Cztery lata temu tylko nieco ponad połowa polskich firm miała stronę www. Jak jest teraz?

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Bartosz Wawryszuk
 
© Victoria - Fotolia.com
© Victoria - Fotolia.com

Cztery lata temu tylko nieco ponad polowa polskich firm miała własną stronę internetową - tak wynikało z badań GUS. W ubiegłym roku odsetek ten się zwiększył i według różnych źródeł oscyluje na poziomie 63-66 proc. Do końca tego roku firmowych stron WWW z pewnością przybędzie i możliwe, że na tym polu Polska zbliży się do europejskiej średniej.

KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT "PROJEKTOWANIE STRON WWW"

Wyjątkowo zgodni, co do tego jak duży będzie wzrost przedsiębiorstw posiadających własną witrynę w sieci, są eksperci ankietowani przez Interaktywnie.com. Ponad połowa z nich uważa, że na koniec 2014 roku takie firmy będą stanowiły 70 procent ogółu, albo nieznacznie więcej. W sumie średnia z prognoz jest tylko nieco poniżej tej wartości i wynosi 69,2 procent.

- Zgodnie z danymi z 2013 roku odsetek ten wyniósł 66 procent. Śmiało można więc przyjąć, że tendencja jest wzrostowa. Myślę, że do końca 2014 roku odsetek ten może wynieść w okolicach 70 procent - mówi Michał Pogorzelski, dyrektor działu IA/UX w The Digitals.

- Średnia w Unii Europejskiej jest na poziomie 73 procent, będziemy więc w naturalny sposób dochodzić do tej wartości - dodaje Piotr Kozłowski, UX designer w GoldenSubmarine.

Coraz więcej polskich firm przekonuje się o tym, że własna strona internetowa jest koniecznością. - Determinuje to kilka czynników: z sieci korzystają ich obecni i potencjalni klienci, działa tam także konkurencja, a koszt stworzenia strony internetowej jest relatywnie tani w stosunku do korzyści jakie można osiągnąć - tłumaczy Jakub Formela, managing director w Jamel Interactive.

Czy możliwy będzie jednak dalszy wzrost i Polska przekroczy pułap unijnej średniej? Powątpiewa w to Marta Smaga, dyrektor działu rozwoju i technologii w Money.pl. - Jeśli chodzi o odsetek firm posiadających stronę WWW, jesteśmy już blisko sufitu. W statystykach GUS są uwzględniane wszystkie jednoosobowe działalności gospodarcze, które przeważnie nie są firmami świadczącymi usługi kilku klientom, ale samozatrudnieniem u jednego pracodawcy. Większość z nich nigdy nie będzie miała swojej strony - argumentuje.

Przedstawiciele branży interaktywnej mówią jednak o stałym wzroście zainteresowania narzędziami e-marketingowymi. - To jest dla nas właściwy wskaźnik postępującego tłoku w sieci. Właściciele starych domen i tych zupełnie świeżych szukają sposobu pokonania konkurencji, w związku z czym witryn regularnie przybywa - twierdzi Rafał Cyrański, właściciel agencji Funky Media.

 

Odsetek firm w Polsce, które będą miały własną stronę WWW na koniec 2014 roku

Piotr Kozłowski, UX designer, GoldenSubmarine

70-75 proc.

Olgierd Cygan, CEO/managing partner, Digital One

70 proc.

Jakub Formela, managing director, Jamel Interactive

70 proc.

Michał Pogorzelski, dyrektor działu IA/UX, The Digitals

70 proc.

Marta Smaga, dyrektor działu rozwoju i technologii, Money.pl

70 proc.

Michał Siejak, dyrektor zarządzający 6ix WoMM & Social Media i E_misja Interactive 360

70 proc.

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy

68 proc.

Rafał Cyrański, właściciel Funky Media

65-70 proc.

Bartek Cymer, CEO, Peppermint

65 proc.

średnia: 69,2 proc.

 

Mobile jeszcze w powijakach

Na tle całego internetu strony mobilne to dopiero ułamek i to dosyć skromny, choć użytkowników zaopatrzonych w smartfony i tablety przybywa w lawinowym tempie.

- Wersje mobilne mają na ogół jedynie portale i większe serwisy internetowe, największe sklepy internetowe, a także korporacje takie jak banki. Cała internetowa drobnica tkwi jeszcze epoce internetu desktopowego - stwierdza Marta Smaga, typując udział mobilnych stron w polskiej sieci na poziomie 15 procent w 2014 roku.

Podobnie ocenia sytuację Michał Siejak, dyrektor zarządzający 6ix WoMM &Social Media i agencji interaktywnej E_misja Interactive 360, należących do grupy Nu Order: - Brak danych na temat firm z sektora MŚP, a udział dużych przedsiębiorstw powinien oscylować w granicach 20-30 proc. na koniec tego roku - szacuje.

Z największą rezerwą ocenia sytuację Rafał Cyrański z Funky Media. Jego zdaniem w przypadku serwisów w wersji mobilnej powinniśmy spodziewać się wyniku na poziomie 4-7 proc. - Dużego wzrostu zainteresowania raczej bym się nie spodziewał. Aplikacje mobilne z pewnością ustąpią miejsca wersjom responsywnym - wyjaśnia. >>>

PEŁNY TEKST PRZECZYTASZ W RAPORCIE
"PROJEKTOWANIE STRON WWW"

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: mobile, projektowanie stron www, rwd


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Marcin Kowalski
1. Marcin Kowalski 10.06.2015 / 18:52
Biorąc pod uwagę popuarlność Facebook'a spodziewałbym się raczej spadku. Chyba, że profile w sieciach społecznościowych też się liczą?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.