Wiele osób stawia te systemy obok siebie, traktując je jako alternatywne, a nawet konkurencyjne. Czy tak jest rzeczywiście?
Sieć reklamowa Google Display Network, w której skład wchodzą tysiące witryn internetowych, serwis YouTube, czy Gmail, od dawna jest znanym i lubianym narzędziem marketerów. Z kolei Real-Time-Bidding (RTB) dopiero zyskuje coraz większą popularność na świecie, a od kilku lat także w Polsce. Wiele osób stawia te systemy obok siebie, traktując je jako alternatywne, a nawet konkurencyjne. Czy tak jest rzeczywiście?
Równoległe wykorzystywanie obu narzędzi przy prowadzeniu kampanii, to po prostu zdrowa rywalizacja, a często znakomite uzupełnienie prowadzonych działań reklamowych. RTB zdecydowanie zwiększa zasięg, dotarcie do użytkowników, zarówno nowych jak i tych którzy odwiedzili już twoją stronę i chciałbyś do nich dotrzeć ponownie przy wykorzystaniu retargetingu. Poprzez platformy RTB masz dostęp do rozmaitych powierzchni reklamowych i wydawców, które nie są dostępne w panelu Adwords i odwrotnie. Przede wszystkim jednak, jak pokazują światowe trendy, coraz większa liczba wydawców premium udostępnia powierzchnie w modelu RTB, dzięki czemu możesz realizować skutecznie nie tylko kampanie efektywnościowe, ale także wizerunkowe, oddziałowujące silnie na postrzeganie i świadomość marki.
Zastosuj różne formy reklamowe
Prowadząc równolegle kampanie AdWords oraz RTB, mamy również możliwość wykorzystania rozmaitych formatów reklam i poprawienia efektów kampanii. Przykładowo w ramach RTB standardowe formy banerowe (728Ă90, 750x200, 300Ă250, 120Ă600 itd.) są łączone z interaktywnymi typu rich media, które oferuje RTB, co zdecydowanie zwiększa widoczność i zaangażowanie Użytkowników. Mamy do dyspozycji również formaty, unikalne dla danego systemu/platformy.
Kolejny wskaźnik jaki możemy poprawić to visibility - widoczność, zauważalność naszych formatów, a konkretniej czy nasza reklama wyświetliła się na widocznej części ekranu Użytkownika. Niektóre reklamy mimo milionów wyświetleń są poniżej linii scrollowania w oknie przeglądarki (below the fold – BTF) i pozostają niezauważone. W zależności od platformy z jakiej korzystamy mamy dostęp do mniej lub bardziej widocznej powierzchni, a także inne możliwości targetowania emisji ze względu na wskaźnik.
Różne stawki zakupowe
Stawki za wyświetlenie reklam na danej witrynie, czy dotarcie do konkretnego internauty, także mogą się różnić. Oczywiście różnica jest duża w przypadku, gdy wybieramy inne formaty reklamowe, czy kryteria emisji, natomiast nawet w ramach podobnego targetowania, czy tych samych witryn stawki jakie płacimy za emisję mogą się od siebie znacznie różnić. Ich wysokość zależy bowiem od konkurencji, timingu, ale także od technologii, z której korzystamy.
Wydawcy, sieci, platformy SSP stosują różną politykę cenową wobec poszczególnych giełd, dlatego czasem zmieniając samą technologię, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na koszcie dotarcia do wybranej grupy docelowej. Jeżeli także wybierzemy platformę DSP, która kupuje powierzchnie od wydawcy X przez kilka platform pośredniczących po drodze to także koszt wzrośnie.
Integracja z zewnętrznymi systemami
Systemy RTB są często bardziej otwarte na technologie zewnętrzne, które możemy zastosować lub są od razu zintegrowane wokół danej platformy. Są to m.in. narzędzia służące do optymalizacji i personalizacji kreacji reklamowych, zakupu danych o Użytkownikach, czy chociażby emisja reklam z kodów emisyjnych. Mnogość dostępnych technologii i dostawców, pozwala dobranie narzędzi i konfiguracje najbardziej optymalnych narzędzi z punktu widzenia naszego biznesu.
Synergia
Podsumowując, nie ma jednej technologii idealnej dla każdego klienta i kampanii reklamowej. Każda technologia ma swoją specyfikę i większe lub mniejsze możliwości w danym zakresie. Sukces realizowanej kampanii zależy w dużej mierze od doboru odpowiednich platform, umiejętności ich wykorzystania i miksowania.
Sieć reklamy Google jest niewątpliwym liderem, natomiast warto nie ograniczać się wyłącznie do jednego dostawcy i poszerzać zasięg i możliwości reklamowe jakie oferują nam pozostali dostawcy w tym platformy RTB. Jest to nie tylko zdrowa rywalizacja ale i często znakomite uzupełnienie prowadzonych działań reklamowych.
Autorem tekstu jest Mateusz Sobieraj - Media Director & Partner Mediaverse - think effective
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Panie Kamilu - jasne, do dyzposycji na rynku są zarówno rozwiązania full service, jak i platformy self service w pełni obsługowe, gdzie właśnie reklamodawca sam ma możlwiość ustawienia stawek, miejsc i paramterów emisji. W większości z nich nie ma barier wejścia w postaci wymaganego budżetu w związku z czym są one szeroko dostępne. Ważne natomiast by potestować kilka takich platform i dobrać technologie najlepszą pod reklamowany produkt i grupę docelową.
A jak stworzyć kampanię RTB ? Czy jest jakiś system analogiczny do Adwords, gdzie można założyć konto, przelać środki i wgrać banerki, który jest dostępny dla przeciętnego użytkownika ?
Pozwolę sobie tylko dodać, że na DoubleClicku czy Youtube, czyli lwiej części GDN można bezproblemowo licytować powierzchnię w modelu RTB
Panie Maćku,Po pierwszę gratuję efektów z Pana agencją ;)Oczywiście jak najbardziej należy wykorzystywać AdWords, wraz ze wszystkimi możliwościami oraz miejscami emisji jakie daje to narzędzie.My także jesteśmy certyfikowanym Partnerem Google, wykorzystujemy AdWords z sukcesem w wielu prowadzonych kampaniach. Korzystamy także z emisji w sieciach reklamowych, afiliacyjnych, możliwości reklamowych facebooka oraz właśnie giełd RTB.Konkluzja jest po prostu taka, żeby nie zamykać się w obrebię jednego narzędzia dostawcy, ale testować to co daje nam dynamicznie rozwijający się rynek. Dzięki temu możemy sprawdzić co działa lepiej lub gorzej w zależności od naszej branży, specyfiki produktu i celu kampanii i dobrać najlepsze kanały emisji, poprawić rezultaty prowadzonych działań. Chociażby, żeby powiększyć zasięg i skuteczność działań, scenariuszy remarketingowych, wykorzystać potencjał rich media, sprawdzić który profil audience jest skuteczniejszy czy zareklamować branżę, którą GDN blokuje jak e-papierosy czy militaria.Pozdrawiam i wielu sukcesów życzę:)
U nas w firmie stosujemy GDN w AdWords i jesteśmy zadowoleni z efektów. W szczególności, że korzystamy ze wszystkich możliwości jakie daje AdWords. Koszt konwersji spadł nam w przeciągu bieżącego roku o ok 37,25%. Inne sieci reklamowe niestety nie okazały się skuteczne, jak ta w kampanii AdWords. Ale to zapewne też, że korzystamy z pomocy Google Partnera - ICBM Polska (www.icbm.pl).