Na przełomie września i października zapytaliśmy 1311 internautów, odwiedzających portale Grupy Money.pl o to, z jakimi rozwiązaniami tak zwanego cloud computingu mają do czynienia na co dzień, gdy korzystają z nich w celach prywatnych lub zawodowych. Użytkowników poprosiliśmy też o ocenę niezawodności poszczególnych usług i programów oraz o określenie poczucia bezpieczeństwa.
POBIERZ CAŁY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: INTERNET SOFTWARE HOUSE
Na przełomie września i października zapytaliśmy 1311 internautów, odwiedzających portale Grupy Money.pl o to, z jakimi rozwiązaniami tak zwanego cloud computingu mają do czynienia na co dzień, gdy korzystają z nich w celach prywatnych lub zawodowych. Użytkowników poprosiliśmy też o ocenę niezawodności poszczególnych usług i programów oraz o określenie poczucia bezpieczeństwa.
Najpopularniejszą usługą w chmurze, z jakiej korzystają badani internauci jest bezdyskusyjnie poczta, sprawdzana i wysyłana za pośrednictwem strony internetowej. Z takiego rozwiązania korzysta - według deklaracji - ponad 8 na 10 internautów. Jak się jednak okazuje, zdecydowanie częściej i chętniej sięgamy po takie rozwiązanie w celach prywatnych, niż służbowych. Choć - zwłaszcza w tym drugim przypadku - nie chodzi wcale o względy bezpieczeństwa, ponieważ właśnie poczta przez www okazuje się być w oczach badanych zdecydowanie najbezpieczniejszą usługą.
POBIERZ CAŁY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: INTERNET SOFTWARE HOUSE
Dwa pozostałe miejsca na podium popularności przypadły intranetowi i wirtualnemu dyskowi, które, jako jedyne oprócz poczty, trafiają w potrzeby i gusta ponad połowy badanych.
Jednak jeśli przyjrzeć się dokładniej temu, jakich rozwiązań używamy do pracy, a jakich do celów prywatnych - czołówka będzie wyglądać już zupełnie inaczej. W pracy najpopularniejszy okazuje się być intranet, który lokuje się przed pocztą. Na trzecie miejsce zasługują w tej kategorii pakiety biurowe. Z wirtualnych edytorów tekstów, arkuszy kalkulacyjnych oraz programów do tworzenia prezentacji korzysta co czwarty badany.
Jednak zdecydowanie chętniej z chmury korzystamy do celów prywatnych. Tutaj dominacja poczty internetowej jest bezdyskusyjna. Badani korzystają z niej prywatnie dwukrotnie chętniej, niż z wirtualnych dysków. Te z kolei są tylko nieznacznie popularniejsze od usług muzycznych, typu Spotify albo Deezer.
POBIERZ CAŁY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: INTERNET SOFTWARE HOUSE
Warto podkreślić, że z wirtualnych programów i usług równie chętnie korzystają kobiety, jak i mężczyźni. Wyraźne różnice widać jedynie w przypadku używania:
- internetowych kalendarzy (kobiety - 23 proc., mężczyźni - 28 proc.),
- pakietów biurowych (kobiety - 43 proc., mężczyźni - 35 proc.)
- programów graficznych (kobiety - 21 proc., mężczyźni - 15 proc.)
- programów do zarządzania finansami (kobiety - 16 proc., mężczyźni - 20 proc.)
Starsi wolą narzędzia, młodsi - rozrywkę i... biznes
Jeśli chodzi o wykorzystanie poszczególnych rozwiązań - patrząc przez pryzmat wieku - nie ma większego zaskoczenia. Największy odsetek użytkowników chmury dotyczy grup wiekowych: do 24 lat i w przedziale 25-34 lata. Choć i tutaj warto odnotować kilka interesujących wyników.
Najmłodsze grupy wiekowe wyraźnie bardziej gustują w rozrywce. To nie może dziwić.
