30.08.2016 / Social media
 

Facebook wprowadził zmiany na fanpejdżach. Jak się w nich odnaleźć?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

 Najważniejszą zmianą jest podział widoku strony na trzy kolumny. Może się jednak okazać, że udoskonaleń w designie będzie więcej, a ostateczne poprawki zostaną wprowadzone w życie w oparciu o opinie użytkowników. 

Stary design vs nowy

Po pierwsze spójrzmy na różnicę pomiędzy starym, a nowym designem. Wcześniej prezentował się on tak: 

60601_1.png

W tym momencie odwiedzający mogą zobaczyć taki projekt:

60600_2.png

W nowym wyglądzie lewa kolumna jest przypięta do pozostałej części serwisu, czyli nie zmienia swojego położenia przy scrollowaniu. Część informacyjną pełni teraz prawa kolumna. To właśnie do niej zostały przeniesione treści, które wcześniej znajdowały się po lewej stronie. Prawa kolumna, całkiem podobnie jak lewa, jest przypięta do widoku strony. 

Dla tych, którzy prowadzą na Facebooku sklep, został przygotowany jeszcze inny wygląd:

60605_3.png

Główne opcje menu na górnym pasku i ich zawartość w widoku dla administratora jest taka sama, jak wcześniej. Największą zmianą jest to, że dla administratorów przycisk promujący wcześniej był umieszczony z prawej strony zdjęcia, w nowym układzie znajduje się w pasku po lewej stronie na dole. 

60606_4.png

Ponadto statystyki, które kiedyś były pod przyciskiem promującym, teraz są pod polem statusu. 

#1 Zaprojektuj swoje cover photo bez obawy, że pokryje się ze zdjęciem profilowym

60607_5.png

Ta zmiana oznacza, że teraz można projektować swoje cover photo w ten sposób, aby pokazać wyjątkowość marki, produktów czy usług. Strona pomocy na Facebooku obecnie zaleca, aby dostosowując zdjęcie w tle do nowego designu, zmienić rozmiar zdjęć. Te wyświetlane w przeglądarkach stacjonarnych mają mieć 828 x 315 pikseli, natomiast w przeglądarkach mobilnych 640 x 360 pikseli. Przed publikacją zdjęcia, warto przetestować, czy będzie dobrze wyglądał na przeglądarce desktopowej i mobilnej. Jeśli nie masz własnych fotografii czy nie jesteś grafikiem, możesz użyć zdjęć seryjnych lub prostego narzędzia do projektowania grafik np. Canva. 

#2 Dodaj przycisk call to action

Dzięki zmianom nowy wygląd zyskał także button CTA. Teraz jest nieco pogrubiony (większy nawet niż Polub), dzięki czemu zwiększają się szanse na to, że ludzie go zauważą i klikną. Jeśli jeszcze nie dodałeś na profilu swojej firmy buttonu, teraz jest najwyższa pora, żeby to zrobić. W przeciwnym razie, będzie jej czegoś brakować. Aktualnie Facebook oferuje 11 różnych opcji CTA więc wybór jest spory. 

60608_6.png

Jak widać, na profilu Toyoty na Facebooku brakujący przycisk CTA pozostawia długą, pustą przestrzeń pod zdjęciem okładki. Z jednej strony może to prowadzić do tego, że spora liczba osób kliknie button Like. Z drugiej jednak firma może stracić szansę na pozyskanie osób szukających wezwania do konkretnej akcji, np. przejścia na stronę internetową. 

Dla porównania, przycisk CTA zamieszczony na stronie firmy Subaru, zachęca do kontaktu z firmą. 

60609_7.png

Należy również pamiętać, że przycisk CTA jest ważny nie tylko dla stacjonarnych turystów na Facebooku, ale także dla użytkowników mobilnych.

60610_8.png

Na Facebooku istnieje możliwość tworzenia CTA różnych dla użytkowników stacjonarnych i mobilnych. Atrakcyjny jest ten, w którym potencjalni klienci mobilni mają możliwość, aby zadzwonić zamiast przejść do witryny, jeśli taką opcję preferuje firma.  

60611_9.png

#3 Sprawdź, czy wszystkie karty mają zawartość

Wcześniej zakładka Informacje była trochę mniej widoczna, dlatego nawet jeśli nie wszystkie szczegóły były uzupełnione, nie było to dużym problemem. Teraz, przez to, że karty są na lewym pasku, odwiedzający stronę użytkownicy są bardziej skłonni do klikania w nie. 

Stąd, teraz jest czas, żeby zorientować się, czy twoje zakładki są wypełnione. 

Ponadto,  w głównych zakładkach pozostają nadal Zdjęcia i Filmy. Należy być przygotowanym, że stworzone treści wizualne będą umieszczone w tym miejscu i wiele osób je zobaczy. Najlepiej jeśli w zakładce z kontentem wideo, umieścisz co najmniej jeden materiał. Dzięki temu odbiorcy będą mogli uzyskać dobre wrażenie twojej marki, produktu czy usługi. Wideo pojawia się nie tylko w karcie Filmy, ale również w polu Informacje, a teraz po prawej stronie w nowym projekcie. 

60612_10.png

Można również rozważyć usuwanie nieaktualnych zawartości np. w zakładce Zdarzenia. W ten sposób osoby odwiedzające profil, nie będą tracić czasu na zapoznawanie się z niepotrzebnymi dla nich treściami. Dotyczy to również wszelkich niestandardowych zakładek. 

 

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.