Co zachwyci marketerów w 2015 roku? Specjalnie dla Interaktywnie.com prognozują eksperci.
Elektroodzież, zautomatyzowany zakup reklam online, wideo w e-mail marketingu, a może mobile payments? Praktycznie każda z wymienionych sfer działalności interaktywnej ma szanse odegrać znaczącą rolę w tym roku. Jakie trendy będą dominować? W tej kwestii przedstawiciele branży nie są jednomyślni, ale pewne jest, że marketerzy coraz uważniej będą przyglądać się m.in. możliwościom, które dają wearables.
W 2015 roku w naturalny sposób powinien rosnąć mobile - nie ze względu na znalezienie magicznej formuły, czy nowych narzędzi, ale dlatego że coraz więcej ludzi konsumuje internet przez urządzenia przenośne. Branża interaktywna zostanie więc zdominowana przez rozwój kolejnych mobilnych rozwiązań i doskonalenie obecnych.
- Na poziomie gadżetów - wszyscy będą myśleli co można zrobić z tzw. wearables i jak je wykorzystać w kampaniach - mówi Olgierd Cygan, CEO/managing partner w agencji Digital One. Podobne zdanie wyraża Artur Karczykowski, prezes The Digitals. Ubieralna elektronika albo galanteria elektroniczna (bo i tak bywają określane wearables), według niego zadebiutuje na dobre, stanie się powszechna i zaoferuje wiele nowych i praktycznych rozwiązań, wykraczających poza płatności, liczenie kroków, czy mierzenie tętna. - Znacznie zmieni to sposób, w jaki się komunikujemy i umożliwi narodziny w-commerce - uważa prezes The Digitals.
To jednak tylko jedna z nowych możliwości oferowanych w kanale mobilnym. Artur Karczykowski wymienia kolejną - mobile-first marketing.
- Według Michaela Philpota z Ovum w 2015 roku ponad miliard osób (28 proc. światowej populacji internautów) będzie używało telefonu, jako jedynego urządzenia do przeglądania internetu. Responsive web design już nie wystarczy - teraz musimy tworzyć treści, kampanie i rozwiązania dedykowane urządzeniom mobilnym i dostosowywać je następnie do komputerów - przekonuje Karczykowski i zaznacza, że na tym nie koniec.
- Wiele wydarzy się w dziedzinie mobile wideo, mobile payments, oraz nadal niedocenianym m-commerce. W 2015 zobaczymy wiele ciekawych rozwiązań, wykorzystujących jedynie przeglądarkę mobilną. Jestem pewien, że w 2016 roku, będę w tym miejscu pisał o mobile-only marketingu.
Większość ekspertów nie wątpi, że ekran mobilny stanie się pierwszym i najczęstszym ekranem, na którym konsumenci będą wyświetlali większość informacji. Reklamodawcom daje to szansę dotarcia z przekazem w konkretnym miejscu i czasie.
- Rozwój mobile wymusi dostosowanie komunikatów do specyfiki urządzeń przenośnych, tak by wiadomość była czytelna i przede wszystkim spersonalizowana. Zaprojektowanie jednego layoutu i wykorzystanie html5 pozwoli dostosować format i układ maila do ekranu smartfona, tabletu - zatem rozwój kanału mobilnego będzie miał wprost przełożenie na rozwój usług e-mail marketingowych. Szacuję, że w tym roku nastąpi wzrost wysyłek responsywnych mailingów o nawet 25 proc. - komentuje Paweł Lesiak, head of e-mail marketing ze spółki LeadR.
Ogromne znaczenie będzie miał również pomiar skuteczności prowadzonych działań, uwarunkowany wielokanałowością oraz osiąganie jak najwyższego współczynnika ROI. - Stąd coraz popularniejszy będzie remarketing, szczególnie w obszarze e-commerce. Ciągły wzrost liczby zakupów dokonywanych w internecie nie oznacza bowiem, że użytkownicy przestaną porzucać koszyk - zaznacza Paweł Lesiak.
Mobile to wszakże trend rozwijający się już od dłuższego czasu. - W końcu możemy mówić, że nadeszła ta od kilku lat zapowiadana era. Coraz więcej użytkowników ogląda strony www z urządzeń mobilnych - wdrażanie nowych serwisów w oparciu o RWD stało się już praktycznie wymogiem i to już raczej się nie zmieni. W zasadzie to nie jest już trend, tylko standard dla wszystkich obecnych online - uważa Bartłomiej Pawluk, prezes agencji Zjednoczenie.
