5.09.2017 / Felieton - Moje WWW / Adtech
 

Zajmujesz się marketingiem internetowym? Te narzędzia od Google musisz znać

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Angelika Żyżniewska
 
Angelika Żyźniewska, OSOM Studio
Angelika Żyźniewska, OSOM Studio

Trudno nie docenić tego, jak bardzo Google pomaga w pracy marketera, bo oprócz wyszukiwarki oferuje przecież wiele dodatkowych narzędzi, bez których nasze działania byłyby zdecydowanie mniej skuteczne. Jakich z nich warto używać w codziennej pracy i dlaczego? Krótką listę narzędzi, z których korzystam, znajdziesz niżej. 

 

Twoja strona i wyszukiwarka

 

Google Search Console

Jesteś ciekaw, jak Twoja strona radzi sobie w sieci? To narzędzie pozwoli Ci poznać odpowiedź. Google Search Console wyświetla dane na temat skuteczności Twojej strony - jej pozycję w wynikach wyszukiwania, ale też błędy indeksowania. Po skonfigurowaniu połączenia z Twoją stroną dowiesz się, na jakie zapytania wyświetla się Twoja strona oraz które z nich są najbardziej wartościowe. Możesz też sprawdzić, jakie zewnętrzne witryny kierują na Twoją stronę oraz w jakim stopniu jest ona poprawnie zoptymalizowana pod kątem mobile. Żeby obsługiwać to narzędzie i analizować uzyskane dzięki niemu dane nie musisz być programistą. 

63499_1.png

Page Speed Insight

To narzędzie, które raczej zainteresuje programistę, ale warto poznać jego funkcjonalności. Jeśli zastanawiasz się np. dlaczego Twoja strona ma tak wysoki współczynnik odrzuceń, odpowiedź możesz znaleźć właśnie tutaj. Po wpisaniu adresu witryny, narzędzie skanuje ją pod kątem błędów, które wpływają na prędkość strony. A więc jednym z powodów, dla którego userzy opuszczają Twoją witrynę, może być właśnie zbyt długi czas oczekiwania na jej załadowanie. Na szczęście narzędzie pozwoli Ci też wyjść z opresji, sugerując działania, jakie możesz podjąć w ramach optymalizacji. 

63500_2.png

Trendy i monitoring 

 

Trendy Google

Prowadzisz fanpage marki w mediach społecznościowych? Działasz real time? Prowadzisz bloga? Dzięki Trendom Google zawsze znajdziesz temat, który jest na topie wśród Twoich odbiorców. To narzędzie świetnie sprawdzi się bowiem jako źródło inspiracji do tworzenia contentu. Sprawdź, co w trawie piszczy, a następnie wykorzystaj to, tworząc posty w social media czy też wpisy na swojego bloga. Po wpisaniu danej frazy narzędzie sprawdzi dla Ciebie częstotliwość wyszukiwań oraz region, z którego pochodzą - wykorzystaj tę funkcjonalność zarówno, jeśli działasz dla lokalnego biznesu, jak i większej firmy. Opcja porównywa trendów wyszukiwań w czasie przyda się Ci się z kolei przy planowaniu kampanii oraz ich budżetów.

63501_3.png

Google Alerts

Ciągle wpisujesz w wyszukiwarkę tę samą frazę? Śledzisz z zapartym tchem jakiś temat lub podglądasz swoją konkurencję? Skorzystaj z Google Alerts i otrzymuj na swoją skrzynkę wiadomości e-mail z najnowszymi informacjami na interesujący Cię temat. Alerty Google potraktuj jak uszczuplony monitoring sieci - przykładowo, możesz kontrolować wzmianki, które pojawiają się na temat Twojej firmy czy też reakcje odbiorców na porywającą kampanię, która wypłynęła z Twojego biura. 

