3.01.2013 / Social media
 

Prognoza na 2013 dla rynku mobile. Już wiadomo, co zastąpi karty płatnicze

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
lusi/CC/sxc.hu
lusi/CC/sxc.hu

W tym roku będzie można zaobserwować trend w postaci coraz częstszego wykorzystywania smartfonów jako kart płatniczych. Tę przydatną funkcję oferuje już kilka polskich banków. Na ile przyjmie się ona w naszym kraju? W tej chwili jest to trudne do przewidzenia.

Pewne jest jednak, że 2013 będzie kolejnym rokiem wojen patentowych. - Do walki włączy się Google, który posiada spory ich portfel, nabyty wraz z Motorolą Mobility - twierdzi Maciek Wiktorowski, kierownik serwisów mobilnych Interia.pl. To jednak nie wszystko.

13,5 miliona - tyle będzie smartfonów pod koniec 2013 roku w Polsce. Dziś korzysta z nich około 6 milionów Polaków, a z raportów firmy analitycznej IDC wynika, że kwartalnie w Polsce sprzedaje się ponad 1 milion tego typu słuchawek i trend jest rosnący. Stąd nasi eksperci prognozują taką wartość.

Nadal niepewny jest los reklamy w urządzeniach mobilnych. Ta boryka się z najważniejszym problemem. - Chodzi o brak ujednoliconego standardu mierzenia jej skuteczności - twierdzi Jarosław Bułka, managing director w ClickQuickNow.

Tomasz Samul, czyli członek zarządu Novem Group widzi jednak nadzieję. - Ciekawie wygląda rozwój firm i narzędzi badawczych. Było to bardzo wyraźnie widać m.in. na londyńskich targach AdTech jesienią 2012 r., gdzie prezentacji tego typu rozwiązań (badanie pobieralności aplikacji, badaniach zachowań userów itp.) było znacznie więcej niż przed rokiem. W 2013 r. to zjawisko będzie jeszcze bardziej wyraźne - uważa.

W ubiegłym roku obserwowaliśmy także spektakularne upadki. Chodzi między innymi o amerykańską wersję tygodnika Newsweek. Ten bowiem, przeniósł się całkowicie do sieci, stawiając przy okazji na wzmocnienie sprzedaży w formie dla tabletów. - W 2013 roku tego rodzaju decyzji będzie więcej, a mogą się one zdarzyć także w Polsce. Poza tym wydawcy będą coraz częściej wydawać nowe tytułu nie na papier, a od razu z przeznaczeniem na tablety. W naszym kraju już są takie projekty niezależne (magazyny iAM i EGO), w 2013 roku pojawią się również ze strony największych wydawców - prognozuje Samul.

Jarosław Bułka - ClickQuickNow:


W 2013 roku nieustannie spadające ceny urządzeń mobilnych i ich dostępność na rynku zmienią stosunek liczby smartfonów do zwykłych telefonów komórkowych. Powoli i systematycznie rósł będzie rynek m-commerce, ale nie na tyle, żeby kolejny nowy rok nazwać rokiem mobile'a.

Marketerzy w okresie walki z kryzysem jeszcze dokładniej przyglądać się będą każdej wydawanej złotówce i alokować swoje środki tam, gdzie w bezpośredni sposób przekładać się one będą na sprzedaż ich produktów/usług. Firmy posiadające skuteczne narzędzia do działań w mobile'u, rozliczanych w modelach efektywnościowych, będą agregować coraz większą część budżetów reklamodawców.

Urządzenia mobilne rozpoczną w 2013 roku proces ewolucji na rynku płatności, przejmując funkcje kart płatniczych, czy mobilnych portmonetek. Będzie to też czas powstawania wielu nowych aplikacji – pytanie tylko, czy komuś wreszcie na polskim rynku uda się osiągnąć na tyle duży sukces, aby móc go odpowiednio zmonetyzować.

Kto będzie światowym liderem w sprzedaży telefonów i tabletów? Jak będzie wyglądać konkurencja Apple kontra Samsung i co dalej z Nokią, HTC oraz Motorolą? Niestety, ale prawdopodobnym jest, że 2013 rok będzie kolejnym w wojnie patentowej pomiędzy Apple i Samsungiem. Ten drugi powinien stać się światowym numerem jeden w sprzedaży urządzeń mobilnych. HTC, modelem One X+ może wrócić do gry w walce o prymat najlepszego smartfona, a Lumia 920 i jej następcy, dać oddech Nokii w próbie przetrwania na rynku, bądź lepszą pozycję przetargową w przypadku przejęcia przez Microsoft. Apple, po premierze iPhone'a 5, stanowi największą zagadkę 2013 roku – czy naprawdę na nic lepszego nie stać chłopaków z Cupertino?

Co dalej z reklamą mobile na polskim rynku?

Prognozowana liczba smartfonów w Polsce na koniec 2013 roku:

13 milionów
Reklama w urządzeniach mobilnych boryka się wciąż z jednym najważniejszym problemem – brakiem ujednoliconego standardu mierzenia jej skuteczności. To powoduje, że trudno jest marketerom podejmować racjonalne decyzje związane z wydatkowaniem środków na takie działania. Dlatego wciąż wzrost wartości rynku reklamy tego kanału nie jest adekwatny do wzrostu ilości urządzeń mobilnych. Stąd też formaty rich mediowe dalej nie będą w 2013 roku na tyle atrakcyjne dla reklamodawców, jak życzyłby sobie tego rynek. Natomiast może być to rok sukcesów dla firm rozliczających się ze swoimi partnerami efektywnościowo oraz wykorzystujących tradycyjny, niemodny już, ale wciąż skuteczny SMSing.

Liczba Polaków korzystających na koniec 2013 roku ze smartfonów może wzrosnąć nawet o 50% w stosunku do bieżącego roku.

Na drugiej stronie czytaj komentarz Moniki Mikowskiej.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: 2013, analiza, mobile, prognoza, rynek


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.