Raport Interaktywnie.com: Multimedia w sieci

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Pobierz pełny raport Interaktywnie.com - Multimedia w internecie [PDF]

Kto nie zabierze się z tą wzbierającą falą, zostanie w tyle i będzie mu trudno nadrobić dystans. David Hsieh z Cisco podkreśla bowiem, że multimedia, które już dziś nie są wykorzystywane li tylko do celów rozrywkowych, jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu. To proces nieodwracalny.

Dowodów daleko szukać nie trzeba. W maju, z okazji szóstych urodzin portal YouTube pochwalił się statystykami, obok których nie sposób przejść obojętnie. Co minutę w jego zasobach internauci publikują 48 godzin materiałów wideo przeróżnej maści. Daje to średnio trzy miliardy filmów na dobę. A przecież mowa tu tylko o materiałach wideo w jednym serwisie.

Sieć wideomaniaków

Próżno dziś szukać internatów, którzy nie korzystają z możliwości oglądania filmów w sieci. Ta grupa to internetowe dinozaury i - tak jak one - wymiera bezpowrotnie. Wyniki opublikowanych na początku roku badań firmy Gemius i portalu Onet pokazują, że w Polsce tylko 5 procent użytkowników sieci deklaruje, że wideo online jest im obce. I grupa ta stale się kurczy.

źródło: Gemius i Onet . Audio i wideo w sieci, styczeń 2011
Gdzie polscy internauci oglądają materiały wideo
serwisy wideo 95%
telewizja internetowa 53%
serwisy VOD 28%
telewizja p2p 17%

Oczywiście największą popularnością w tej materii cieszą się serwisy wideo, pokroju YouTube czy Wrzuta, jednak wyraźnie rośnie popularność internetowej konkurencji dla telewizji. Również portale informacyjne coraz wyraźniej doceniają tę formę przekazu i tradycyjne słowo pisane okraszają krótszymi, lub dłuższymi relacjami filmowymi.

- Wbrew pozorom nie czeka nas żadna rewolucja - uważa jednak Krzysztof Winnik, interactive director & managing partner NuOrder Group. - Obserwujemy dzisiaj trzy tendencje, które przyczyniają się do popularyzacji kontentu video w sieci. Po pierwsze jest to rosnąca przepustowość łącz internetowych pozwalająca dzisiaj każdemu zarówno przesyłać, jak i pobierać dane video. Po drugie są to technologie umożliwiające nagrywanie takiego kontentu - dziś kamery video o coraz wyższych parametrach montowane są praktycznie w każdym laptopie, telefonie komórkowym, czy tablecie.

Muzyka offline w odwrocie? W Polsce jeszcze nie

Również rynek fonograficzny czuje na plecach oddech internetu. I co najważniejsze, przestał się już przed tym oddechem bronić. Na początku listopada Official Charts Company opublikowała statystyki, dotyczące globalnej sprzedaży wirtualnych wersji płyt. Wynika z nich, że rekord pada tu za rekordem. Już co czwarty album na świecie - choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć - kupowany jest w wersji elektronicznej, pobieranej z sieci. A dynamika może sugerować, że szybciej niż wszyscy się spodziewamy, płyty CD odejdą do lamusa, pozostając domeną fanatycznych kolekcjonerów.

źródło: Official Charts Company
Udział elektronicznych wydań płyt
w globalnym rynku fonograficznym
2010 17,5 proc.
2011 26,2 proc.


Rekordowy pod względem sprzedaży był jak dotąd ostatni tydzień minionego roku. Tylko na Wyspach Brytyjskich sprzedało się wówczas 800 tysięcy e-płyt. Geoff Taylor, szef brytyjskiego związku firm fonograficznych BPI jest przekonany, że w tym roku uda się już pokonać pułap miliona sztuk. A rekord albumu Mylo Xyloto grupy Coldplay, który w cyfrowej wersji tylko w pierwszym tygodniu kupiło ponad 80 tysięcy internautów, może być poważnie zagrożony.

W Polsce nie możemy jeszcze pochwalić się podobnymi osiągnięciami, choć i nad Wisłą widać wyraźny postęp w udziale internetu w dystrybucji muzyki. W czerwcu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta opublikował raport za lata 2006-2009, z którego wynika, że średnia dynamika sprzedaży muzyki przez sieć ma tempo 30 procent w skali roku.

Pobierz pełny raport Interaktywnie.com - Multimedia w internecie [PDF]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: e-książki, interaktywnie.com, mp3, multimedia, pliki, raport


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.