Eksperci podsumowują, co działo się w mediach społecznościowych w odchodzącym roku.
W 2016 roku liczba mobilnych użytkowników Facebooka przekroczyła miliard, LinkedIn trafił do imperium Microsoftu, a WhatsApp pod lupę Komisji Europejskiej. Instagram kontynuował naśladowanie Snapchata, który z kolei przestał być Snapchatem i - jako Snap - szykuje się do wejścia na giełdę, na której Twitter radzi sobie coraz gorzej. Nudno nie było, choć straszno - owszem i nawet Mark Zuckerber zapewniający, że fake'we newsy nie mogły wpłynąć na wynik amerykańskich wyborów, tego nie zmienił.
Wyborcze zwycięstwo Donalda Trumpa, który pokonał Hillary Clinton, mimo że cieszyła się zdecydowanym poparciem tradycyjnych mediów, pokazało, jak wielką siłą są media społecznościowe. Wielką i niedocenianą nawet przez liberalnych prezesów z Doliny Krzemowej, którzy (w ogromnej większości) nie kryli niechęci do ekscentrycznego milionera. Wynik amerykańskich wyborów nie był jednak wyłącznie prztyczkiem w nos coraz bardziej oderwanych od środkowoamerykańskiej "ulicy" gazet z obu Wybrzeży. Pokazał też problem, który - według ekspertów, z którymi rozmawiało Interaktywnie.com - będzie największym wyzwaniem w 2017 roku i w latach kolejnych, czyli weryfikacji fałszywych newsów krążących w mediach społecznościowych bez żadnych przeszkód. Czy miały wpływ na wyniki amerykańskich wyborów?
Mark Zuckerberg dowodzi, że nie, jednocześnie jednak przyznając, że problem istnieje, a skutecznego rozwiązania nie widać. Nigdy nie było ono zresztą przedmiotem szczególnie intensywnych poszukiwań. Społecznościowi giganci - jako firmy technologiczne - odżegnywali się od prawnej odpowiedzialności z treści, która ciąży na przedstawicielach tradycyjnych mediów, a zapotrzebowanie na idee pokrywali frazesami o "łączeniu ludzi", które dzisiaj się kompromitują. Facebook łączy, owszem, ale głównie tych, których połączyły już wcześniej podobne opinie. O nasz psychiczny komfort dbają algorytmy platformy pomyślane tak, by nie zmuszać użytkowników do bolesnej przecież konieczności weryfikacji własnego światopoglądu, a jedynie utwierdzać w powziętych przekonaniach.
Ma być pozytywnie i inspirująco, a najlepiej także krótko i w formie obrazkowej. Wideo to trend, który nie ustępuje i nie ustąpi w 2017 roku. Firmy coraz sprawniej poruszają się w tym temacie, ku uciesze platform, które udostępniają im coraz to nowe narzędzia angażujące użytkownika. Filmy 360º, VR, AR, live streaming to kolejne sposoby na to, by "kupić" uwagę użytkowników, a docelowo - zmienić ich w klientów. Bo social media - nie tylko Facebook - sprzedają, a będą - dzięki rozwiązaniom usprawniającym obsługę klienta, takim jak boty czy integracje z systemami płatności - będą sprzedawać jeszcze więcej.
Wideo jest jednak zdecydowanym liderem. Jest już wszędzie i jest coraz dłuższe, by reklamodawcy mieli większe pole do popisu. Firmy doceniają jego siłę i coraz częściej przygotowują treści reklamowe specjalnie pod kątem użytkowników social mediów. I choć zdarzają się żenujące wpadki - jak ta Onetu po śmierci Bohdana Smolenia, w ogólnym rozrachunku radzą sobie sprawniej.
Zresztą nie tylko reklamodawcy. Z social wideo eksperymentują też wydawcy, a liczba formatów, w których brylują także dziennikarze znani do tej pory głównie z tradycyjnej telewizji świadczy o tym, że jest to dla nich bardzo perspektywiczny kierunek.
Katarzyna Kowalczyk, Marketing Officer NapoleonCat:
Mijający rok to przede wszystkim ogromny sukces Facebooka. W 2016 roku nastąpił 16-proc. wzrost użytkowników względem ubiegłego roku, a liczba użytkowników mobilnych Facebooka przekroczyła miliard. To ważny znak dla marketerów, bowiem to prawie 60 proc. wszystkich użytkowników tego serwisu. Facebook nie osiada na laurach, rozwija się i zdobywa nowych użytkowników, którzy stają się bardziej aktywni i częściej z niego korzystają.
