14.03.2014 / Okiem eksperta
 

PR pozwala zaistnieć w mediach. Content marketing pozwala zostać wydawcą!

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Gwałtowny rozwój social media i chęć permanentnego wypełniania tego kanału treściami drastycznie zachwiała równowagą między działalnością PR'ową organizacji a realizowaną strategią marketingową.

Skrócenie cyklu życia wiadomości, łatwość w prowadzeniu komunikacji z wykorzystaniem internetu oraz chęć nawiązania długotrwałej relacji i dialogu zaczyna rodzić pytania o rolę i zakres działań PR'owych w kontekście realizowanej strategii content marketingowej.

Content marketing vs. PR

Zasięg oraz zaangażowanie to dwa czynniki determinujące wskaźnik ROI zarówno działań PR'owych, jak i content marketingowych. Do kolejnych analogii bez wątpienia można zaliczyć fakt, że oba obszary w realizacji swoich celów wykorzystują zarówno własne, jak i płatne media.

Jak pokazują przeprowadzone w zeszłym roku przez Content Marketing Institue badania, ponad 85% organizacji wykorzystuje content marketing, chcąc prowadzić dialog i dostarczać swojemu otoczeniu wartościowych treści. Dla odmiany, tylko 60% ankietowanych w ostatnich latach organizacji deklaruje realizację działań PR'owych.Czy to oznacza, że dalszy rozwój content marketingu i jego narzędzi zastąpi wkrótce całkowicie działania PR'owe? Niekoniecznie.

Ko-kreacja

Jak podaje Contently (https://contently.com/), redakcje w Stanach Zjednoczonych zatrudniają dzisiaj o 30% mniej reporterów niż w 2000 roku. Oczywiście nie jest to spowodowane spadkiem ilości publikowanych treści. Wynika to raczej z faktu, że coraz częściej to treści docierają bezpośrednio do płatnych wydawców.
Praktyka pokazuje, że coraz częściej wysokiej jakości content tworzony przez marki z łatwością jest też w stanie spełnić oczekiwania płatnych wydawców, dając im cenne źródło informacji do tworzenia własnych treści lub też staje się on pretekstem do podjęcia konkretnego tematu.

Opisany powyżej efekt synergii w tworzeniu i dystrybucji treści, opracowywanych w ramach realizowanej strategii content marketingowej, nie jest jednak przypadkiem, a konsekwencją skutecznej i pełnej współpracy działów marketingu z podmiotami odpowiedzialnymi za działania PR'owe.

Integracja działań

Konsumenci coraz świadomiej szukają interesujących ich treści i wykorzystują w tym celu coraz bardziej zaawansowane narzędzia. Całe spektrum dostępnych stron www, portali społecznościowych czy aplikacji sprawia, że zachęcenie do wizyty i sprawienie, by była ona jak najdłuższa, wymusza na wydawcach i autorach proces ciągłej optymalizacji. Analogicznie agencje PR lub wewnętrzne działy realizujące działania PR'owe oceniają potencjał i korzyści związane ze współpracą z poszczególnymi wydawcami.

Integracja tych dwóch procesów pozwala markom na tworzenie treści, które są interesujące i pożądane przez Klientów, a także włączają w proces dystrybucji działy PR, wykorzystujące do tego celu wszystkie dostępne modele współpracy z płatnymi wydawcami.

Planowanie, tworzenie, dystrybucja

Wspomniane już badania Content Marketing Institute pokazują również, że w 2014 roku aż 60% organizacji planuje zwiększyć budżety marketingowe na tworzenie i dystrybucję treści . Powyższe wnioski każą zakładać, że w najbliższym czasie miarą oceny sukcesu wdrażanych i realizowanych strategii content marketingowych stanie się ich potencjał PR'owy. To z kolei pozwala postawić tezę, że organizacje już teraz powinny zadbać o skuteczną integrację działań content marketingowych i i PR'owych.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: content marketing, pr


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.