iPada ani laptopów dla uczniów póki co nie będzie, jednak Komorowski deklaruje, że postara się wywrzeć wpływ na rząd i zniwelować wykluczenie cyfrowe.
Podczas debaty z Bronisławem Komorowskim, blogerzy (Maciej Budzich, Jacek Gadzinowski, Artur Kurasiński i Paweł Wimmer) poruszali tematy związane z siecią. Na początku pod lupę trafił hazard internetowy i tak zwana cenzura sieci.
W Polsce istnieje odpowiedzialność za słowa i czyny, także te internetowe. Przepisy, które obowiązują w kraju nie były owszem tworzone z myślą o internecie, jednak powinny być przestrzegane w każdej przestrzeni – mówił Komorowski.
Co jednak z mechanizmami, które wiadomo, że nie będą skuteczne i uderzą w uczciwych internautów? Maciej Budzich podał przykład ustawy hazardowej. Bloger, czy też firma działająca w branży internetowej, nie może zorganizować konkursu z losowaniem nagród. Budzich podkreślił, że rolą prezydenta jest hamowanie takich absurdów.
Było spotkanie premiera Tuska w tej sprawie, ale nie wiem jakie były ustalenia ze środowiskami zainteresowanymi. To chyba kwestia odróżnienia hazardu od na przykład gry komputerowej. Ale tu właśnie chodzi o rozmowę i zdefiniowanie, gdzie istnieje zagrożenie, a gdzie tylko zabawa – mówił marszałek. – Rolą prezydenta jest wyważanie, między tymi, którzy chcą traktować gry tylko jako zabawę, a osobami, które mogą się w tym dopatrzeć ukrytego hazardu.
Co ciekawe, Komorowski stwierdził również, że chciałby – jako prezydent – powołać pełnomocnika do spraw społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych. W ramach tematu o przejawach wolności stwierdził, że NGO to bardzo ważny element zarówno społeczeństwa, jak i przestrzeni cyfrowej.
Artur Kurasiński pytał natomiast o kwestię wykluczenia cyfrowego. W Polsce wciąż wiele osób albo nie ma technicznej możliwości, albo wystarczająco dużo pieniędzy, by móc korzystać swobodnie z internetu. Jak je zniwelować?
Prezydent może oczekiwać od rządu, by ten podjął konkretne działania w tym obszarze, sam nie ma możliwości działania. Są przygotowane odpowiednie regulacje ustawowe, które mają zwiększyć obszary w Polsce z dostępem do internetu – stwierdził Komorowski. – Jako prezydent na pewno bym na tę sprawę naciskał. Są dwa obszary wykluczenia, ludzi starszych i obszar wsi. Niewątpliwie na tych dwóch obszarach trzeba skoncentrować działania rządowe.
Zobacz wideo z debaty blogerów z Bronisławem Komorowskim:
Blogerzy nawiązali również do wypowiedzi Waldemara Pawlaka, który stwierdził, że każdy uczeń powinien mieć iPada, zamiast podręczników. Paweł Wimmer wyliczył, że koszt wyposażenia jednego rocznika, czyli około 350 tysięcy uczniów, wynosi około 100 milionów dolarów. Czy Komorowski wsparłby tego rodzaju inicjatywę, która uwalnia uczniów od ciężaru tornistra, dając w zamiast technologiczny gadżet?
Rolą wicepremiera jest mierzyć siły na zamiary, czyli deklarować takie rozwiązania, które są w zasięgu możliwości finansowych państwa. W końcu jest wicepremierem… Jeśli wicepremier w ten sposób stawia sprawę, to chętnie mu w tym pomogę – powiedział marszałek. – Wiem jednak, że był też pomysł wyposażenia uczniów w laptopy, co jest jednak kosztowne. Ze względu na ograniczenia budżetowe te plany są odsunięte w daleką przyszłość.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<br /> @ Krystian Włodarczyk <br /> \"Już wyjaśniam. Internauci to faktycznie niejednorodna grupa ludzi, ale jeśli chodzi o preferencje wyborcze, spora część użytkowników Internetu, swe decyzje, przesłanki oraz działania buduje bardzo świadomie, a to już pozwala tą grupę zawęzić do elektoratu twardego. Wyrazem tego jest np. poparcie dla JKM\"<br /> Chyba żartujesz. Ci \"internauci\" popierający JKM to grupa trolli spamująca na forach, na serwisach wyborczych, pisząca skrypty umożliwiające wielokrotne głosowanie w sondażach, grupa raczej napalonych studentów niż osób z wykształceniem i pozycją, raczej z prywatnych kiepskich uczelni niż z państwowych uniwersytetów, raczej nieoczytanych i dających się nabierać na utopijne pomysły w stylu \"sprywatyzujmy mosty\" niż czytających Friedmana. Grupa irytujących natrętów, którzy zajmują się właśnie trollowaniem, wklejaniem linków na cudze strony, pisaniem skryptów przez co sprawiają wrażenie, że jest ich wielu. Grupa ludzi notorycznie łamiących regulaminy forów, przez co sprawiających problemy administratorom i właścicielom serwisów.
<blockquote>Już wyjaśniam. Internauci to faktycznie niejednorodna grupa ludzi, ale jeśli chodzi o preferencje wyborcze, spora część użytkowników Internetu, swe decyzje, przesłanki oraz działania buduje bardzo świadomie, a to już pozwala tą grupę zawęzić do elektoratu twardego</blockquote><br /> <br /> Prosze o zrodlo badan, w ktorych stwierdzone jest ze \"spora czesc uzytkownikow Internetu, swe decyzje, przesłanki oraz działania buduje bardzo świadomie\".<br /> Inaczej jest to tekst wyssany z palca...
