Internauci boją się witryn. Prawie wszystkich

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. SXC.hu/flaivoloka/CC
fot. SXC.hu/flaivoloka/CC

Niemiecka firma Avira zapytała użytkowników internetu na całym świecie, co ich zdaniem stwarza największe niebezpieczeństwo w sieci. Wyniki są dość zaskakujące: co trzeci internauta obawia się, że wszystkie strony www są niebezpieczne. Najmniej internautów obawia się dużych portali informacyjnych, a ich bezpieczeństwo tłumaczą tym, że są popularne.

Co piąty internauta uważa, że najwięcej wirusów znajduje się na stronach pornograficznych, z kolei 27 procent obawia się serwisów z nielegalnym oprogramowaniem. Prawie co ósmy twierdzi, że niebezpieczne dla komputera są wszelkiej maści gry przeglądarkowe.
Wyniki badań skomentował ekspert Aviry. Jego zdaniem, tak spory wynik obaw przed zagrożeniem, świadczy o wysokiej świadomości internautów w temacie bezpieczeństwa.

źródło: Avira

Konsumenci coraz bardziej świadomie odbierają zagrożenia płynące z internetu i zdają sobie sprawę, na co mogą być narażeni przeglądać niektóre strony - mówi Sorin Mustaca z Avira GmbH.

Niepokój internautów jest uzasadniony. Ostatnia "ciasteczkowa" afera w USA mogła wzmocnić obawy. Dane internautów na temat płci, wieku czy miejsca zamieszkania mogły trafić w niepowołane ręce, a wszystko przez feralny plik cookie, który śledził aktywność użytkowników sieci.


Pobierz bezpłatnie raport
Bezpieczeństwo w internecie

Również serwisy społecznościowe są polem do popisu dla cyberprzestępców, którzy bazują na naiwności internautów. Wśród coraz bardziej popularnych ataków clickjacking można wyróżnić między innymi "101 hottest woman in the world" na Facebooku. Użytkownik po kliknięciu "Lubię to" trafiał na zainfekowaną witrynę, a jego profil w serwisie automatycznie aktualizował się o nowy wpis, zachęcający do kliknięcia również jego znajomych.

Ponadto, mimo świadomości zagrożeń, wielu internautów nie aktualizuje przeglądarek, pozostawiając cyberprzestępcom "dziury" wprost do swoich komputerów.

Drugą, najczęściej wykorzystywaną podatnością była luka w jednej z przeglądarek internetowych, którą - co ciekawe - wykryto już w 2004 roku! Internetowi przestępcy nadal atakowali starą „dziurę”, wykorzystując fakt, że nie wszyscy użytkownicy instalują wszystkie poprawki ochronne - wyjasnił Maciej Iwanicki, Senior Presales Consultant firmy Symantec Polska w raporcie na temat bezpieczeństwa w sieci.

Użytkownicy bardzo często nie zwracają również uwagi na hasła i wymyślają zbyt proste do odgadnięcia kombinacje. W lutym laboratorium AcraBit informowało o wynikach analizy haseł do kont Hotmail.com i YouRock.com, które „wyciekły” do internetu. Wśród 32 milionów haseł najpopularniejszym było… 123456, na które zdecydowało się 300 tysięcy użytkowników. Nie mniej popularne były równie proste do złamania kombinacje „qwerty” i „password”.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (2)
pajac
1. pajac, 77.255.60.*, 02.09.2010 / 21:58
Zwisa mi to czy mi hasło wycieknie! Nie mam nic cennego!

http://www.demotmaker.com/obrazki/77.255.60.185-2010.09.02.21.11.32.jpg
Adam Stercz
2. Adam Stercz 04.09.2010 / 22:34
jeśli ma się głowę na karku i trochę wiedzy to nie trzeba się niczego bać. Wystarczy dbać o swoją prywatność.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 • Skrajności Wypaczają Rzeczywistość
  MLM a piramida finansowa
  Moim zdaniem MLM to ukryta piramida. Wykupując tzw. " pakiet startowy "...
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.