Raport Interaktywnie.com: Multimedia w sieci

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Pobierz pełny raport Interaktywnie.com - Multimedia w internecie [PDF]

Kto nie zabierze się z tą wzbierającą falą, zostanie w tyle i będzie mu trudno nadrobić dystans. David Hsieh z Cisco podkreśla bowiem, że multimedia, które już dziś nie są wykorzystywane li tylko do celów rozrywkowych, jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu. To proces nieodwracalny.

Dowodów daleko szukać nie trzeba. W maju, z okazji szóstych urodzin portal YouTube pochwalił się statystykami, obok których nie sposób przejść obojętnie. Co minutę w jego zasobach internauci publikują 48 godzin materiałów wideo przeróżnej maści. Daje to średnio trzy miliardy filmów na dobę. A przecież mowa tu tylko o materiałach wideo w jednym serwisie.

Sieć wideomaniaków

Próżno dziś szukać internatów, którzy nie korzystają z możliwości oglądania filmów w sieci. Ta grupa to internetowe dinozaury i - tak jak one - wymiera bezpowrotnie. Wyniki opublikowanych na początku roku badań firmy Gemius i portalu Onet pokazują, że w Polsce tylko 5 procent użytkowników sieci deklaruje, że wideo online jest im obce. I grupa ta stale się kurczy.

źródło: Gemius i Onet . Audio i wideo w sieci, styczeń 2011
Gdzie polscy internauci oglądają materiały wideo
serwisy wideo 95%
telewizja internetowa 53%
serwisy VOD 28%
telewizja p2p 17%

Oczywiście największą popularnością w tej materii cieszą się serwisy wideo, pokroju YouTube czy Wrzuta, jednak wyraźnie rośnie popularność internetowej konkurencji dla telewizji. Również portale informacyjne coraz wyraźniej doceniają tę formę przekazu i tradycyjne słowo pisane okraszają krótszymi, lub dłuższymi relacjami filmowymi.

- Wbrew pozorom nie czeka nas żadna rewolucja - uważa jednak Krzysztof Winnik, interactive director & managing partner NuOrder Group. - Obserwujemy dzisiaj trzy tendencje, które przyczyniają się do popularyzacji kontentu video w sieci. Po pierwsze jest to rosnąca przepustowość łącz internetowych pozwalająca dzisiaj każdemu zarówno przesyłać, jak i pobierać dane video. Po drugie są to technologie umożliwiające nagrywanie takiego kontentu - dziś kamery video o coraz wyższych parametrach montowane są praktycznie w każdym laptopie, telefonie komórkowym, czy tablecie.

Muzyka offline w odwrocie? W Polsce jeszcze nie

Również rynek fonograficzny czuje na plecach oddech internetu. I co najważniejsze, przestał się już przed tym oddechem bronić. Na początku listopada Official Charts Company opublikowała statystyki, dotyczące globalnej sprzedaży wirtualnych wersji płyt. Wynika z nich, że rekord pada tu za rekordem. Już co czwarty album na świecie - choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć - kupowany jest w wersji elektronicznej, pobieranej z sieci. A dynamika może sugerować, że szybciej niż wszyscy się spodziewamy, płyty CD odejdą do lamusa, pozostając domeną fanatycznych kolekcjonerów.

źródło: Official Charts Company
Udział elektronicznych wydań płyt
w globalnym rynku fonograficznym
2010 17,5 proc.
2011 26,2 proc.


Rekordowy pod względem sprzedaży był jak dotąd ostatni tydzień minionego roku. Tylko na Wyspach Brytyjskich sprzedało się wówczas 800 tysięcy e-płyt. Geoff Taylor, szef brytyjskiego związku firm fonograficznych BPI jest przekonany, że w tym roku uda się już pokonać pułap miliona sztuk. A rekord albumu Mylo Xyloto grupy Coldplay, który w cyfrowej wersji tylko w pierwszym tygodniu kupiło ponad 80 tysięcy internautów, może być poważnie zagrożony.

W Polsce nie możemy jeszcze pochwalić się podobnymi osiągnięciami, choć i nad Wisłą widać wyraźny postęp w udziale internetu w dystrybucji muzyki. W czerwcu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta opublikował raport za lata 2006-2009, z którego wynika, że średnia dynamika sprzedaży muzyki przez sieć ma tempo 30 procent w skali roku.

Pobierz pełny raport Interaktywnie.com - Multimedia w internecie [PDF]

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: e-książki, interaktywnie.com, mp3, multimedia, pliki, raport


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o.

  Kompleksowo realizujemy projekty internetowe - od strategii, poprzez wdrożenie witryny, do pozyskiwania...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.