Od kilku lat możemy zaobserwować trend wideo, które regularnie opanowuje internet. Użytkownicy z kolei, coraz chętniej odbierają treści w takiej właśnie formie. Idąc tą drogą, Facebook oferuje rozwiązania nie tylko użytkownikom indywidualnym, ale również marketerom. W ofercie można odnaleźć wideo 360°, Facebook Live, 60-sekundowe materiały wideo na Instagramie czy Instagram Stories. Na tym nie koniec! Społecznościowy gigant przewiduje wprowadzenie nowych narzędzi. Mimo że coraz więcej osób korzysta z treści online, to wciąż głównym urządzeniem, na którym oglądane są treści jest TV. Jesienią tego roku, Facebook umożliwił odtwarzanie filmów ze swojego kanału na telewizorach, dzięki korzystaniu z Apple TV, czy Google Chromecast.
W 2017 roku będziemy obserwować ciągły rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Może nie zapanują na stałe w mediach społecznościowych w 2017, ale na pewno będziemy obserwować różne sposoby wykorzystania tych technologii. W 2016 mieliśmy już okazję obserwować i doświadczyć fenomenu Pokemon GO – również w social mediach. Warto podkreślić, że Facebook kupił w 2014 roku Oculus VR, a na ostatniej konferencji F8 wspominany był „social VR”. Możemy mieć pewność, że w najbliższych latach media społecznościowe zaskoczą nas wykorzystaniem rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.
Wyzwań w branży social mediowej jest oczywiście znacznie więcej: utrzymanie bezpieczeństwa danych i prywatności, dostosowanie rozwiązań do komunikacji mobile (tak, rok 2017 również będzie rokiem mobile), rosnące znaczenie materiałów wideo oraz komunikacji w czasie rzeczywistym (real time marketing, relacje na żywo itp.), boty do obsługi klientów, integracje z systemami płatności… Lista wyzwań jest naprawdę długa.
Jaka kampania z 2016 roku realizowana w kanale SM zwróciła Państwa uwagę?
Moją uwagę w tym roku przykuła przede wszystkim kampania społeczna „Like my addiction”. Do jej sukcesu bez wątpienia przyczynił się dobór odpowiedniego kanału oraz oczywiście nieszablonowy pomysł. Kampania miała na celu zwrócić uwagę na rosnący problem z uzależnieniem od alkoholu wśród młodzieży. Mimo trudnego tematu przekaz dotarł do grupy docelowej i na pewno nie przeszedł bez echa, dając powód do refleksji.
Z rynku lokalnego w pamięć zapadła mi akcja DecoMorreno, która uzyskała efekt wirusowy, a sama marka świetnie to wykorzystała. Akcja ta może być bez wątpienia inspiracją dla innych marek na działania real time marketingowych.
Na uwagę zasłużyły również kampanie realizowane przez IKEA oraz Allegro (Mafia w sieci, Legendy Polskie).
Jaka firma mogłaby być stać się pozytywnym przykładem promocji w SM?
Coraz więcej firm zaskakuje jakością działań prowadzonych w social mediach - nie sposób byłoby wymienić je wszystkie. Mi osobiście bardzo przypadł do gustu Netflix, który świetnie radzi sobie w mediach społecznościowych i może być przykładem dla wielu marek. Nie boi się eksperymentować, tworząc bardzo zróżnicowany kontent. Marka komunikuje się ze swoimi fanami ich językiem, utrzymując luźny i często żartobliwy ton. Angażuje użytkowników w dyskusje – nie tylko prowokuje ich do prowadzenia „rozmów” w social mediach, ale sama również się w nie włącza. Wspominając Netfliksa nie można pominąć jednej z ostatnich akcji promujących nowy sezon House of Cards. Netflix wykorzystał gorący w USA temat wyborów prezydenckich, tworząc kampanię wyborczą głównemu bohaterowi serialu – Frankowi Underwoodowi. Cała akcja rozeszła się wiralowo, podbijając internet.
Darek Skrzypkowski, CEO / Partner w Warappa
W 2016 roku trendami, które dominowały były z jednej strony VR i filmy 360º – coraz chętniej wykorzystywane jako nowinka w komunikacji z klientem. Boom, który rozpoczął się po konferencji Samsunga z udziałem Zuckerberga, pokazał kierunek, w jakim może zmierzać komunikacja w mediach społecznościowych. Kolejnym były coraz bardziej zasięgowe i angażujące transmisje na żywo, mocno promowane przez założyciela FB. Z drugiej strony – łączenie funkcjonalności konkurencyjnych platform (Instagram, FB, Snapchat) i kopiowanie ich w każdym produkcie nie nastraja optymistycznie pod kątem rozwoju narzędzi do SM.