Są jednak i takie głosy, które wcale nie wieszczą mobile palmy pierwszeństwa na internetowym rynku.
- Wbrew powszechnej opinii, rok 2015 nie będzie rokiem mobile. Chociaż kanał ten rośnie w bardzo szybkim tempie - według danych z raportu IAB AdEX 2014 H1, odnotował 28 proc. wzrostu wydatków w I półroczu 2014 r. - to cały czas jego udział w wydatkach online będzie znikomy. Zaobserwujemy też, że w tym roku drastycznie spadnie udział kampanii wizerunkowych i brandingowych na rzecz tych rozliczanych efektywnościowo - twierdzi Kamil Borkowski, head of internet consulting z Marketing Wizards.
Trend ten został zapoczątkowany już w 2014 roku, a teraz przybierze na sile. Warto też zwrócić uwagę na coraz większe możliwości technologiczne, wynikające z rozwoju zaawansowanych systemów bidding'owych (np. licznych platform RTB), które są powszechne w Europie Zachodniej, ale cały czas rzadko wykorzystywane w Polsce.
- To one sprawią, iż oligopol wielkich portali zacznie stopniowo słabnąć, a zakup mediów zostanie zautomatyzowany - przewiduje Kamil Borkowski. Trend ten widoczny będzie zwłaszcza w kolejnych latach. Dzięki temu nasz rynek nadrobi zaległości w stosunku do Zachodu.
- Dużym wyzwaniem w tym roku będzie również efektywnościowe wykorzystanie formatu wideo, które wedle danych IAB AdEX 2014 H1, miało 27 proc. wzrostu wydatków w I półroczu ubiegłego roku. Kanał ten powinien wzrosnąć, zwłaszcza gdy pojawi się technologia umożliwiająca rzetelną atrybucję konwersji, które on generuje - dodaje Borkowski.
Content marketing zwiększy znaczenie?
Branża interaktywna jest z jednej strony bardzo dynamiczna, z drugiej - wiele koncepcji i zjawisk powstało lata temu. Zaczynają nabierać znaczenia dopiero, gdy osiągają tzw. masę krytyczną. - Innymi słowy wszystkie nowe trendy jak joy of missing out, internet of things, czy big data marketing, to pojęcia które już funkcjonują, rozwijają się, ale na ich dominację jeszcze przyjdzie nam poczekać - przewiduje Bartłomiej Pawluk.
- Content marketing, z dużym naciskiem na treści wideo, wydaje mi się aktualnie najsilniejszym trendem, który obserwuję i zakładam, że w 2015 będzie nadal się rozwijał. To pojęcie jest już oczywiście bardzo stare, ale ostatnio nabiera znaczenia. Internet jako bardzo powszechne medium wyrównuje szanse w dostępie do różnych narzędzi, trików i sztuczek. W rezultacie one już nie dają markom realnej przewagi - bo wszyscy z nich korzystają - a to co się liczy, to w ostatecznym rozrachunku właśnie jakościowa treść, czyli to co marka opowiada konsumentom - podkreśla prezes Zjednoczenia.
- Czy będzie to kolejny rok wideo w sieci, mobile, contentu? Nie zastanawiam się już nad tym. Te zjawiska są od dawna obecne w naszej codziennej, agencyjnej praktyce i są już całkiem dojrzałe - uzupełnia Michał Siejak, dyrektor zarządzający NuOrder (6ix WoMM & Social Media i E_misja Interactive 360).
Zakłada on, że przenoszenie budżetów z telewizji do internetu stanie się silnym trendem, jeśli nie w 2015 roku, to w najbliższej przyszłości. Zwłaszcza tam, gdzie grupa docelowa jest rozproszona, jej pojedynczy przedstawiciel ma wysoką wartość, a proces zakupowy wymaga wieloetapowej komunikacji.
- Internet daje o wiele dokładniejsze narzędzia kontroli, w dodatku pozwala w wielu przypadkach zamykać cały proces komunikacji sprzedażą - zaznacza Michał Siejak.
Pełny tekst przeczytasz w raporcie Interaktywnie.cm.
Kliknij i pobierz.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»