Płatne blogi? Internauci mówią: Nie

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
Czy w Polsce będziemy płacić za dostęp do blogów?
Czy w Polsce będziemy płacić za dostęp do blogów?

15 grudnia na 6 blogach:  Antyweb, Ak74, Mediafun, Tomasz Topa, Webfun, DailyTech,  pojawiła się informacja, że od tego dnia za dostęp do treści zamieszczonych na stronach trzeba będzie płacić. Do wyboru były dwie opcje – albo 5 zł za tydzień albo 9 zł za miesiąc. Oczywiście, można było również zrezygnować z wchodzenia na stronę.

Akcja, która poruszyła internautów (szczególnie tych, którzy nie doczytali pojawiającej się później informacji, że jest to tylko ankieta i dostęp do blogów pozostaje bezpłatny) miała na celu sprawdzenie, czy użytkownicy sieci są wstanie płacić za dostęp do treści.

- Badanie trwało jeden dzień i jego wyniki dobitnie pokazały (prezentacja powyżej) to co jest oczywiste czyli, że czytelnicy blogów nie są chętni płacić za dostęp do nich. Jest wprawdzie małą grupa (w przypadku mojego bloga 7% i 8% w zależności od opcji cenowej), która potwierdziła chęć płatności – jednak gdyby faktycznie wprowadzić opłaty za treść to jestem pewien, że wynik ten spadłby do 1% - pisze na swoim blogu Grzegorz Marczak.

Pomysłodawca badania jest Michał Samojlik z agencji autentika.pl, który tak wyjaśnia ideę eksperymentu:


Z badania wynika, że średnio 90% internautów nie chce płacić za czytanie informacji zamieszczanych na blogach. W badaniu udział wzięło 10622 osób, przy czym 50 % z nich nie wybrało żadnej z opcji, ale po prostu zamknęło stronę. Akcja, poprzez swój charakter, miała zbadać rzeczywiste reakcje czytelników, a nie tylko ich deklaracje.

- W Polsce (jeśli uznać, że blogi, których autorzy brali udział w akcji można uznać za papierek lakmusowy) z blogowania nie utrzyma się nawet osoba, której blog notuje 70-80 tys. UU miesięcznie – podkreśla Artur Kurasiński i dodaje, że polscy internauci dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich krytykują samą ideę płatnego dostępu i deklaruje, że nigdy nie zapłaci żadnej kwoty, bo “wprowadzanie opłat jak za korzystanie z powietrze – blog ma być darmowy”. Druga  zgadza się na opłaty, ale tylko pod pewnymi konkretnymi względami, jak:  - Brak reklam, profesjonalizacja przekazu i częstotliwość ukazywania się wpisów, szersze spektrum treści i lepszy poziom merytoryczny – czytamy na blogu AK74.

Wszyscy biorący udział w badaniu blogerzy podkreślają, że opłat na swoich blogach nie zamierzają wprowadzać. Ich zdaniem na płatne treści przyjdzie poczekać internautom jeszcze parę lat. 

- Internauci (nie tylko polscy) nie mają świadomości wartości wirtualnych treści. Skoro czegoś fizycznie nie możemy wziąć do ręki lub postawić na półce, to po co za to płacić? Taki sposób myślenia pokutuje w całej sieci. Nie sprzyja to tworzeniu płatnych usług i treści w Internecie – czytamy na DailyTech.

Poniżej zamieszczamy wyniki badania:

 

 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: AK7Antyweb, DailyTech, Mediafu, Tomasz Topa, Webfun, badanie, blogi, opłaty


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (5)
Adam Brzozowski
1. Adam Brzozowski 18.12.2009 / 09:41
Badanie trwało jeden dzień i jego wyniki dobitnie pokazały (prezentacja powyżej) to co jest oczywiste.


Pomysłodawca "badania" może następnym razem wejść do zamarzniętego jeziora aby później ogłosić wynik: "Badanie pokazało to co jest oczywiste - zmarzły mi łydki i dostałem kataru". Wydarzenie nie warte nawet komentarza.
Michał Samojlik
2. Michał Samojlik, 212.76.59.*, 18.12.2009 / 11:55
Nie silimy się na naukowy ton, być może niepotrzebnie pojawiło się słowo "badanie":) Nerwowe reakcje powinny uwzględnić, że była to zabawa, eksperyment. A że było ciekawie i jak zwykle "po polsku" to dla nas oczywiście satysfakcja.
Rafał Krawczyk
3. Rafał Krawczyk 18.12.2009 / 12:42
A moim skromnym zdaniem był to buzz wokół Autentiki, a że bloger łasy na pieniądze, dał się omamić - bit.ly/8YN4S2
Adam Brzozowski
4. Adam Brzozowski 18.12.2009 / 12:58
Prezentacja raportu wygląda bardzo profesjonalnie. Można połączyć zabawę z czymś pożytecznym. Mnie by interesowało co Internauci sądzą o reklamach na blogach. W którymś z tekstów na http://Interaktywnie.com bodajże Kominek oznajmił że miesięcznie z reklam może wyciągnąć 5 tys. zł. Ok, ale skoro żyje z reklam to nie traci wiarygodności w oczach followersów? Warto by ich o to spytać a wyniki będą wartościowe dla blogerów i reklamodawców.
Szymon
5. Szymon, 188.33.164.*, 20.12.2009 / 09:29
Wynik badania bardzo przewidywalny. I teraz pytanie retoryczne - jeśli nie ma być reklam na popularnych blogach + nie mogą one oferować płatnego dostępu, to bloger ma pracować za darmo? :)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.