W 2017 roku będzie to użycie rzeczywistości rozszerzonej – bardziej dostępnej dla zwykłego użytkownika niż VR – oraz gier, które są skutecznym narzędziem służącym do utrzymywania dobrych relacji z klientem a także jego lojalizacji względem marki. Coraz więcej firm będzie się również przekonywać do otwartości oraz pełnej przejrzystości, ukazującej, że intencje firmy są uczciwe i szczere.
Głównym problemem jest tak zwana bańka informacyjna, czyli niemożność dotarcia do ludzi niezwiązanych z produktem czy ideami, które za nimi stoją. Algorytmy serwisów społecznościowych utrudniają dostęp do znajomych, którzy są już użytkownikami jakiejś marki. Nie pozwalają serwować zawartości stworzonej na potrzeby klientów tym, którzy są potencjalnymi klientami. W związku z tym całe spektrum informacji jest poza horyzontem tego, co użytkownik w ogóle może zobaczyć, ponieważ algorytmy np Facebooka bazują na przyzwyczajeniach i dopasowywaniu treści do użytkownika, tak aby były one odbiciem jego światopoglądu. Stąd też wyzwanie: jak skutecznie, i nie wydając majątku, trafić do potencjalnych klientów będących poza bańką informacyjną tradycyjnych odbiorców marki.
Jaka kampania z 2016 roku realizowana w kanale SM zwróciła Państwa uwagę?
Kampania: „Sprawdź to, zanim zostanie usunięte”. Jest ona o tyle warta wspomnienia, że jej ogromna siła przekazu potrafiła realnie wpłynąć na politykę firmy i w konsekwencji zmienić żelazne zasady zamieszczania treści na Facebooku. Od czasu whooper sacrifice nie było równie mocnej kampanii idącej pod prąd.
Jaka firma mogłaby być stać się pozytywnym przykładem promocji w SM?
Brand24, ponieważ jej prezes często komunikuje się z fanami i klientami, stosuje politykę pełnej otwartości (także w sprawach finansowych), kreuje swój wizerunek jako fajnego faceta z oryginalnymi pomysłami, a w to wszystko wplata informacje o kolejnych działaniach i sukcesach firmy.
Mateusz Szufel, Community Manager WALK Social Media:
Trend, który moim zdaniem odniósł największy sukces w odchodzącym już roku to nowy sposób wykorzystania wideo marketingu w social media. Po tym, jak Snapchat sprawił, że zaczęliśmy masowo używać opcji nagrywania filmów w swoich smartfonach, przyszedł czas, gdy zaczęliśmy to robić na żywo.
„Bycie live” w fajny sposób wykorzystała jedna z amerykańskich firm. Gigant 3M, aby promować swój produkt, który pozwala zawieszać na ścianach wszystko bez użycia młotka, połączył siły tradycyjnych form reklamy z angażowaniem odbiorców w czasie rzeczywistym. Kampania „Stop Hammer Time” opierała się przede wszystkim na wykorzystaniu znanego utworu „U Can’t Touch This” w spocie reklamowym. Zakładała też zorganizowanie wydarzenia live, podczas którego publiczność miała możliwość nie tylko spotkać się z kultowym M.C. Hammerem w ramach formatu lip sync, ale też relacjonować je na żywo. Skutkiem było naprawdę wielkie zaangażowanie konsumentów i treści typu user generated content, które rozchodziły się jak świeże bułeczki po kanałach social media marki.
W Polsce „bycie live” świetnie wykorzystało Sony – relacja na żywo z premiery nowego smartfona z udziałem Macieja Stuhra, była jedyną tego typu, którą obejrzałem od początku do samego końca. Poza tym – nowy format Onet Rano z Jarosławem Kuźniarem – czapki z głów.
Za porażkę natomiast uważam nieumiejętne wykorzystanie streamingu na żywo – szczególnie na Facebooku, gdzie za sprawą takich narzędzi jak Facebook Live marki ogłupiają swoich widzów, robiąc bezsensowne głosowania i nastawiając się tylko na wyniki. Najbardziej żenującym przykładem jest ostatnie użycie „Live Reactions” do komentowania śmierci Bohdana Smolenia. Psuje to branżę, która - jak sama nazwa wskazuje - powinna skupiać się nie tylko na działaniach sprzedażowych, ale także na budowaniu społeczności, na budowaniu więzi emocjonalnych i tworzeniu miejsc towarzyskich spotkań z marką.
