20.04.2017 / Wywiady / Trendy
 

Prowadzisz? Nie używaj telefonu – o kampaniach promujących bezpieczeństwo na drodze

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Agnieszka Tomczyk i Michał Pachnik (fot. AdNext)
Agnieszka Tomczyk i Michał Pachnik (fot. AdNext)

Jazda pod wpływem alkoholu i nadmierna prędkość – wydaje się, że to główne przyczyny wypadków na drodze. Poświęcone są nim niemal wszystkie polskie kampanie społeczne dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Jednak, jak wskazują badania, aż 80% kolizji spowodowanych jest korzystaniem z urządzeń mobilnych podczas prowadzenia samochodu. To właśnie na tym problemie skupiają się akcje prowadzone w innych krajach. Najciekawsze z nich, opierające się na contencie wideo, omawiają Michał Pachnik i Agnieszka Tomczyk z grupy AdNext. 

Content wideo to jedno z najlepszych narzędzi do promowania bezpieczeństwa na drodze. Wideo pozwala na pokazanie konsekwencji niewłaściwych zachowań w czasie prowadzenia samochodu choć – paradoksalnie – to często oglądanie filmików na smartphonach w czasie jazdy doprowadza do wypadków. W krótkim filmie można uświadomić kierowców, jak bardzo chwila nieuwagi może zmienić ich życie. Przytoczymy trzy naszym zdaniem godne uwagi kampanie, które problem używania telefonów podczas jazdy prezentują zarówno w sugestywny w odbiorze, ciekawy, jak i poważny sposób. Każda z nich jest inna. To co je łączy to autentyczność, która jest kluczem w  tego typu kampaniach.

Pierwsza kampania to cykl wideo przygotowany przez amerykańskiego giganta rynku telekomunikacyjnego AT&T. W prezentowanym spocie panuje atmosfera rodem z amerykańskich seriali obyczajowych, których akcja rozgrywa się na przedmieściach. Sielska atmosfera - chłopiec jeżdżący na rowerze po osiedlowych uliczkach, kobieta szykująca się do wyjścia z domu. Cały ten niemal sielankowy obraz burzy jedno spojrzenie na ekran telefonu, które diametralnie zmienia życie wszystkich zainteresowanych. 

Twórcy spotu wykorzystali element zaskoczenia, by pokazać jakie konsekwencje może mieć chwila nieuwagi. Cała kampania oparta została na prostym haśle „It can wait” i bazuje na tradycyjnych wartościach. Przygotowane na potrzeby AT&T wideo w doskonały sposób oddaje idee, która przyświecała pomysłodawcom kampanii. Wzbudza emocje, uruchamia wyobraźnię i uświadamia, że warto poczekać z odczytaniem nowej wiadomości lub rozmową telefoniczną do zakończenia podróży. Bo ta chwila może kosztować życie.

Warty uwagi jest także spot, który przedstawia akcję zorganizowaną przez markę Volkswagen w jednym z kin. Trwa seans kinowy. Wyświetlana jest z pozoru typowa reklama promująca samochód. Jest ona jednak przygotowana w taki sposób, że widz może poczuć się kierowcą reklamowanego modelu. Siedząc na wygodnym kinowym fotelu, ogląda krajobrazy z perspektywy kierowcy. W pewnym momencie wszystkie osoby na sali otrzymują sms-a, sięgają po telefony i zaczynają czytać wiadomość. Odrywa ich dopiero hałas wywołany wypadnięciem z drogi samochodu.

Twórcy wideo przenieśli na ekran kinowy sytuację, która może zdarzyć się każdemu z nas. Podobnie jak w pierwszym omawianym spocie wykorzystali element zaskoczenia i uruchomili wyobraźnię widzów. Wypadek wydawał się bardzo realny, a spot bazuje na bezpośrednim zaangażowaniu widzów, którzy niejako stają się uczestnikami video. Z pewnością wywołał emocje osób zgromadzonych na sali, a to przecież m.in. chodzi w kampaniach społecznych. 

Ostatnim wideo, które chcielibyśmy omówić, to element kampanii Or Yarok Association – izraelskiej organizacji promującej bezpieczne prowadzenie samochodu. Akcja skierowana była do młodych osób, które nagminnie korzystają z telefonów prowadząc, a typowe kampanie społeczne w ogóle do nich nie trafiają. Zaangażowała się w nią jedna z popularniejszych izraelskich blogerek – Ashley Waxman Bakshi. Organizatorzy wykorzystali funkcję YouTube Life, by zainscenizować jej śmiertelny wypadek, który – podobnie jak we wcześniej opisanych spotach – był spowodowany chwilą nieuwagi. Ashley odwróciła wzrok, aby zerknąć na powiadomienie na swoim smartphonie. Transmisję „na żywo” obejrzało ponad 2,5 tysiąca fanów. 

Akcja jest doskonałym przykładem wykorzystania potencjału influencera do prowadzenia działań edukacyjnych adresowanych do młodych widzów i budowania zasięgu. Pokazuje również, że zainteresowanie wideo, zwłaszcza live wideo, cały czas rośnie. Angażuje ono znacznie bardziej niż treść oraz wideo standardowe i w naszej ocenie będzie coraz częściej wykorzystywane, nie tylko w kampaniach społecznych. 

 

Michał Pachnik - praktyk w obszarze e-marketingu, e-commerce oraz marketingu afiliacyjnego. Posiada wieloletnie doświadczenie związane zarówno z implementacją i wykorzystywaniem technologii stosowanych w świecie digital marketingu, jak i planowaniem oraz modelowaniem strategii sprzedażowych i procesów biznesowych, ściśle współpracując z Klientem bezpośrednim. Z branżą performance marketingu związany od 2011 roku. Współuczestniczył w budowaniu pierwszego  polskiego biura zanox, wiodącej sieci afiliacyjnej, pracując tam przez 4 lata i wspólnie nakreślając standardy, w oparciu o które budowana została pozycja tej firmy. Obecnie pełni funkcję Strategy & Operations Director w Optimise (grupa AdNext).

Agnieszka Tomczyk - Managing Director Mastermind Media15 letnie doświadczenie pracy z klientami zdobywane w sieciowym domu mediowym i pracy dla największych reklamodawców na rynku.                                                        

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: at&t, kampanie reklamowe, video


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.