25.04.2018 / Adtech
 

Czy chatboty wyprą aplikacje mobilne na naszych smartfonach?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. Pexels
fot. Pexels

Na urządzeniu mobilnym przeciętnego użytkownika zainstalowanych jest wiele nieużywanych aplikacji. Z badań przeprowadzonych przez Quantcast wynika, że aż 50% osób pobierających daną aplikację korzysta z niej tylko raz. Natłok sprawia, że coraz częściej ludzie decydują się na usunięcie ich z urządzeń. Popularność natomiast zyskują chatboty, które stają się głównym kanałem komunikacji marki z konsumentem. Dlaczego zaczynają wypierać aplikacje mobilne? Co sprawia, że użytkownicy coraz chętniej z nich korzystają? Na te pytanie odpowiada Andrzej Goleta, Digital Marketing Wizard Adexon.

Natłok informacji

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które dotyczą niemal każdej dziedziny życia. Użytkownicy zmęczeni ich ilością, koniecznością aktualizowania i problemami z pojemnością pamięci na urządzaniach mobilnych, coraz częściej się ich pozbywają. Ponadto, chęć korzystania z aplikacji wiąże się z koniecznością jej ściągnięcia i zainstalowania, niekiedy zarejestrowania i zalogowania w systemie oraz nauką nowego interfejsu. Proces ten sprawia, że użytkownicy, chcąc zaoszczędzić czas, rezygnują z pobierania aplikacji mobilnych. Chcąc uzyskać informacje, dokonać zakupu lub rezerwacji korzystają z botów zainstalowanych na stronach danych firm i marek, które w błyskawiczny sposób, bez konieczności logowania i przemieszczania się na stronie, odpowiadają na ich potrzeby. 

Oszczędność czasu

Wzrostowi popularności chatbotów sprzyja fakt, że działają one znacznie szybciej niż aplikacje mobilne. W dzisiejszych czasach zarówno konsumenci, jak i właściciele firm cenią sobie szybki przepływ informacji, który nie zawsze jest możliwy przy korzystaniu z aplikacji. Boty na stronach ładują się niemal w tym samym momencie, w którym następuje reakcja użytkownika.

Natomiast na uruchomienie aplikacji bądź strony internetowej, często trzeba czekać kilkanaście sekund, a nawet kilka minut. Proces wyszukiwania usługi lub produktu przebiega zdecydowanie szybciej przy wykorzystaniu chatbota, a przy tym jest wygodniejszy i dzięki przejrzystemu interfejsowi, prostszy w użytkowaniu. Czynniki te sprawiają, że zyskuje coraz większą popularność oraz uznanie wśród marketerów i konsumentów.

Messenger a chatbot

Messenger odnotowuje dziennie 1,5 miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie, co czyni go jedną z najpopularniejszych aplikacji. Ponadto, stale się rozwija - ulepsza interfejs, dodaje wiele nowych opcji, w tym tych umożliwiających zakup przedmiotów bezpośrednio za pomocą jednego przycisku, bez konieczności przekierowywania użytkownika na inne strony.

Łączenie chatbota z Messengerem daje komunikatorowi i markom z niego korzystającym znaczącą przewagę nad stroną internetową, na której użytkownik może przerwać zakupy i nigdy do nich nie wrócić. Chatbot jest więc pomostem dla bezpośredniego kontaktu marketera z konsumentem, którego weryfikuje za pomocą Facebooka. Pozwala to na wysyłanie konsumentom spersonalizowanych komunikatów i powiadomień o niedokończonych zakupach.  

Coraz więcej firm zauważa potencjał chatbotów w sprawnej komunikacji z klientem. Szybkość reakcji, spersonalizowanie do potrzeb, zwiększenie sprzedaży czy integracja bota z Messengerem sprawiają, że marki decydują się na ich wykorzystanie, a konsumenci zaczynają korzystać z nich częściej niż z aplikacji mobilnych. Chatboty niewątpliwie stają się najpotężniejszym kanałem komunikacji B2B i B2C. Dzięki nim, wszystko co zawarte jest w licznych aplikacjach mobilnych, zostaje „zebrane” do jednego miejsca, w którym za pomocą chatbota konsument uzyskuje dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.


Andrzej Goleta, Digital Marketing Wizard sieci reklamowej Adexon, zajmuje się wdrążeniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie Digital&Performance Marketingu oraz wykorzystaniem AI w komunikacji internetowej. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: aplikacje mobilne, chatboty, mobilny marketing


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.