Uważam, że największym trendem, który wpłynie na rozwój rynku social media w 2017 jest… dostęp do internetu. Coraz więcej z nas, coraz częściej korzysta z mediów społecznościowych i z internetu w ogóle. W Polsce penetracja Facebooka sięga prawie 15 milionów osób, czyli statystycznie co drugi dorosły Polak jest na tym portalu. W Indiach jest to 70 milionów, ale penetracja rynku to tylko 5%, czyli 5 na 100 osób ma profil na Facebooku.
Facebook oczywiście jest tego w pełni świadomy – w imię naprawiania świata chce nieść dostęp do bezpłatnego internetu w krajach Trzeciego Świata. W tej chwili tylko 1,5 miliarda ludzi posiada konto na Facebooku. Dlatego uważam, że to właśnie cyfrowa rewolucja, a także neokolonializm Facebooka, w tym nowe funkcje tego portalu (Sklep, Market, Live czy at Work), najbardziej wpływają i wpłyną na rozwój rynku w 2017 roku.
To już zdecydowanie nie są czasy, kiedy social media robił stażysta, bo nikomu innemu nie chciało się odpisywać na komentarze. Według danych IAB Polska w pierwszej połowie 2016 roku wartość reklamy cyfrowej w Polsce zanotowała prawie 20% wzrost, pozyskując ponad 280 mln zł więcej niż w poprzednim analogicznym okresie, osiągając łączną wartość ponad 1,7 mld zł. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki social media, w których nastąpił 75% wzrost wydatków na reklamę. To najszybciej rozwijająca się branża online w Polsce. Ten wynik jest spektakularny i jestem pewien, że taka tendencja utrzyma się w najbliższych latach. Nawet mobile zanotował mniejszy wzrost – „tylko” 70%.
Cały tort reklamowy bardzo szybko się zmienia i zmienia się też rola social media w procesie przetargowym, a co za tym idzie – w obsłudze klienta. Coraz rzadziej padają sformułowania kolegów i koleżanek pt. «zrobiliśmy to i to, zróbcie coś pod to na „facebooki”». Coraz częściej działy social media traktowane są partnersko w działaniach omnichannelowych, a nawet zdarza się, że to właśnie w nich powstają główne idee i koncepcje, pod które tworzone są kreacje digitalowe, eventowe, promocyjne itd.
Jaka kampania z 2016 roku realizowana w kanale SM zwróciła Państwa uwagę?
Kampania marki Esurance, która zajmuje się ubezpieczeniami samochodowymi. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie ta marka zebrała najwięcej wzmianek w sieci podczas Super Bowl… w ogóle się w tym czasie nie reklamując. Esurance emitowało swoje spoty przed i po wydarzeniu. Ich przekaz był prosty – marka daje łącznie milion dolarów wybranym szczęśliwcom, którzy retweetują ich wpis. Co najlepsze, firma informowała zwycięzców o wygranej poprzez rozmowę live, a potem dzieliła się reakcjami laureatów ze swoimi odbiorcami. To chyba najlepszy przykład działania angażującego i świadomościowego marki, jaki miał miejsce w 2016 roku.
Jaka marka mogłaby być stać się pozytywnym przykładem promocji w SM?
Każda, której oś działań kampanii stanowiły media społecznościowe, a jednocześnie wyszła poza nie – przede wszystkim ze świata wirtualnego do świata realnego. Skupiam się tylko na naszym podwórku, kolejność przypadkowa i bardzo subiektywna:
• Ostoya – za pozycjonowanie się lokalnie i użycie do tego Bieszczadów, WWF Polska i Marcina Dorocińskiego,
• Berlinki – za niestrudzone pomysły copywritera piszącego te fantastyczne mini-dialogi,
• Actimel – za świetne insighty i dobrą adaptację globalnych kampanii na polskim podwórku,
• Traficar – za zbudowanie w naprawdę krótkim czasie forum społecznościowego na swoich profilach,
• Legia Warszawa – za wyznaczanie nowej drogi i genialne rozumienie swoich odbiorców,
• Łączy Nas Piłka – za najlepszą markę reprezentującą związek sportowy w Europie,
• Łódź – za pokazanie, że miasto w social media może być fajne.
Bogusław Skowron, Social Media Manager, agencja Point of View:
O ile od wielu lat mieliśmy ogłaszany "rok mobile" o tyle w 2016 roku po raz pierwszy można mówić o roku social video. Bieżący rok obfitował w wiele zmian kształtujących ten rodzaj komunikacji w platformach social media. Transmisje live wideo na Facebooku przeszły już do porządku dziennego, WhatsApp rozwija opcje wideo-calling, Instagram walcząc o użytkowników ze Snapchatem wydłużył długość filmów i pozycjonuje się jako źródło informacji a YouTube umożliwił każdemu oglądanie filmów w technologii VR.
