
Dziś, generacja w średnim wieku nie stroni od rozmaitych zmagań i rywalizacji w wirtualnym świecie. Dla marketerów to dobry znak, bo zyskują kolejny kanał dotarcia do klienta. I to jaki wciągający!
Patrząc na obecną sytuację na szerokim rynku gier, można zaryzykować twierdzenie, że spece od marketingu nie maja łatwego zadania. Gramy na różnych urządzeniach, a typów gier jest całe multum. Rodzą się więc poważne dylematy, zwłaszcza, gdy budżet na kampanię promocyjną nie jest studnią bez dna, z której można czerpać do woli, a raczej szybko wysychającym oczkiem wodnym.
W takiej sytuacji kluczowe stają się pytania, czy lepiej postawić na obecność w mediach społecznościowych, czy może skupić się na sferze mobile. A jeśli już nawet uda nam się ten problem rozwikłać, to czy sama gra powinna zawierać elementy reklamowe, a może wystarczy użyć tylko product placementu? A może jeszcze inaczej - lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie advergame?
Takie pytania nękają wiele firm, zastanawiających się, w jaki sposób najefektywniej wydać pieniądze na marketing w grze. Eksperci z branży, którzy na co dzień mają do czynienia z produkcją i tworzeniem gier internetowych dzielą się na kolejnych stronach wiedzą i snują prognozy rozwoju sektora.
Który z typów gier ma obecnie największy potencjał rozwojowy: gry na urządzenia mobilne, społecznościowe, czy może przeglądarkowe? Z czego to wynika?
Pierre Olivier Monteil
managing director
Playsoft Poland
Ostatnie miesiące pokazały, że popularność gier społecznościowych zaczęła spadać. W związku z tym Zynga musiała zrezygnować z części swoich projektów, a jeden z naszych klientów, Electronic Arts, również ograniczył pod tym kątem swoją działalność. Czy to oznacza, że moda na gry społecznościowe się skończyła? Prawdopodobnie nie, ale jest to model, który musi naprawdę bardzo silnie angażować, żeby gra odniosła sukces.
Z drugiej strony mamy rynek gier mobilnych, który sukcesywnie rośnie. W naszej ocenie ma on zdecydowanie największy potencjał. Główny wpływ na to ma oczywiście większa niż kiedykolwiek dostępność smartfonów. Poza tym możemy zaobserwować trend, w którym model gier społecznościowych jest coraz częściej wykorzystywany również w świecie mobilnym. Mechanizmy takie jak leaderboardy, sharing, itp. zaadaptowały się bardzo dobrze w grach mobilnych sprawiając, że są one jednocześnie grami społecznościowymi. Bijąca rekordy popularności gra Clash of Clans jest tego najlepszym przykładem.
Jeśli chodzi o gry przeglądarkowe, to kolejny krok dla tego rynku może być związany z technologią cloud gaming, która funkcjonuje od jakiegoś czasu, ale bez szczególnie imponujących wyników. Niemniej jednak wraz z rosnącą popularnością rozwiązań pozwalających na doświadczanie tej samej rozgrywki na ekranie tabletu, PC-ta, bądź inteligentnych telewizorów (tzw. cross screen experiences), może okazać się, że gry przeglądarkowe znów wrócą do łask.
Z punktu widzenia marketerów - który z typów gier nadaje się najlepiej do bycia nośnikiem treści promocyjnych i marketingowych: gry na urządzenia mobilne, społecznościowe, czy może przeglądarkowe?
Radosław Szczęsny
brand manager
AdAction
Ostatnie badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC i Brief wskazują, że największy potencjał marketingowy drzemie obecnie w reklamie na urządzenia mobilne, w aplikacjach mobilnych oraz w serwisach społecznościowych. Wynika to oczywiście z coraz większej liczby użytkowników smartfonów, coraz lepszego i bardziej dostępnego internetu mobilnego, ogromnej liczby aplikacji i gier oraz coraz lepiej dostosowanych do urządzeń mobilnych serwisów internetowych.
Boom mobilny nie mógł pominąć gier i graczy, co zresztą ładnie odzwierciedla liczba pobrań serii Angry Birds (ponad miliard ściągnięć) oraz liczba aktywnych uzytkowników w grach Zyngi i EA (np. Words With Friends - ponad 10 mln aktywnych graczy miesięcznie). W USA mobile stał się już główną platformą do gier, wyprzedzając konsole, tablety a nawet komputery stacjonarne. Warto również zwrócić uwagę, że gry mobilne stają się coraz bardziej społecznościowe, albo inaczej: social staje się mobilny. A to właśnie mobile zabiera nam najwięcej czasu, bo jest z nami dosłownie wszędzie i zawsze.