63502_4.png

Działania reklamowe

 

DoubleClick Digital Marketing

To kompleksowa platforma reklamowa, która pozwoli Ci na zwiększenie efektywności działań reklamowych. To, co może być dla Ciebie najistotniejsze to fakt, że narzędzie otwiera ogromne możliwości, jeśli chodzi o kampanie SEM. Z jego poziomu możesz bowiem zarządzać reklamami w różnych wyszukiwarkach oraz optymalizować kampanie w czasie rzeczywistym. Przewaga nad AdWords tkwi również w oparciu systemu na tagach Floodlight - dzięki nim nie występują opóźnienia w raportowaniu i zawsze masz wgląd w najnowsze dane, co z kolei pozwala na szybsze reagowanie. Narzędzie umożliwia również szereg zaawansowanych funkcji takich jak tworzenie strategii w oparciu o słowa kluczowe czy też rozbudowane kampanie e-commerce. Sama platforma składa się z pomniejszych narzędzi, z których korzystasz na kolejnych etapach tworzenia kampanii, aby przenieść ją na wyższy poziom. 

63503_5.png

Google AdWords

Tego narzędzia chyba nikomu nie trzeba przedstawiać… ale warto wspomnieć, jakie możliwości otwiera przed marketerem. AdWords to zaawansowane narzędzie reklamowe, umożliwiające tworzenie kampanii oraz monitorowanie ich przebiegu. Program dynamicznie się rozwija, oferując coraz to szerszy wybór formatów reklamowych - począwszy od reklam tekstowych, przez display’owe, na reklamach w Gmailu i zakupach kończąc. Dlaczego warto reklamować się z AdWords? Kampanie wyświetlane są w sieci reklamowej Google, obejmującej ponad dwa miliony stron internetowych. Co więcej, aż 90% wszystkich korzystających z sieci użytkowników odwiedza strony należące do sieci reklamowej Google, więc wśród nich na pewno znajdziesz odbiorców swoich przekazów. AdWords oferuje Ci również dostęp do wielu mniejszych narzędzi, które ułatwiają pracę nad kampaniami i pomagają w zwiększaniu ich skuteczności, o których kilka słów znajdziesz poniżej. 

63504_6.png

Planer słów kluczowych

Dzięki niemu zbudujesz kampanię w oparciu o zaproponowane przez Google słowa kluczowe. Narzędzie dostępne jest z poziomu AdWords i pozwala na wyszukiwanie słów kluczowych do Twoich nowych kampanii lub w celu modyfikacji tych istniejących. Planer wybierze dla Ciebie nie tylko najtrafniejsze słowa, ale też zasugeruje grupy reklam i budżet, jaki powinieneś przeznaczyć na przeprowadzenie kampanii. Gdy dobierzesz już najlepsze słowa, sprawdź statystyki - zobacz ile wyświetleń i kliknięć mogą uzyskać Twoje reklamy, a także za jaką stawkę.

63505_7.png

Planer kampanii w sieci reklamowej

To kolejne narzędzie dostępne z poziomu AdWords, które ułatwi Ci zaplanowanie kampanii w sieci reklamowej. Na podstawie strony docelowej czy też Twoich person planer wyszuka dla Ciebie skuteczne propozycje kierowania reklam oraz znajdzie najwłaściwsze miejsca docelowe. Dzięki narzędziu uzyskasz dostęp do statystyk oraz prognoz, dzięki którym sprawdzisz czy wybrane metody rzeczywiście zadziałają oraz zajrzysz w historię kosztów. Planer przyspieszy też Twoją pracę nad wdrażaniem kampanii - możesz zapisać utworzony plan i powrócić do niego w odpowiednim momencie. 