>W 2017 roku dominującym trendem będzie na pewno rozwój transmisji wideo. Popularność Facebook Live, rozwój Snapchata i wprowadzenie jego narzędzia Spectacles czy lepiej lub gorzej odbierane transmisje sportowe na Twitterze pokazują, wyraźny trend dla tej technologii. Marki komunikujące się w Social Media coraz częściej będą w przyszłym roku stosować jakąś formę transmisji na żywo.
Wyzwaniem w 2017 roku będzie przestawienie się marek na komunikację wydarzeń "now" zamiast wykorzystywania przygotowanych i zaplanowanych dużo wcześniej treści. Oczywiście komunikacja w social media nadal wymagać będzie przemyślanych, zaplanowanych i przygotowanych komunikatów jednak zmiana technologii transmisji na żywo na pewno zrobi małą rewolucję w harmonogramach większości social media managerów.
Jaka kampania z 2016 roku realizowana w kanale SM zwróciła Państwa uwagę?
Jaka firma mogłaby być stać się pozytywnym przykładem promocji w SM?
Allegro. Najgłośniejsze kampanie w social media w tym roku w Polsce (a częściowo nawet za granicą) to Legendy Polskie Allegro i świąteczna reklama z dziadkiem. Legendy, chociaż wystartowały w grudniu 2015 to doczekały się swojej kontynuacji. Jest to kampania budująca zupełnie nową jakość content marketingu na naszym rynku była promowana i osadzona przede wszystkim na Facebooku i YouTube. Spot świąteczny Allegro pomimo towarzyszących mu w Polsce kontrowersji dzięki wirusowemu działaniu w Social Media (i oczywiście wsparciu PR) trafił do najważniejszych światowych mediów digitalowych. Trudno sobie przypomnieć drugi taki przykład z naszego podwórka.
Michał Zgutka, Content Manager, LiquidThread:
Nie chcę korzystać z wydumanych, obecnych od wielu już lat pojęć, ale nie można nie wspomnieć o rozwoju treści wideo w social media. Format ten wymógł na marketerach przebudowę dotychczasowej komunikacji, co wielu wyszło na dobre. W obrębie komunikacji wideo fantastycznie radzą sobie redakcje newsowe: Fakty TVN, które przyzwyczaiły nas już do wysokiego poziomu, Onet czy Wirtualna Polska, które również coraz pewniej i coraz lepiej się w tym temacie poruszają.
Nie tylko redakcje: zauważmy, że coraz więcej marek posiadających swoje strony na Facebooku przenosi ciężar komunikacji na rozmaite formaty wideo i im pokrewne: gify, cinemagrafy, animacje czy mniej lub bardziej skomplikowane i zaawansowane spoty. I to jest bardzo ważne: klienci oraz agencje dostrzegają, że ograniczenie liczby publikacji kosztem podniesienia ich jakości (format, kreacja) i silniejsze wsparcie reklamowe to to, czego działania w socialu potrzebują najbardziej.
I o ile przygotowywanie materiałów wideo do komunikacji oraz szybka nauka to z pewnością pozytywy, tak dużym wyzwaniem dla nas jako dla branży jest edukacja klientów. Niestety nadal często można spotkać takie marki, które w ramach komunikacji wideo korzystają wyłącznie z przygotowanej niezależnie TVC. Treści wideo w SM czy komunikacja wideo to o wiele więcej niż gotowe 30’’ czy 60’’ z telewizji. To przemyślane, zaplanowane i przygotowane z myślą o danym serwisie społecznościowym wideo w odpowiedniej długości, z odpowiednią treścią i w odpowiednim formacie. Co nam po dziesięciosekundowym wycinku z TVC, który nie jest dostosowany do urządzeń mobilnych, który nie skupia uwagi odbiorcy i nie przekazuje w odpowiedniej kolejności interesujących nas treści?
Jeżeli mówimy o wideo, to osobnym wątkiem trzeba potraktować zyskujące na popularności live video. To niezwykle ciekawe zjawisko, nie tylko ze względu na możliwości, które niesie ze sobą ale i na zagrożenia. To, co szczególnie interesujące, to kwestie związane z prawem i odpowiedzialnością. Mam tu na myśli przede wszystkim transmisje live video z miejsc i wydarzeń, za udział w których organizatorzy pobierają opłaty czy też konfrontacja między systemami pay-per-view a prywatnymi transmisjami live. O sile tego trendu przekonał się Polsat w trakcie ostatniej gali KSW. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
Mam wrażenie, że wyzwania - na pewnym stopniu ogólności - pozostaną bez zmian. Stała edukacja, poszerzanie kompetencji. Umiejętność nadążania za trendami i dostosowywania do nich komunikacji. Umiejętne łączenie działań w socialu z innymi kanałami.