To niesamowity potencjał, który marki dostrzegły i zaczęły już wykorzystywać, tworząc własne gry reklamowe (co jest dość trudne, czasochłonne i kosztowne), wykorzystując potencjał już popularnych wśród graczy gier w niestandardowy sposób lub emitując w nich po prostu zwykłą kampanię typu display. Przykładem może być Honda, która w grze World With Friends nagradzała wirtualną walutą za ułożenie specyficznych wyrazów (np. new, tech, accord lub luxury. Gra polega na układaniu wyrazów z literek).
Który z typów gier ma obecnie największy potencjał z punktu widzenia marketerów? Czy gry mobilne mogą być nośnikiem treści promocyjnych i reklamowych?
Łukasz Marjański
manager ds. nowych technologii
Broken Rules
Największy potencjał marketingowy mają gry mobilne z elementami społecznościowymi, czyli możliwością dzielenia się wynikami choćby na Facebookowej tablicy oraz zapraszaniem swoich znajomych do gry. Dzięki zaimplementowaniu tego typu narzędzi, gra będzie w pewnym sensie promować się samoistnie przez zaistnienie na profilach społecznościowych grających w nią użytkowników. Takie wpisy nie tylko mówią internautom, że dany produkt istnieje, ale informacje o zdobytych punktach i osiągnięciach mogą mobilizować innych do pobrania gry i wzięcia udziału w zabawie i rywalizacji. O samej aplikacji - w tym przypadku też akcji promocyjnej - można dowiedzieć się już bezpośrednio ze sklepu z aplikacjami bez udziału innych mediów. Codziennie użytkownicy wchodzą do sklepów pełnych aplikacji, szukając czegoś interesującego i pobierają różne programy dla zabicia czasu. Jest wśród nich sporo gier, mających za zadanie wypromować jakiś produkt.
Gry mobilne jak najbardziej mogą i już od długiego czasu są swoistym nośnikiem treści promocyjnych i reklamowych. Coraz łatwiej jest dotrzeć do odbiorcy z takimi treściami. Sama forma przekazu jest znacznie ciekawsza od standardowej. Advergames towarzyszą każdej większej kampanii reklamowej - także w Polsce. Nie wyobrażam sobie nowoczesnej kampanii reklamowej bez towarzyszącej jej aplikacji mobilnej.
Czy gry reklamowe online mogą wspomagać sprzedaż produktów i usług? Jeśli tak, to w jaki sposób się to odbywa i na jakie rezultaty może liczyć firma, która zainwestuje w takie narzędzie promocji?
Konrad Łapin
prezes zarządu
Fabryka Stron Internetowych
Wszyscy zawsze w jakiejś formie gramy i rywalizujemy. Fenomen gier online to oczywiście tylko wycinek całego przemysłu sieciowego, nastawionego na dostarczanie rozrywki. Gry reklamowe są naturalną ewolucją gier online i mogą stanowić doskonałe narzędzie marketingowe.
Konsumenci są coraz bardziej świadomi lub po prostu coraz bardziej niechętni tradycyjnym formom reklamowym. Blokują reklamy, odrzucają je lub tylko nie zwracają na nie uwagi. Jeżeli marka dostarcza im rozrywki - są jej w stanie wiele wybaczyć. W przypadku gier reklamowych widać to w statystykach. Najprostsze narzędzia tego typu zyskują setki i tysiące aktywnych graczy. Obrandowanie takiej gry logo firmy lub umieszczenie w niej produktu jest dla konsumenta bardziej naturalne. To transakcja wiązana - firma dostarcza mi rozrywki a ja w zamian zaczynam ją bardziej lubić.
Oczywiście, gry reklamowe w zależności od założeń mogą pełnić wiele funkcji - zatrzymywać użytkownika dłużej na stronie, stanowić pretekst do kontaktu z marką, być narzędziem do zbierania danych o grupie docelowej. Budują świadomość marki, przyczyniają się do budowania lojalności, stanowią doskonałe uzupełnienie głównej komunikacji z rynkiem. Dlatego firma, jeżeli tylko stwierdzi, że jej grupa docelowa gra, powinna rozważyć wykorzystanie tego prostego i efektywnego narzędzia. Oczywiście, gra reklamowa musi spełniać podstawowy warunek - musi być dobrze zrobiona i naprawdę bawić. Bez tego żaden branding nie będzie skuteczny.
Na drugiej stronie czytaj między innymi o tym, w jaki sposób gry online mogą wzmocnić działania marketingowe firmy.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »