Raport Interaktywnie.com. Finanse w internecie

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Pobierz pełny raport Finanse w internecie [PDF]

Okienko w banku czy klawiatura i monitor? Polacy z obu możliwości korzystają równie chętnie. Choć - jak wynika z badania przeprowadzonego przez Homo Homini dla Deutsche Banku, pod koniec ubiegłego roku palma pierwszeństwa należy się bankowości elektronicznej. Przewaga jest co prawda symboliczna, ale wypada ją odnotować. Podobnie, jak wynik, uzyskany przez bankowość mobilną, czyli dostęp do usług przy pomocy telefonu komórkowego, smarfonu lub tabletu.

źródło: Homo Homini dla Deutsche Bank
Jak Polacy korzystają z usług bankowych
internet 55,1 proc.
oddział 53,7 proc.
call center 11,3 proc.
telefon komórkowy 4,4 proc.

Liczba klientów internetowych banków rośnie lawinowo. W ciągu zaledwie dziesięciu lat powiększyła się dwudziestopięciokrotnie. TNS Polska sprawdził w maju na zlecenie Banku Zachodniego WBK, kto i jak często korzysta dziś w Polsce z dostępu do banku online. Największą rzeszę zwolenników sieć ma wśród osób w grupie wiekowej 21-30 lat. Choć warto podkreślić, że również wśród osób starszych nie brakuje zwolenników samodzielnej obsługi konta i pozostałych, bankowych usług. Deklaruje to prawie co dziesiąty badany w wieku przekraczającym 60 lat.

źródło: Audyt Bankowości Detalicznej, TNS Polska
Wykorzystanie bankowości internetowej w zależności od wieku
15-20 lat 65 proc.
21-30 lat 73 proc.
31-40 lat 66 proc.
41-50 lat 55 proc.
51-60 lat 32 proc.
ponad 60 lat 9 proc.

Wśród klientów e-bankowości, w ujęciu przez pryzmat wykształcenia, najchętniej korzystającą grupą są osoby z wykształceniem wyższym. Korzystają z banku przez internet przeszło siedmiokrotnie chętniej, niż osoby z wykształceniem podstawowym.

Bankowość mobilna

To ma być przyszłość dla branży. W trwającym boomie na mobile również banki upatrują kierunku rozwoju. Pierwsze efekty są już widoczne, choć do światowych liderów Polsce jeszcze niezmiernie daleko. Jednak 100 tysięcy logowań dziennie do mobilnych systemów transakcyjnych - jak policzył Open Finance - i 15 banków, które na tę chwilę udostępniają klientom możliwość obsługi konta przez telefon, smartfon czy tablet - to krok w dobrym kierunku.

 

Pobierz raport
Finanse w internecie [PDF]

Najpopularniejszą formą m-bankingu są obecnie pozbawione zbędnych elementów graficznych witryny w wersji „light”. Mają one ze zadanie umożliwiać wykonywanie podstawowych operacji finansowych przy wykorzystaniu jak najmniejszym zużyciu transmisji danych. Wraz ze wzrostem popularności smarfonów banki coraz chętniej tworzą również dedykowane aplikacje do obsługi konta, które mają za zadanie wykorzystać zalety nowoczesnych urządzeń oraz funkcjonalność dostępnych systemów operacyjnych.

Jak wygląda to w praktyce? W lipcu sprawdził to Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Badając internautów, łączących się z siecią za pomocą telefonów komórkowych i smartfonów, uzyskał wynik mówiący o tym, że w pierwszej grupie co piąty, a w drugiej - co trzeci, przynajmniej raz w miesiącu wykorzystuje ten kanał do wykonania operacji na swoim koncie bankowym. O regularności, porównywalnej z tradycyjnym dostępem online trudno na razie jednak nawet wspominać.

źródło: Mobilny konsument w świecie mobilnej bankowości i mobilnych płatności, IIBR
Częstotliwość wykonywanie mobilnych czynności bankowych

telefon smartfon
kilka razy w tygodniu 5 proc. 8 proc.
kilka razy w miesiącu 5 proc. 15 proc.
raz w miesiącu lub rzadziej 10 proc. 10 proc.
nigdy 80 proc. 65 proc.

 

Portal Money.pl w maju badał z kolei, w jaki sposób użytkownicy bankowości mobilnej posługują się narzędziami, przygotowanymi dla nich przez banki. Okazuje się, że zdecydowanie najczęściej jest to strona internetowa, z reguły "odchudzona" na potrzeby urządzeń mobilnych. Tylko 8 procent ankietowanych przyznało się do posiadania zainstalowanej, dedykowanej aplikacji.

Ubezpieczenia

Mocną gałęzią branży finansowej w internecie są również ubezpieczenia. Polisy direct ma dziś prawie co dziesiąty Polak. Głównie są to ubezpieczenia komunikacyjne. Polska Izba Ubezpieczeń szacuje, że w ubiegłym roku Polacy wydali na internetowe i telefoniczne ubezpieczenia prawie 1,1 miliarda złotych.

Ankieta, przeprowadzona jesienią ubiegłego roku przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych i Gemius pokazuje, że najczęściej kupowaną online polisą jest ubezpieczenie OC. Dla połowy badanych internet był też podstawowym źródłem informacji, na podstawie których podejmowali decyzję o zakupie. Co trzeci radził się znajomych i rodziny.

źródło: Plany ubezpieczeniowe internautów, IIBR i Gemius
Jakie polisy kupujemy przez internet
komunikacyjne 49 proc.
na życie 36 proc.
mieszkaniowe 29 proc.
zdrowotne 29 proc.
podróżne 8 proc.


Najważniejszym argumentem, jaki polscy internauci wskazują jako czynnik decydujący o wyborze internetowej polisy, jest oszczędność czasu. Jeszcze rok wcześniej nieznacznie ważniejsza była wysokość składek i możliwość przeprowadzenia całej procedury bez wychodzenia z domu, jednak w ciągu dwunastu miesięcy trzy największe zalety polis direct zamieniły się w tym rankingu miejscami. Choć - co trzeba przyznać - różnice wskazań są niewielkie.

Pobierz pełny raport Finanse w internecie [PDF]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: banki, direct, finanse., kantory, raport, ubezpieczenia


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Łukasz Juszczak
1. Łukasz Juszczak 24.09.2012 / 22:48
Nie wiem czy smartfony dają na tyle duże bezpieczeństwo aby bez wahania zarządzać kontami bankowymi. Jaka jest Wasza opinia na ten temat ?
Robert Malanowski
2. Robert Malanowski 24.10.2012 / 14:41
Zdecydowanie odradzam korzystanie z konto za pomocą smartfonów, wiąże się to ze znacznym niebezpieczeństwem.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.