Przy tym wszystkim także edukacja klienta i umiejętność dopasowania działań do potrzeb czy specyfiki jego biznesu. Ale to nie jest nic nowego. Zmieniają się narzędzia, możliwości, ale żeby umiejętnie z nich korzystać, musimy sami stale poszerzać oraz aktualizować wiedzę a także umieć tę wiedzę przekazać klientom.
Jaka kampania z 2016 roku realizowana w kanale SM zwróciła Państwa uwagę?
Jedną z tych, które szczególnie mi się podobają, jest kampania dla marki Johnnie Walker. Należy pamiętać, że kategoria alkoholi mocnych jest szczególnie trudna dla marketerów i tym bardziej docenić pomysł oraz realizację działań dla JW. Kampanie oparte o treści wideo i zaangażowanie celebrytów nie są niczym nowym, ale jakość wykonania tej konkretnej deklasuje konkurencję. Bogusław Linda, Sokół i Dawid Podsiadło to panowie, którzy znakomicie prezentują się w kolejnych odsłonach kampanii. Docenić trzeba nie tylko pomysł czy realizację, ale też samego klienta, który nie bał się wejść w takie przedsięwzięcie.
Z zupełnie innej kategorii: jestem fanem kampanii Frisco - Nie idź na zakupy. Świetne egzekucje, charakterystyczne kreacje i konsekwencja w idei. Domyślam się, jak niełatwym zadaniem było przygotowaniem takiej kampanii. Wyszło znakomicie.
Jaka firma mogłaby być stać się pozytywnym przykładem promocji w SM?
Pierwsza do głowy przychodzi mi firma SOLGAZ. Kategoria AGD być może nie jest najciekawszą z punktu widzenia marketerów i odbiorców, ale w SOLGAZ daje radę. To, co szczególnie zwraca moją uwagę, to regularne próby real time marketingu (porównanie Solgaz Piekarnik 34-PM do Apple iPhone 7 Plus było przecież hitem!) oraz korzystanie z najnowszych formatów udostępnianych przez Facebooka. A przede wszystkim: konsekwencja. Działania SOLGAZ nie są pojedynczymi strzałami; to regularna, konsekwentna komunikacja i to, co niestety często jest przez marketerów pomijane: solidna moderacja.
Justyna Staszewska, Project Manager, agencja IMAGINE:
Głównym trendem tego roku był gwałtowny rozwój treści wideo. Użytkownicy zaczęli je masowo produkować i wrzucać je na swoje profile, a marki coraz chętniej sięgać po format, jako bardziej angażujący. Do tego doszło wideo „na żywo", choćby na Facebooku czy Periscopie oraz 360, które dały ciekawe możliwości. Szczególnie w tym kontekście dziwi upadek Vine. Porażka roku? Czyli coś na temat - jak mieć dobry produkt i z niego nie skorzystać.
Social Media, szczególnie FB, traktowane są jako jedne z kanałów obsługi klienta. Myślę, że rozwój tego podejścia poprzez wykorzystanie botów, które przejmują część tej obsługi, będzie głównym trendem 2017. Do tego trzeba dołożyć wprowadzenia płatności przez kanały SM, czyli np. możliwość podpięcia do FB karty kredytowej.
W 2017 roku branża będzie to intensyfikowała działania marketingowe w Social Mediach poza Faceebookiem. Do to tej pory dla dużej większości marketerów Social Media = Facebook. Ale dla części odbiorców, szczególnie młodych, jest on już passe. Bo są tam ich rodzice, bo jest od zawsze, bo jest przeładowany reklamami. Jeśli chcemy do nich dotrzeć musimy lepiej wykorzystywać potencjał nowych kanałów socialowych.
Jaka kampania z 2016 roku realizowana w kanale SM zwróciła Państwa uwagę?
Dwie rzeczy z 2016 roku zostały mi szczególnie w pamięci. Kampania Sizeera i butów Addidas. Duży rozmach oryginalna formuła i wyciśniecie z Social Mediów wszystkiego co najlepsze. Druga rzecz to Legendy Allegro, które dzięki like’om, share’om i masowemu powielaniu contentu w Social Mediach miały naprawdę duży zasięgu.
