Często jednak brakuje im zaangażowania, by z niego skorzystać.
Przedstawiciele sieci afiliacyjnych narzekają przede wszystkim na brak wystarczającego zaangażowania ze strony wydawców. Wielu z nich ogranicza się do powieszenia bannerów na swojej stronie i na tym koniec. Dlatego w ocenach dominują trójki, jest sporo dwójek, ale nie tylko.
- Część wydawców bardzo umiejętnie wykorzystuje możliwości, jakie dają sieci afiliacyjne. Z reguły są to wydawcy prowadzący zaawansowane serwisy, którzy posiadają zaplecze technologiczne oraz zasoby ludzkie oddelegowane do współpracy z sieciami - mówi Ewa Dudek, CEO WebePartners.
Zauważa również, że rosną umiejętności korzystania z narzędzi afiliacyjnych także wśród mniejszych wydawców. - Jeśli mają dostęp do atrakcyjnych reklamodawców i intuicyjnych narzędzi, umiejętnie generują przychody, które wraz z rozwojem ich serwisów przynoszą im coraz większe zyski - dodaje Ewa Dudek.
Wykorzystanie przez wydawców możliwości, jakie dają sieci afiliacyjne:
Ocenia: 3 (w skali od 1 do 5)
- Edukacja wydawców powinna być jednym z głównych zadań sieci. Wciąż bowiem mało jest właścicieli witryn, którzy wiedzą, w jaki sposób mogą efektywnie wykorzystywać dostępne narzędzia - uważa natomiast Sylwia Chmielewska, Head of Performance Marketing & Mobile w ValueMedia. - Trzeba nie tylko dawać możliwości, ale pokazywać praktyczne zastosowanie oraz wynikające z tego korzyści - mówi i dodaje, że tylko połączenie zarówno wiedzy sieci afiliacyjnej jak i wydawcy daje realną szansę zwiększenia skuteczności działań.
Oczywiście wszystko zależy od konkretnego wydawcy i nie można generalizować. Są świadomi, którzy szczegółowo analizują działania i próbują optymalizować osiągane wyniki, ale - jak mówi Mateusz Bembenek, Performance Marketing Manager w leadAff - nie brakuje takich, którzy podpinają link tekstowy i dalszy bieg kampanii ich już mniej interesuje. Liczy się dla nich tylko saldo konta na koniec miesiąca. - Generalnie, jest tu jeszcze duży obszar do rozwoju - podsumowuje.
Piotr Zabuła z SalesMedia uważa, że nasz rynek jest minimum kilka lat za takimi potęgami jak USA czy Zjednoczone Królestwo.
- Tam wydawcy nie ograniczają się tylko do podstawowych form promocji. Po zapoznaniu się z zasadami programu i otrzymaniu linku afiliacyjnego przedsiębiorczy wydawcy mogą korzystać z multum możliwości współpracy, mogą puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na kreatywność - twierdzi. - W ostatnich latach powoli widzę poprawę u nas, więc w przyszłość patrzyłbym optymistycznie.
Na inny problem zwraca uwagę Ilona Węgrzycka, Country Manager Poland w Kwanko. Większość wydawców jest zarejestrowana jednocześnie w różnych sieciach afiliacyjnych.
- Konkurencja jest zatem duża, a co za tym idzie niejednokrotnie sieć chcąc pozyskać do działań konkretnego wydawcę zmuszona jest do licytacji stawek wynagrodzenia z siecią konkurencyjną, co w późniejszym czasie może mieć przełożenie na jakość i natężenie działań prowadzonych dla konkretnego klienta. Inaczej wygląda współpraca z wydawcami międzynarodowymi, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia ze współpracą na wyłączność. Wtedy potencjał wydawcy jest wykorzystywany w pełni, ponieważ można z wyprzedzeniem zaplanować działania, jakie sieć będzie prowadziła z danym wydawcą w konkretnym okresie - mówi Ilona Węgrzycka.
Znacznie bardziej surowi są pozostali eksperci. Na przykład Marcin Michalski z NetSales mówi wprost, że grupa wydawców na polskim rynku, którzy w pełni wykorzystują możliwości marketingu afiliacyjnego, jest znikoma.
- Poza specjalistycznymi wydawcami i nielicznymi blogerami, którzy odkryli, jak dużo można zarobić w tym modelu, nie ma wielu przykładów. Najgorzej na tym polu jest w przypadku dużych wydawców, dla których afiliacja to głównie display, linki tekstowe, a nie wykorzystują oni np. potencjału content marketingu - twierdzi Michalski i dodaje, że ten temat dopiero powoli zaczyna nabierać tempa.
Cały tekst przeczytasz w raporcie Interaktywnie.comj?
Pobierz bezpłatnie.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»