25.02.2015 / Portale / Biznes
 

SEM motorem napędowym reklamy w polskiej sieci?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© alexskopje
© alexskopje
Ponad 900 milionów złotych - nawet tyle według wstępnych szacunków IAB Polska mogły wynieść wydatki na reklamę SEM w 2014 roku. To oznacza, że udział marketingu w wyszukiwarkach w wydatkach na reklamę on-line w ciągu kilku lat stanowić będzie blisko połowę całych działań reklamowych w sieci. Jaki był ubiegły rok dla branży? Kto rządzi na rynku reklamy efektywnościowej? Interaktywnie.com tłumaczy, jaki potencjał dla firm ma marketing w wyszukiwarkach.

Jeszcze w 2009 roku wydatki na marketing w wyszukiwarkach wynosiły 357 milionów złotych. To oznacza, że w ciągu zaledwie pięciu lat rynek urósł ponad 2,5-krotnie. Według badania IAB Polska/PwC Adex wydatki na SEM w Polsce w 2013 roku wyniosły około 860 mln zł i wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o 10,2 proc., osiągając 35-procentowy udział w wydatkach na reklamę on-line.

Ubiegły rok był również okresem wzrostu - tylko w pierwszym półroczu 2014 marketerzy przeznaczyli na SEM 462 miliony złotych. Jeżeli podobna tendencja utrzymała się w kolejnych sześciu miesiącach, to roczne wydatki na reklamę w wyszukiwarkach zdecydowanie przekroczyły 900 milionów złotych. To oznacza, że w Polsce SEM stanowi drugi pod względem wartości wydatków format reklamy cyfrowej. Liderem - nieustannie - jest reklama display.

 

Co przekonało firmy i marketerów do takich wydatków? Największą zaletą marketingu efektywnościowego jest dokładna możliwość wyliczenia zwrotu z inwestycji reklamowej. Budżety na SEM w ostatnich latach rosły, gdyż firmy - dbając o każdą wydaną na reklamę złotówkę - chciały płacić wyłącznie za kanały marketingowe, które dają wymierne i łatwe do zmierzenia efekty.

 

* wartość szacowana na podstawie dotychczasowych wyników za 1 półrocze
Źródło: Na podstawie IAB Polska/PwC AdEx

Jak to działa? SEM umożliwia znaczne obniżenie kosztów prowadzonej kampanii, przede wszystkim dzięki optymalizacji działań i dostosowaniu treści i miejsca przekazów reklamowych do poszczególnych grup użytkowników.

Znaczenie SEM nie powinno dziwić z jeszcze jednego powodu. Internetowa wyszukiwarka stała się podstawowym narzędziem do poruszania się w sieci i szukania interesujących dla użytkowników treści. Według badania netTrack MillwardBrown już dwie trzecie Polaków ma stały dostęp do internetu. To właśnie przez nich marketing w wyszukiwarkach stał się dla wszystkich firm strategiczną koniecznością.

- W dobie powszechnego dostępu do internetu oraz stale zwiększającej się mobilności użytkowników naturalnym jest, iż reklamodawcy chętniej inwestują w kanały online - tłumaczy Łukasz Dębiec, SEM Creative Leader w Cube Group.

W końcu to głównie wysoka pozycja strony w wynikach wyszukiwania - lub wykupienie linku sponsorowanego - zapewnia poprawę widoczności oferty. To szybko przekłada się na dodatkowy ruch, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie sprzedaży.

Wraz z ożywieniem na rynku i wzrostem znaczenia działań SEM i SEO, wymagania wobec tej formy reklamy efektywnościowej są coraz większe. Jakie wyzwania stoją dziś przed marketerami? O tym przeczytasz w raporcie >>>

Kliknij i pobierz pełny raport Interaktywnie.com "Marketing w wyszukiwarkach"

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.