Jaka firma mogłaby być / stać się pozytywnym przykładem promocji w SM?
Dla mnie po mistrzowsku robi to Solgaz. Doskonale i konsekwentnie realizowana strategia dla tak nieseksownego produktu jak płyta gazowa. Brawo!
Szymon Ślipko, CEO / Strategy Director, agencja Shake Hands:
Zacznijmy od porażki. W 2016 roku niekwestionowanym liderem są fejkowe newsy, które zalewają media społecznościowe i stają się coraz bardziej palącym problemem. Przeraża świadomość, jak łatwo jest wprowadzać ludzi w błąd i jak łatwo nie prawdziwe informacje rozchodzą się po sieci. Serwisy społecznościowe umywają ręce od odpowiedzialności, a politycy cynicznie wykorzystują sytuację. Nie widzę na horyzoncie możliwości rozwiązania tej sytuacji.
Do porażek zaliczyłbym także przecenianie możliwości mediów społecznościowych w kontekście pomocy innym. O ile oczywiście serwisy społecznościowe pozwalają szybko skrzyknąć pomoc dla indywidualnych osób, to masowość dostępu do informacji, przeładowanie negatywnymi informacjami, powoduje że stajemy się mniej czuli. Kilka lat temu mówiło się wielkim wpływie Twittera na Arabską Wiosnę Ludów, dziś przez tego samego Twittera i inne serwisy społecznościowe obserwujemy na żywo dramat mieszkańców Syrii i nic z tym nie robimy.
Do porażek branżowych zaliczyłbym sytuację GoPro. Z firmy, która była wyznacznikiem dobrej komunikacji, przemyślanej strategii, stacza się w kierunki dryfującej, ociężałej marki.
Sukces? Ucieczka Instagrama do przodu. Ucieczka z bezczelnie kopiowanymi funkcjonalnościami ze Snapchata, która pozwoliła jednak na angażowanie kolejnych dziesiątków milinów użytkowników.
W 2017 roku będziemy obserwowali kolejne etapy pogłębiania personalizacji w komunikacji i dalszy rozwój wideo, w tym relacji live. Na pewno pogłębi się także współpraca marek z influencerami, kilkunastu, kilkudziesięciu z nich, stanie się już w pełni profesjonalnymi mini agencjami, których produkcje będą kluczowymi aktywnościami w internecie wybranych marek.
Do wyzwań zaliczyłbym clutter marketingowy. Wszyscy zachwycają się nowymi możliwościami docierania do klientów, nie dostrzegając jednocześnie, że konsument narażony jest z roku na rok na coraz więcej bodźców reklamowych. Aby przyciągnąć uwagę marki będą musiały naprawdę się wysilić, nie wystarczy nowy format reklamy czy nowe formy targetowania reklam. Content marketing będzie musiał wskoczyć na jeszcze wyższy poziom. Wyzwaniem będzie także obsługa klienta w kanałach społecznościowych - a konkretnie boty i ich implementacja w dotychczasowy client service marek.
Jaka kampania z 2016 roku realizowana w kanale SM zwróciła Państwa uwagę?
Moją największą uwagę przykuły Legendy Polskie Allegro. Miło jest widzieć markę, która stawia na kulturę w czasach memów i fejkowych newsów. Wyróżniłbym także Sztukę Składania Historii Intesla i Krzysztofa Gonciarza.
Piotr Łokuciejewski, Project Manager, REACHaBLOGGER.PL:
Najważniejszym wydarzeniem w 2016 roku była kampania wyborcza Donalda Trumpa – pierwsza, w której tak wielką rolę grał mikroblog (Twitter) oraz YouTube. Nasuwa się porównanie do kampanii Kennedy / Nixon – wtedy też nowe medium doprowadziło jednego z kandydatów do zwycięstwa.
W Polsce była to "Druga fala" blogerów w Polsce. Po wybuchu blogosfery kilka lat temu, ustaleniu się czołówki blogersko-vlogersko-celeberyckiej nadchodzi druga fala - blogerów wracających do źródeł, blogujących, bo im to sprawia radość, dla których blog jest dodatkowym, nie głównym źródłem dochodów; na świecie: VR. Na razie urządzenia są drogie, ale pierwsze komputery też nie były tanie. Jeśli pojawi się powszechnie dostępne (relatywnie tanie) urządzenie na rynku - zdobędzie go szturmem. Czy już w 2017? Zobaczymy :)
Sądzę, że coraz większym problemem będzie trudność w oddzieleniu tzw. fake news od prawdziwych wiadomości. Brak umiejętności krytycznego podejścia do treści prezentowanych w sieci oraz zjawisko echo chamber będą wielkimi problemami komunikacyjnymi w Social Media w 2017.
