
Według badań przeprowadzonych przez McKinsey&Company, w ciągu ubiegłych pięciu lat handel internetowy oparty o model subskrypcji rósł w tempie około 100 proc. rocznie.
Trend zwany ekonomią subskrypcji albo gospodarką abonamentową jest aktualnie popularnym sposobem kupowania produktów i usług online - prawie 40 proc. klientów opłacających abonament korzysta z ponad 5 subskrypcji, wydając na nie przeciętnie do 200 złotych miesięcznie. Przeniknął on do wielu branż, w tym tych zajmujących się modą, dostarczaniem informacji, czy prostymi czynnościami dnia codziennego, jak pranie. Według prognoz, do 2020 roku połowa największych przedsiębiorstw na świecie będzie przenosiło większość oferowanych przez siebie usług na abonamentowy model biznesu.
Model subskrypcji znany jest już od dawna, chociaż ograniczał się zaledwie do kilku branż, takich, jak telekomunikacja czy media. W 2012 roku nastąpił jednak prawdziwy przełom tzw. pudełkowych subskrypcji (ang. subscription box), kiedy na rynek wkroczył amerykański Dollar Shave Club oferujący comiesięczne dostarczanie różnych akcesoriów do golenia. W 2016 roku mając ponad 3 miliony subskrybentów Dollar Shave Club został przejęty przez koncern Unilever.
Dwa modele subskrypcji
Obecnie model subskrypcji przeniknął do wielu branż i oferuje między innymi filmy na życzenie (Netflix, Hulu), dostarczanie informacji (New York Times), udostępnianie plików (Dysk Google), dostarczanie posiłków (Hello Fresh, catering dietetyczny), a nawet opanował branżę modową (Stitch Fix). Istnieje kilka rodzajów subskrypcji, ale najczęściej wyróżnia się dwa najpopularniejsze: fixed fee (opłacane z góry stałą kwotą, sprawdza się w przypadku usług VoD, prenumeraty prasowej, streamingu muzyki, itp.) oraz pay-as-you-go (wysokość opłat jest zmienna i zależy od sposobu korzystania z usługi w danym czasie, np. opłaty za dostarczanie mediów, takich jak woda, gaz, itp.).
Według badań przeprowadzonych przez McKinsey&Company w 2018 roku handel internetowy w USA oparty o model subskrypcji wzrósł w ciągu ubiegłych pięciu lat w tempie około 100 proc. rocznie. Model subskrypcji jest niezwykle atrakcyjny dla konsumentów. Wpływ na to mają trzy czynniki, pierwszy to wygoda. Subskrypcja jest prosta i łatwa w użyciu i zwalnia konsumenta z konieczności ciągłego, powtarzalnego podejmowania decyzji. Kolejną przyczyną wzrostu gospodarki abonentowej jest tzw. członkostwo w klubie. Przykładem na to są użytkownicy Adobe Creative Cloud, którzy nie tylko posiadają dostęp do najwyższej klasy oprogramowania, ale także są częścią pewnej społeczności, w ramach której mogą dzielić się swoimi doświadczeniami oraz brać udział w różnych konkursach. Trzeci wyznacznik to cena - za niewielką opłatą użytkownicy otrzymują dostęp do potężnych zasobów informacji, kultury i rozrywki.
Trendy przyszłości
Statystyki potwierdzają szybki wzrost gospodarki subskrypcyjnej. International Data Corporation przewiduje, że w 2020 roku 50 proc. największych przedsiębiorstw na świecie będzie przenosiło większość oferowanych przez siebie usług na abonamentowy model biznesu, oczywiście w zależności od ich zdolności do tworzenia ulepszonych cyfrowo produktów. Przykładem jest firma HPE, która podczas dorocznej konferencji w Las Vegas ogłosiła, że do 2022 roku wszystkie ich produkty będą sprzedawane w modelu „as a service” - oprogramowanie jako usługa.
Globalna firma doradcza Deloitte w ubiegłorocznym raporcie nt. trendów „Global TMT Predictions 2018” zwróciła uwagę, na to, że smartfon stał się najpotężniejszym narzędziem w świecie technologii. Wszystko mamy w zasięgu ręki, od ciągłego kontaktu ze znajomymi, przez zakupy internetowe i muzykę czy filmy. Według analityków Deloitte, do końca 2020 roku połowa dorosłych osób w krajach rozwiniętych będzie posiadać co najmniej cztery subskrypcje mediów.
Popularność subskrypcji największa w Skandynawii
W przypadku rynku europejskiego usługi abonamentowe cieszą się największą popularnością w krajach skandynawskich, skąd pochodzi np. Spotify. Polacy pod względem adopcji nowych technologii są społeczeństwem otwartym i nowoczesnym, co można zauważyć chociażby w statystykach dotyczących popularności e-commerce, czy tego, jak korzystają z usług bankowych (np. popularyzacja płatności bezgotówkowych). Z uwagi na to, że trend gospodarki subskrypcyjnej dotarł już nad Wisłę, stawia to przed firmami nowe wyzwania - konieczność zmiany produktów w usługi, wprowadzenia nowych technologii i ułatwionych metod płatności.
Codzienne czynności w modelu subskrypcyjnym
Obecnie model subskrypcyjny pojawia się niemal w każdej gałęzi gospodarki. Poza oprogramowaniem komputerowym, można już korzystać z usług użyteczności publicznej, opieki zdrowotnej, edukacji, a nawet rolnictwa. W Polsce, poza tym, że korzystamy z tradycyjnych usług, takich jak ubezpieczenia, filmy na życzenie, sport i fitness oraz transport, coraz częściej ułatwiamy sobie również codzienne obowiązki.
W ramach modelu usług subskrypcyjnych, możemy już skorzystać z usług pralni (np. Pralania 4.0) lub usług fryzjersko-kosmetycznych. Po wykupieniu miesięcznej subskrypcji użytkownik może zamówić pranie swoich rzeczy za pośrednictwem aplikacji, strony internetowej lub na miejscu w pralni. Usługa działa w bardzo podobny sposób, co Uber, Netflix czy Spotify.
- Wraz z rozwojem gospodarki opartej na subskrypcji nastąpiły zmiany w wielu branżach. Ludzie z pokolenia Millenialsów chcą zyskać czas na zajęcia rekreacyjne, czy pielęgnację urody. Usługi takie jak pranie, transport, czy opieka zdrowotna są dosłownie w zasięgu ręki, dzięki czemu mamy dostęp do wszystkiego, czego w danym momencie potrzebujemy. -uważa Eloi Gómez, założyciel firmy Jeff oferującej pralnię 4.0.
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»