<a href=\"http://www.youtube.com/masurianlakedistrict#p/u/6/2jBcHl0VuMI\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.youtube.com/masurianlakedistrict#p/u/6/2jBcHl0VuMI</a>
@Krystian<br /> Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie wysokie poparcie dla kandydata, który...<br /> - reprezentuje spojrzenie na gospodarkę opierające się na teoriach ekonomicznych w stylu tych z XIX wieku<br /> - jest homofobem<br /> - jest seksistą (w rozumieniu dyskryminacji ze względu na płeć)<br /> - sypie na lewo i prawo populistycznymi hasłami<br /> - marzy o powrocie monarchii, która zostanie wprowadzona w drodze zbrojnego przewrotu<br /> ...nie świadczy dobrze o internautach i nie potwierdza tezy o ich rzekomej większej świadomości i wolności od wpływów.
\"Będę naciskał rząd na rozwój internetu\" Tylko po co? Jest masa rzeczy które trzeba ogarnąć a ostatnią z nich jest internet. Niech zbudują prawdziwe drogi i kolej na miarę naszych czasów, nie wspominając o służbie zdrowia która cały czas kuleje. Jak zawsze nie ma kandydatów na których można by oddać głos, znowu trzeba wybrać mniejsze zło. Z drugiej strony w Polsce prezydent to figurant który ma coś do powiedzenia tylko w czasie kampanii.<br /> <br /> @ Krystian<br /> Janusza Korwina-Mikke = lamus, rasista, hipokryta. Mógłby już wyluzować, bo nadaje się tylko do kabaretu.
Już wyjaśniam. Internauci to faktycznie niejednorodna grupa ludzi, ale jeśli chodzi o preferencje wyborcze, spora część użytkowników Internetu, swe decyzje, przesłanki oraz działania buduje bardzo świadomie, a to już pozwala tą grupę zawęzić do elektoratu twardego. Wyrazem tego jest np. poparcie dla JKM. To nazywam niezależną opinią wyborczą, ponieważ kandydat WiP praktycznie wcale nie pokazuje się w mediach tradycyjnych, sondaże dają mu blisko 1% poparcia, a w Sieci praktycznie wrze od jego obecności i od komentarzy z głosami poparcia. Jego wybór traktuję również, jako odporność na mainstreamowy przekaz o charakterze PRowym i marketingowym.<br /> <br /> To co napisałem o Internecie należałoby traktować jako wstęp do reszty mojej wypowiedzi, którą mam nadzieję - uściśliłem, wg. akcentowanej mocno przez Ciebie logiki (vide pewnej metody dochodzenia do niepewnych wniosków).<br /> <br /> ps. Ja nie powiedziałem, że chciałbyś ich tak nazwać - stwierdziłem, że ja ich tak bym nie nazwał. Tak ująłem to zdanie, ponieważ Twoja wypowiedź miała negatywny wydźwięk.
@ Krystian<br /> To sformułowanie nic nie pokazuje, bo \"internauci\" to zbyt ogólna kategoria. Tak niekonkretnymi przesłankami można dochodzić najwyżej do równie niekonkretnych wniosków, wypełnionych frazami \"tendencja jest taka, że\" czy \"internauci wybierają raczej kandydatów X niż Y\". <br /> <br /> Jeśli dobrze rozumiem, uważasz, że skoro (1) \"internauci wybierają Korwina\", to znaczy, że (2) internet jest \"jedynym wolnym medium\" i \"pierwszym głosem społeczeństwa obywatelskiego\". Ja nie widzę związku, a ciężar dowodu spoczywa na formułującym tezę. Nadstawiam ucha. <br /> <br /> Podobnie proszę o wyjaśnienie związku między (2) czyli \"internet jedynym wolnym medium\" i (3) \"uczestnicy nie są podatni na działania PR. <br /> <br /> Jaka część mojej wypowiedzi doprowadziła Cię do wniosku, że chciałbym nazywać \"idiotami\" ludzi, którzy mają własne zdanie?
przebrała się miarka, głosuję na Jarka<br /> <br /> <br /> a Bronek WAŁ Komorowski nim coś zrobi to będzie musiał spróbować wywrzeć wpływ na swój komputer żeby zadziałał, bo jeśli nawet ma jakiś komputer w swoim zasięgu to nawet go włączyć nie potrafi
To sformułowanie pokazuje, że Internet jako jedyne medium gwarantuje wolny i nieskrępowany przepływ myśli i idei. Jest pierwszym głosem społeczeństwa obywatelskiego, przez co uczestnicy komunikacji nie są podatni na działania PR, jak i przekaz marketingu politycznego dostępnego w mediach tradycyjnych, a co warunkuje kształtowanie się niezależnych opinii wyborczych.<br /> <br /> Nie nazwałbym idiotami ludzi, którzy mają własne zdanie. Nie nazwałbym nawet tych, co idą głosować na podstawie wyników sondaży i pod wpływem konformizmu informacyjnego. Niestety tych drugich w Internecie również jest całkiem sporo. No ale cóż, zalążek generacji Y dopiero się rozwija.
To sformułowanie jest równie trafne jak \"idioci i tak popierają Janusza Korwina-Mikke\".
A internauci i tak popierają Janusza Korwina - Mikke...