Kampania Reiffeisen Polbank z Ekskluzywnym Menelem. Dlaczego? Bo jest to bardzo przemyślana koncepcja, do której wizerunek kreowany przez Kamila Pawelskiego pasuje doskonale. Bankowość przedstawiona przez pryzmat stylu (który się ma - jak mówi Menel :)) - bardzo kibicuję tej kampanii. Wnosi powiew świeżości w nieco zastały segment rynku.
Jaka firma mogłaby być stać się pozytywnym przykładem promocji w SM?
Linie lotnicze KLM - od długiego czasu przykład wzorowej komunikacji w social media. Zawsze on topic i zawsze uprzejmi, nawet w sytuacjach kryzysowych. Spokojna, bardzo atrakcyjna wizualnie komunikacja, nastawiona na długoterminowe cele. Tak trzymać! Drugi przykład - to profil facebookowy herbaty TET. Profil jeszcze nie jest duży, ale widać, że admini mają masę pomysłów na komunikację. Bardzo różnorodna komunikacja, treści handlowe nienachalnie wplecione w całość. Podoba mi się.
Nina Rybińska, Project Manager, agencja Biuro Podróży Reklamy:
2016 rok to dynamiczny rozwój Instagrama, Snapchata, LinkedIn (tu wydarzeniem było przejęcie kontrolnego pakietu przez Microsoft) na polskim rynku. Rządzą - wiadomo - Facebook i YouTube. Porażką jest zamknięcie Vine przez Twittera, co pokazuje, że nawet wielcy gracze z korzeniami w socialu mogą się mylić. Warto przypomnieć, że nie mamy de facto żadnej rodzimej społecznościówki: nk, blip, flaker, pinger czy grono są w niebycie lub w jego okolicach. Chyba wszystkim polskim startupowcom przeszła ochota na rozwijanie społecznościówek i to chyba dobrze.
W 2017 roku dominować będzie na pewno zwiększająca się konsumpcja wideo, również w wersji 360 stopni i VR będzie miała wpływ na rynek SoMe. Platformy będą wychodzić jej naprzeciw i w obszarze konsumentów i reklamodawców. Ponadto popularne gify mogą zacząć odchodzić do przeszłości, bo Facebook zdaje się przychylnej patrzeć na wideo. Launch Spectacles Snapchata może spowodować, że inni gracze zaczną sprzedawać konsumentom wearables dedykowane swoim platformom.
Na razie wyraźnych wyzwań, przed którymi stanie branża w 2017 roku, nie widać. Problemy są, ale bardziej zajmują dziennikarzy, polityków i socjologów niż masy. Wymieniałbym po kolei: zagrożenie wykorzystanie danych z SoMe do różnych celów przeciw konkretnym użytkownikom, wykorzystanie SoMe do dystrybucji półprawd lub kłamstw, do formowania nowych, nieprzewidywalnych ruchów jak alt-right w Stanach czy rewolucji jak w Egipcie czy Tunezji i trzecia rzecz to choroby społeczne wynikające z konsumpcji przesadnie dużej liczbt zwykle bezwartościowych informacji, uzależnienie od SoMe, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Jaka kampania z 2016 roku realizowana w kanale SM zwróciła Państwa uwagę?
Tutaj bez dwóch zdań kampania wyborcza w Stanach w wykonaniu zwolenników Donalada Trumpa. Duże media zostały pokonane przez SoMe a prawdziwe argumenty i wartościowe analizy przez półprawdy i kłamstwa. Rewolucja informacyjna jest w rozkwicie. Jej znaczenie może być nie mniejsze niż niejednej z wielkich rewolucji, które miały miejsce na świecie w poprzednich stuleciach. Dopiero się o tym przekonamy.
Jaka firma/marka mogłaby być stać się pozytywnym przykładem promocji w SM?
Dla nas to zdecydowanie Szlachetna Paczka, której Biuro Podróży Reklamy pomaga w działaniach reklamowych. Ogólny sukces tej marki w przestrzeni SoMe oraz w przestrzeni mediowej jest naprawdę imponujący. Ale tu sukces głównie leży w fundamentach tej marki, mądrości i rzetelności w jej działaniu społecznym, wyrazistości lidera i samej marki. Kampanie jedynie są dodatkiem do tego świetnie i w szczytnym celu zaprojektowanego przedsięwzięcia.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Znalezienie się w tak zacnym gronie to dla mnie ogromny zaszczyt, dziękuję! <br />