11.06.2013 / Felieton - Moje WWW
 

Serwisy e-commerce. Zobacz, które są najlepsze

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Na zdjęciu Tomasz Wesołowski, fot.: Grupa Unity
Na zdjęciu Tomasz Wesołowski, fot.: Grupa Unity
Zgodnie z ostatnio opublikowanymi danymi raportu Ecommerce Europe, w roku 2012 obroty handlu w Europie wyniosły 312 miliardów euro. Ten wynik plasuje Stary Kontynent na pierwszym miejscu w świecie (przed Ameryką Północną) z udziałem na poziomie 35%. Globalny rynek e-commerce szacowany jest na 889 miliardów euro. Z perspektywy tych liczb, Polska z wydatkami na poziomie 5 miliardów euro i rocznym wzrostem w okolicach 25% , wydaje się być jak na razie mało znaczącym graczem. Ale progres jest widoczny.

Pytanie, czy w związku z tym wiedza dotycząca sprzedaży internetowej jest nad Wisłą powszechna? Mam w tej kwestii niedosyt i wrażenie, że jeszcze do niedawna to rynkowe know-how pochowane w głowach specjalistów i konsultantów, niedostępne dla przeciętnego zjadacza chleba, było wręcz wiedzą tajemną. Aby ten temat trochę odczarować, zrobiłem krótki przegląd polskich stron, które są niemal obowiązkowe dla każdej osoby zainteresowanej sprzedażą w sieci.

WWW.FP20.org to serwis, który odwiedzam najczęściej. Powstał całkiem niedawno, a już jest kopalnią ciekawych artykułów dla internetowych sprzedawców i w pełni zasługuje na miano WD40 dla polskiego e-handlu. Szczególnie polecam ciekawie prowadzony dział z wywiadami i tygodniowe przeglądy branży. To kolejna, po Shopcampie i Targach eHandlu, ciekawa inicjatywa Fundacji Polak 2.0. Trzymam kciuki za każda kolejną!


Następne na mojej liście są chyba dwie najbardziej znane strony – www.eKomercyjnie.pl, firmowane przez Krzyśka Bartnika oraz www.Ecommerce.edu.pl, którego właścicielem jest Bankier.pl (a właściwie Grupa Allegro).

Serwis eKomercyjnie.pl od momentu debiutu w 2008 roku jako branżowy blog rozrósł się do rozmiarów poważnego serwisu, który jest dziś podstawową lekturą dla osób zaczynających działania sprzedażowe w internecie. Dodatkowo, regularnie wydawany jest magazyn branżowy, który ma już dość dużą grupę prenumeratorów.

Ecommerce.edu.pl ma z kolei bardziej portalowy charakter, a publikowana wiedza poparta jest doświadczeniami specjalistów z wielu dziedzin, którzy wspierają czytelników fachową wiedzą. Niewątpliwym plusem tego projektu jest wsparcie Grupy Allegro, która jest w stanie dostarczyć branżowe know-how na naprawdę wysokim poziomie.

Jako, że firma w której pracuje na co dzień zajmuje się między innymi serwisem www.ecommerceblog.pl, monitoruję także konkurencję – www.ideas2action.pl czy www.mensis.pl. Plusem tego typu firmowych blogów jest to, że na wzór zachodniego www.GetElastic.com, łączą wiedzę teoretyczną z praktyką codziennych działań agencji.

Warto też zwrócić uwagę na rosnące zainteresowanie tematyką sprzedaży wielokanałowej. Jednoczesne rozwijanie wielu kanałów sprzedaży jest bardzo opłacalne dla internetowych sprzedawców, bo ponad połowa klientów wydaje więcej w sklepach, które oferują możliwość zakupów zarówno online, jak i offline. Znajduje to także odzwierciedlenie w sieci – w portalu centrów handlowych www.Retailnet.pl polecam zwrócić uwagę na sekcję Multichannel Retailing, poświęconą nie tylko tematyce e-commerce, ale ogólnie sprzedaży wielokanałowej.

Natomiast codzienną dawkę nowości rynkowych, zapewniają mi www.Proseedmag.pl i www.Antyweb.pl. Nasze działania skoncentrowane wokół e-commerce zahaczają na co dzień o wiele branż, dlatego czytam również internetowe wydanie www.pb.pl.

Autorem tekstu jest Tomasz Wesołowski, managing partner, Grupa Unity. Założyciel i przez ponad 10 lat dyrektor zarządzający Empathy Internet Software House, gdzie zajmował się opracowywaniem strategii rozwoju oraz działań marketingowych i sprzedażowych firmy. Po utworzeniu Grupy Unity, koncentruje się na nadzorowaniu działań Grupy PR/marketingu, a także na bieżącym zarządzaniu operacyjnym.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Tomasz Wesołowski, biznes, e-commerce, serwisy


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.