63506_8.png

Google URL Builder

Skorzystaj z tego narzędzia, aby tworzyć URLe do monitorowania swoich kampanii (nie tylko tych, które powstają w ramach narzędzi Google). Wpisując określone wartości, będziesz mógł m.in.: z pełną dokładnością sprawdzić, które z Twoich reklam przynoszą najwięcej konwersji, poznać ilość wejść z określonych rodzajów reklam (np. wideo, statyczna), a także sprawdzić jakość pozyskanego w wyniku kampanii ruchu. Wygenerowany URL musisz tylko wkleić do swoich reklam jako adres docelowy, a następnie sprawdzić w Google Analytics, czy link na pewno działa. 

63507_9.png

Google Tag Manager

To narzędzie pozwoli Ci na skuteczniejsze monitorowanie strony i mierzenie konwersji. Jak? GTM umożliwia Ci aktualizowanie tagów (m.in. AdWords, Analytics, LinkedIn) zamieszczonych na Twojej stronie i to bez konieczności wklejania ich w kod witryny - musi być ona jednak napisana pod kątem Tag Managera. Reguły utworzysz i dodasz bezpośrednio w interfejsie narzędzia i z łatwością opublikujesz tagi na stronie. Co więcej, narzędzie działa na różnych platformach i daje Ci wgląd we wszystkie tagi zamieszczone w witrynie - nawet te niepochodzące od Google - co pozwala np. na szybsze wykrycie błędów. GTM odciąży również Twojego programistę - tagami możesz z powodzeniem zarządzać samodzielnie.

63508_10.png 

Google Analytics

Google Analytics jest narzędziem analitycznym, dzięki któremu będziesz mógł dokładnie monitorować swoją stronę, a przede wszystkim poznać sposoby na jakie korzystają z niej Twoi odbiorcy. Przygodę z Analyticsem należy zacząć od podpięcia w witrynie specjalnego kodu, dzięki któremu będziesz mógł monitorować aktywność userów. Uzyskasz dostęp do interesujących informacji na temat grupy Twojej odbiorców, które możesz wykorzystać w działaniach reklamowych - takie dane, jak platforma z jakiej korzystają userzy, ich lokalizacja oraz zainteresowania pomogą Ci w lepszym dostosowywaniu przekazu i doborze umiejscowienia reklam. Narzędzie pozwala również na mierzenie skuteczności kampanii kierowanych na podpiętą do Analyticsa stronę. Możesz więc sprawdzić, które reklamy - wideo, statyczne -  przynoszą Ci więcej konwersji oraz wartościowego ruchu i dowiedzieć się ile czasu userzy spędzają na stronie trafiając na nią z reklam. 

63509_11.png

Google Data Studio

Każda kampania musi skończyć się dokładnym i obszernym raportem podsumowującym przeprowadzone działania. Właśnie taki arkusz z łatwością stworzysz i udostępnisz swojemu zespołowi oraz klientowi dzięki Google Data Studio. Narzędzie jest zintegrowane m.in. z Google Analytics, AdWords oraz YouTube, dzięki czemu zaoszczędzisz czas na szukaniu i przenoszeniu danych do arkusza. Wystarczy, że wskażesz wybrane konto w momencie tworzenia raportu, a dane zaciągną się automatycznie. Dzięki Data Studio Twoje raporty będą bardziej czytelne i atrakcyjne wizualnie - obok tradycyjnych wykresów narzędzie wygeneruje dla Ciebie mapy pokazujące lokalizacje odbiorców przekazów i dostosuje layout dokumentu. Co więcej, utworzony raport jest interaktywny - przedstawiając go klientowi możesz swobodnie filtrować wyniki i pokazywać rosnące słupki, dzięki możliwości dostosowania okresu analizy danych. 

63510_12.png

Google tworzy narzędzia, które stanowią duże wsparcie dla naszych działań w sieci. Nie  tylko pomagają nam one lepiej zarządzać obsługiwanymi stronami, ale przede wszystkim pozwalają na tworzenie lepszej jakości contentu, również reklamowego, który spotyka się z zainteresowaniem użytkowników, o czym przeczytać możemy w niejednym success story od Google. 


Angelika Żyżniewska, Marketing Specialist w OSOM STUDIO

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.