Dwie kategorie wyglądają jednak szczególnie interesująco. Okazuje się bowiem, że bez względu na wiek, w równym stopniu przy pomocy internetowych rozwiązań kształcimy się, lub dokształcamy. Nieco zaskakujące też może wydawać się to, że programy do zarządzania firmą najbardziej popularne są nie wśród tych, którzy teoretycznie najczęściej firmy prowadzą, a wśród najmłodszej grupy, która jest dopiero na początku kariery zawodowej. Choć tu tłumaczyć to można zapewne siłą przyzwyczajenia do stosowanych przed erą cloud-computingu rozwiązań u starszych przy coraz większej chęci prowadzenia własnego biznesu przez młodszych.
Niezawodność nie taka oczywista
Aby stworzyć ranking niezawodności zapytaliśmy użytkowników poszczególnych rozwiązań - tylko tych, którzy zadeklarowali ich wykorzystywanie - o ich odczucia, pojawiające się podczas pracy. Tutaj już tak wyraźnych liderów nie było.
Poczta co prawda zajęła pierwsze miejsce, zbliżając się do 90 procent wskazań zdecydowanie niezawodnej i raczej niezawodnej, jednak łączny poziom 80 procent przekroczyły też internetowe kalendarze, oraz usługa streemingu muzyki.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że gdyby brać pod uwagę tylko odpowiedzi zdecydowanie niezawodne, zwycięzca byłby jednak inny - wirtualne kalendarze. Wysoko uplasowałyby się też programy do obsługi firmy.
Te ostatnie - co może zastanawiać - należą jednocześnie do najbardziej zawodnych w oczach użytkowników. Zdecydowanie lub raczej zawiedzeni tego typu aplikacjami stanowili równo 16 procent ankietowanych. To może sugerować, że różnica w jakości poszczególnych ofert, dostępnych na rynku jest zasadnicza. A w tej materii internauci nie uznają kompromisów. Liderem negatywnych wskazań okazały się jednak programy graficzne w chmurze.
Podium zamykają natomiast programy do zarządzania finansami. Wśród internautów, którzy posługują się nimi w pracy lub prywatnie, wielu było też takich, którzy nie potrafili się podjąć jakiejkolwiek oceny. Najwięcej niezdecydowanych użytkowników to jednak korzystający z pakietów biurowych. Prawie co trzeci nie był w stanie stwierdzić, czy używane przez niego rozwiązanie jest zawodne, czy też nie.
W pracy wymagamy więcej
Rozwiązania, które zarówno w prywatnym, jak i służbowym użyciu uzyskały co najmniej dwucyfrowy wynik, porównaliśmy pod kątem niezawodności w każdym z tych zastosowań. Wniosek jest jednoznaczny. Od programów i usług, które potrzebne nam są do pracy wymagamy więcej i mniej chętnie przymykamy oczy na niedoskonałości.
Doskonale widać to na przykładzie poczty elektronicznej. Wśród tych, którzy korzystają z niej tylko prywatnie, lub prywatnie i służbowo odczucia są podobne i odsetek zdecydowanie lub raczej niezadowolonych oscyluje łącznie w okolicach 5 procent, Natomiast osoby, które korzystają z takich usług tylko służbowo, okazują się być czterokrotnie bardziej wymagające.
Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku oceny niezawodności wirtualnych dysków. Również osoby, które muszą wykorzystywać je do współdzielenia służbowych plików, lub przechowywać w chmurze rezultaty własnej pracy, a jednocześnie nie używają tego rozwiązania do celów prywatnych, podchodzą do niego wyraźnie bardziej sceptycznie.
Więcej wymagamy też od służących nam do pracy pakietów biurowych i do wspomagających rozwój zawodowy programów edukacyjnych. Choć tutaj do czynienia mamy ze specyficzną sytuacją - zarówno zdecydowanie zadowolonych jak i zdecydowanie niezadowolonych z niezawodności rozwiązań jest więcej wśród tych, którzy mają z nimi do czynienia głównie w pracy.
POBIERZ CAŁY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: INTERNET SOFTWARE HOUSE
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»