualne wkrótce przestaną ich satysfakcjonować.
Pełna treść rozmowy z chińskimi webdesignerami dostępna jest na stronie SmashingMagazine.com.
Źródło: SmashingMagazine.com
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»